Рон Пол вярва, че в момента ставаме свидетели на най-големия финансов балон в историята. Правилна ли е оценката му? Какво прави той по въпроса? Какво мисля аз по въпроса?
Преди да разгледаме цялата тази ситуация с балона, искам да отделя секунда и да ви напомня да харесате статията ми и да го споделите с приятелите си, ако искате да видите как блога ми се разраства. Създаването на съдържание за вас ми доставя огромно удоволствие, но отнема много време и вашата подкрепа ме мотивира да продължа да го правя.
Рон Пол е убеден, че в момента сме изправени пред най-масивния финансов балон, който икономиката ни познава. Да, правилно ме чухте. Ако сте в крак с последните новини от финансовия свят, вероятно знаете какъв хаос е настанал. Рон Пол е убеден, че сме изправени пред (и цитирам ) „най-големия финансов балон в историята на паричната политика в световен мащаб“. Г-н Пол вярва, че след като балонът се спука, резултатът ще бъде разрушителен. Още преди пандемията и последващия локдаун да разтърсят целия свят, в икономическият свят цареше безпорядък.
Ето и причините защо Пол има такива мрачни прогнози?
Безлимитна финансова инжекция
По време на началните етапи на пандемията, Федералното правителство обяви, че ще отпусне безлимитна финансова инжекция, която да подпомогне икономиката. Което, ако се замислите, беше единственият разумен вариант за спасение. Предвид скоростта, с която финансовите пазари се сринаха и икономиката вървеше стремглаво надолу, икономическата катастрофа беше съвсем реалистичен край. И какво би могло да бъде решението на проблема?
Наливане на още пари в икономиката под формата на закупуване на ценни книжа и ипотечни облигации, чиито финансов еквивалент отговаря на сумите, необходими за подпомагане на гладкото функциониране на пазара и преминаване от паричната политика към по-гъвкави финансови условия. С неспирното печатане на пари, балансът на федералния резерв надвишава 7 трилиона долара. Това от своя страна, намалява лихвените проценти, позволявайки на правителството да заеме още повече пари. И сами се досещате, че в дългосрочен план това може да се окаже проблем.
Пол твърди, че правителството е отпечатало 3 трилиона долара за кризата в началото на годината и в момента се готви да отпечата още 2 трилиона долара. И съветът му е хората да се готвят за последствията от това масивно печатане на пари. Не много отдавна Forbes реши да провери за какво се използват отпуснатите помощи. В статията им можем да видим, че 59% от средствата са отивали за покриване на разходи, 13,3% – за покриване на задължения и 11,98% за спестявания и инвестиции. Компаниите и банките получават пари, които в противен случай не биха имали, дълговете и заемите се изплащат, а хората инвестират на фондовия пазар. Всичко, с пари, които нямаше да бъдат на разположение при нормални обстоятелства. Всичко е изкуствено. И лежи в основата на този финансов балон. Какво ще стане, когато най-накрая се спука?
Рон Пол има знае отговора: Хората ще станат много по-бедни. По-нататък той посочва, че усилията му да убеди хората, че парите, които използват са прясно напечатани, са били до голяма степен неуспешни. В момента повечето хора живеят извън възможностите си. Докато парите циркулират, хората се възползват от ниските лихвени проценти и могат да правят големи инвестиции – недвижими имоти, борса и т.н.
Пол е убеден, че подобна система не може да продължи да съществува в дългосрочен план“. И не знам за вас, но в думите му има резон. Ето и какъв пример дава:
Представете си, че не не е нужно да работите. Че всеки месец може да взимате пари назаем, за да покривате своите разходи. Не е нужно да се притеснявате за сметки или разходи за живот. Можете да правите каквото искате, когато пожелаете, и парите ще продължат да идват. Звучи страхотно, нали? Добре и какво се случва, когато кредиторът ви осъзнае, че не възнамерявате да му върнете парите? Кранчето спира. И вашето положение ще се влоши, защото няма да имате пукната пара. Именно това се случва с икономиката според Рон Пол. Вече виждаме ефектите. Хората стават все по-бедни.
Инфлация
Федералният резерв на Съединените щати (често наричан „Фед“, за тези от вас, които не са запознати с терминологията) се стреми към 2% годишна инфлация. Или поне се стремяха да задържат този процент. Наскоро обаче решиха да променят малко нещата. Сега се стремят да постигнат 2% средно ниво на инфлация. Какво означава това? Това означава, че са готови да позволят на инфлацията да се повишава или спада според ситуацията. Фед са убедени, че това ще доведе до по-стабилен пазар на труда и ще бъде от полза за по-широката икономическа ситуация. Звучи добре, нали? Ами … не точно. Макар, че на теория звучи добре, има много проблеми, които могат да произлязат в резултат от тази промяна.
Рон Пол изобщо не харесва идеята за средно ниво на инфлация. И защо ли? За да отговорим на този въпрос, ще трябва да се върнем към основите на икономическата теория. Знам, че повечето от вас са запознати с основните термини във финансите, но ще ви помоля да ме изтърпите в случая.
Нека разгледаме определението за инфлация. “Инфлацията означава повишаване на цените и спад в покупателната стойност на парите.” Това по същество означава, че колкото повече държите своите пари, толкова повече стойност губят те.
Рон Пол вярва, че целта на политиката е точно това – да се намали максимално стойността на долара. И тъй като банковите лихвени проценти са изключително ниски, трупането на пари в банката няма да ви е от полза. Ако инфлацията продължава да се засилва, това в крайна сметка ще навреди най-вече на финансовото ви състояние.
И така, ако вземем инфлацията и я съчетаем с ниски лихвени проценти, стигаме до логичния извод – държането на пари в банката е лоша идея. Естествено, тази промяна принуждава хората да инвестират парите си в нещо, защото те не искат те да губят стойност. За мнозина първият очевиден избор е борсата. Затова много хора започват да инвестират. Ако имате известен опит зад гърба си като инвеститор, вече знаете какъв ще е резултатът от това. Точно така – цените на акциите се покачват, защото търсенето нараства.
Ако трябваше да отворите yahoo finance и да погледнете индекса S&P 500, ще видите, че фондовата борса се е възстановила чудодейно – тя е нараснала с над 45% през последните седем месеца. И макар, че още сме в условия на икономическа криза, фондовата борса се справя отлично.
„Но, Антоанета, не всеки иска да търгува на фондовия пазар. Какво правят останалите с парите си? Сигурна ли си, че теорията на Пол е толкова правдоподобна, колкото твърдиш?“ Да, ясно ми е, че не всеки ще тръгне да инвестира. Затова и казах много хора. Никога не съм твърдяла, че всички ще се юрнат да инвестират. Нито пък Рон Пол намеква за същото. За тези, които не се интересуват от акции, има много други области, в които да инвестират. Като например недвижими имоти.
Аз също съм активен инвеститор в недвижими имоти и там също забелязвам, че настъпват промени. Пазарът на недвижими имоти също достига рекордите си за всички времена.
Ниски лихвени проценти, лесни заеми, няма смисъл да държите парите си в банката …Досещате се. И причината за всички тези проблеми е много проста – хората живеем далеч извън възможностите си.
САЩ се отказаха от Златния стандарт на 15 август 1971 г. по времето на президента Никсън. Тази промяна им позволи да печатат толкова пари, колкото са им необходими. Сигурна съм, че много от вас са гледали поне едно видео, в което хората казват, че съвременните пари в САЩ са безполезни листчета хартия. Това се дължи именно на събитието от 1971 г.
Благодарение на това САЩ могат да задлъжняват, колкото си искат (или поне на теория). Те могат да купуват и произвеждат повече, отколкото са могли досега. Това им позволява да купуват и произвеждат много над техните възможности. Икономиката им буквално е хиперактивна.
Напоследък обаче тази тенденция на хората да живеят далеч над възможностите си породи огромен изкуствен балон и инфлация. И решението на Рон Пол за всичко това е? Да живеем под възможностите си. Той е уверен, че хората ще станат много по-бедни в дългосрочен план. И освен ако не се научим как да живеем ефективно и далеч под възможностите си, ни очакват наистина много тежки времена.
В какво инвестира Рон Пол?
И преди да приключим с тази публикация, нека да разгледаме набързо в какво инвестира Рон Пол. Тъй като той не е управител на взаимни фондове, не е длъжен да оповестява в какво инвестира. Въпреки това, преди няколко години (през 2011 г.) той сподели малко информация с Wall Street Journal. Вече знаем, че той не е голям фен на долара. И така, къде отиват парите му? Не мога да ви кажа със сигурност в какво инвестира днес, но можем да направим няколко информирани предположения заедно, ако разгледаме данните които даде на WSJ. По онова време портфолиото на Рон Пол беше структурирано както следва:
- 64% – Злато и сребро
- 21% – Недвижими имоти
- 15% – Пари
Можем спокойно да предположим, че неговата парична позиция днес е много по-малка, отколкото преди девет години. През 2011 г. неговите челни позиции бяха:
- Goldcorp (GG)
- Barrick Gold (ABX)
- Newmont Mining (NEM)
- Agnico Eagle Mines (AEM)
- AngloGold Ashanti (AU)
- IAM Gold (IAM)
- Mag Silver (MVG)
- Pan American Silver (PAAS)
- Silver Wheaton (SLW)
- Virginia Mines (VGMNF.OTC)
Очевидно Пол силно вярва в благородните метали и бих се обзаложила, че капиталът, които извади от паричните си позиции, вероятно отиват за злато и сребро. Тази теория се подкрепя допълнително от неотдавнашните му изявления, че планира да купи повече злато.
И ето малко храна за размисли. Един от любимите въпроси на Рон Пол: Какво бихте сложили в кутия за 20 години – $ 10 000 или няколко златни монети?
И това е всичко за днес. Рон Пол рисува доста мрачна картина на фоновият балон за в бъдеще, но не забравяйте – това все още е само прогноза. Нищо от прогнозите му не се е случило със сигурност. Искам да ви напомня, че няма нито един човек, който да може със сигурност да предскаже какво ще се случи след време.
И така, преди да го приключим за днес, искам накратко да поговоря за любимия си ежедневен бюлетин – Morning brew. Вече ги споменах в предишното си видео, но изглежда не мога да се нарадвам на ежедневните им бюлетини. Morning Brew ме държи в крак със случващото се в бизнеса, спестяват ми много време и усилия, защото не е нужно да търся информацията сама. Всичко, което трябва да направя, е да отворя своя имейл и да прочета обобщената информация, подбрана от екипа им. Чудесно е!
В заключение искам да поздравя всички вас, които харесват и споделят тези публикации. Силно оценявам вашата подкрепа, а позитивните ви коментари са чудесни. Ако имате въпроси, не се колебайте да ми пишете в коментарите по-долу.
За повече идеи по темата, пеочетете Цените На Акциите Се Покачват – Как Да Процедирате?
Благодаря ви за посещаването и до следващия път!