Да кажем, че не може да инвестирате и влагате парите си във блог с висока доходност. Това също е добър вариант и знаете ли защо? Високата доходност е превантивна мярка срещу инфлацията. Някои спестовни сметки изплащат до 2% лихва. Спестовна сметка с висока лихва осигурява гъвкавост на вашите средства. Не е нужно да се притеснявате какво ще правите, ако възникне някакъв спешен случаи или непредвидено обстоятелство. Спестовните сметки с висок лихвен процент са отличен начин да заделяте пари за спешни случаи и при всички положения ще печелите повече, отколкото ако стоят под матрака ви.
Но в този блог не говорим за спестовни сметки. Тук сме за да обсъдим по-задълбочено различните начини да инвестирате. Винаги взимайте информирани решения, когато се касае за вашите финанси. Трябва да познавате в детайли видовете инвестиционни варианти, преди да решите къде да насочите своя капитал.
След различните опции за инвестиции познаваме акции, недвижими имоти, взаимни фондове и облигации. И тук стигаме до първия препъни камък. Много хора не могат да направят разликата между взаимен фонд, индексен фонд и ETF. В днешната статия ще се опитам да ви обясня основните разлики между тях, но първо нека разгледаме какво представлява фондовия пазар.
Фондов пазар
Точно както подсказва името, на фондовия пазар се извършва търговия (покупко-продажба) на финансови инструменти. Чрез първоначално публично предлагане (IPO) / или емитиране на нови акции, компаниите могат да наберат средства за своя бизнес. Някои компании предлагат на борсата свои дялове, за да наберат финансиране на нов проект и се нуждаят от финансиране. Това дава възможност на компаниите да растат и да се развиват.
Но не може всяка компания просто да влезе на фондовия пазар и да предлага свои дялове (акции). За да се търгува една компания, тя трябва да се регистрира на фондовата борса и да отговаря на определени изисквания на регулиращите органи – като формата на отчетност, например. Както не може току-така да се предлага една компания на борсата, не може просто да започнете да търгувате. Нуждаете се от брокерска сметка, преди да можете да купите акции на фондовия пазар.
В брокерската сметка се съхраняват придобитите активи и наличен капитал от ваше име. Сметките за ценни книжа, обаче, биват различни видове – акционерна сметка, парична сметка, маржин сметка и опционни сметки. Може да управлявате брокерски си акаунт сякаш управлявате банковата си сметка.
Примери за фондови борси осъществяващи дейност на фондовия пазар са Нюйоркска фондова борса (NYSE), NASDAQ, London Stock Exchange и други.
Не е нужно да чакате, докато съберете всички пари на света, преди да започнете да инвестирате. Можете да започнете и с 1000 лв. Инвестициите на фондовия пазар се делят на две основни групи; активно и пасивно инвестиране.
Инвеститорите, които избират пасивно инвестиране инвестират дългосрочно (3-6 години или повече). Никога няма да видите пасивен инвеститор, който редовно търгува с акции.
Това, което правят, е, че ограничават броя на ценните книжа, с които търгуват в даден момент. Пасивните инвеститори използват стратегия за “купуване” и “задържане”, като се опитват да минимизират риска си.
Дългосрочните инвеститори гледат на тази стратегия като бюджетен начин за участие на фондовия пазар. За да бъдете успешен пасивен инвеститор, трябва да се научите да запазвате спокойствие на фондовия пазар, като не взимате отчаяни и прибързани решения. Успешните пасивни инвеститори са дисциплинирани и имат дългосрочна визия.
Активните инвеститори следват стратегията на активно търгуване, водейки се по „практическия подход“. Този тип инвеститори търгуват ежедневно на база проучванията и анализите, които са направили и на база своята преценка. За да управлявате активно средства, трябва да отделяте повече време за проучвания. Трябва да можете да разчитате сигналите на фондовия пазар, за да успеете.
Нека разгледаме един пример с Coca-Cola. Да кажем, че искате да инвестирате в компанията. Купувате акции на стойност 50 долара. Вече притежавате дял от Coca-Cola, възлизащ на 50 долара. Повечето предпочитат да инвестират в отделни акции; когато инвестирате в отделни акции, вие купувате отделни части собственост в компанията. Всеки човек на фондовата борса има индивидуални виждания за пазара и взима индивидуални решения.
Преди да закупите акции в Coca-Cola, сте проучили компанията и вярвате, че има още място за растеж на цената. Купувате за 50 долара, но очаквате, че след време цената ще достигне 80 долара. Това се нарича дългосрочна стратегия.
Освен ако нямате финансово образование, добро начало за трупане на вашето финансово ограмотяване, е да прочетете няколко специализирани книги. Четете и проучвайте, докато не отговорите на основните въпроси, които ви измъчат. Тъй като сте начинаещи в тази сфера, когато дойде моментът да вложите парите си в акция, започнете бавно и с малки суми.
Моля не наливайте всичките си заделени пари в една акция; всичко може да се случи, по-добре е да действате сигурно и спокойно. Започнете с малки суми и на етапи. С времето, когато се ориентирате и добиете самочувствие, че знаете какво правите, може да инвестирате и по-крупни суми. Но не забравяйте, че никой не е безгрешен и обезателно ще допускате грешки. Не се отказвайте, вземете си поука и продължете.
Следващото важно нещо, към което трябва да се стремите е диверсификацията. Инвестиционните фондове и ETF са съставени от множество компании. Този вид инструменти винаги е препоръчителен за начинаещите инвеститори, защото дори и една компания от всички тях да се провали, вие няма да загубите много пари. Ако инвестирате всичко в една компания и тя се провали, ще загубите всичките си пари. Идеята е да разпределите капитала си в различни финансови инструменти, за да минимазирате риска.
Инвестиции в недвижими имоти
Витае погрешното схващане, че трябва да имате солиден начален капитал, за да инвестирате в недвижими имоти. Напротив, много успешни инвеститори са започнали своя път дори с кредит. Важно е да действате внимателнo и премерено.
Има три основни начина, чрез които да инвестирате своите пари в имоти.
а). Можете да генерирате пасивен доход, като купувате и ги отдавате под наем или изчаквате пазарната им стойност да се покачи;
(б). Друг вариант е да купувате имоти, нуждаещи се от подобрения. Ремонтирате ги и ги продавате на по-висока цена т.нар flipping.
(в). Друг удачен начин, който все още не е много популярен на българския пазар, е да се включите в холдинг за придобиване и управление на имоти.
Най-често срещаният въпрос, който повечето хора биха искали да зададат, е как работят инвестициите в недвижими имоти? За да са успешни вашите инвестиции, трябва приходите ви да бъдат повече от разходите ви. Един от най-ясните начини да се печелят пари от недвижими имоти е да се закупуват имоти за отдаване под наем. Хората винаги ще се нуждаят от място за живеене, което означава, че ако отдавате имоти под наем, те ще ви донесат пари. Проучете варианти за придобиване на имоти в различни райони – не се ограничавайте в един квартал или дори град.
Инвестирайте в собствен бизнес.
Въпреки че това е по-скоро лично решение, можете да инвестирате в себе си и в стартирането на собствен бизнес. Мисля, че това има огромен потенциал по отношение на възвръщаемостта на инвестициите. Хората обикновено се оплакват, че всяко бизнес начинание отнема време, и това, което им казвам, че инвестирането в акции също отнема време. Същото важи и за инвестициите в недвижими имоти. Собственият бизнес отнема време, но си заслужава.
Преди години аз направих същото – реших да инвестирам в себе си и в собствен бизнес, не беше лесно и костваше време. Но сега съм главен изпълнителен директор и основател на FastKlean Company. Компанията се превърна в една от най-успешните и динамични компании за почистване в Лондон, която предлага всички видове професионално почистване. Не се страхувайте да рискувате и да инвестирате в себе си и във вашата мечта. Заслужава си.
Надявам се тази публикация за инвестиране да ви е харесала. Моля, харесайте я и я споделите с приятелите и близките си.
Не се колебайте да ми споделите вашите мисли и въпроси в раздела за коментари по-долу и най-важното, не забравяйте да се запишете за блога ми. Можете също да посетите страницата ми във Facebook, за още страхотното съдържание на тема инвестиции – редовно обсъждаме какво се случва на фондовата борса и кои акции търгувам.
Препоръчани е-книги:
- Secrets Of The Millionaire Mind – Harv Eker
- Keys to Success – Napoleon Hill
- Money: Know More, Make More, Give More
- Intelligent Investor: The Definitive Book on Value Investing
- The Barefoot Investor: The Only Money Guide You’ll Ever Need
Препоръчани линкове: