С наближаване на изборите през 2020 г. много хора в инвеститорската общност се чудят как те биха повлияли на фондовия пазар. И днес ще ви споделя моето мнение по въпроса.
Здравейте на всички и добре дошли отново в Инвестиране с Антоанета. В този блог набързо ще разгледаме тема, която много инвеститори обсъждат – предстоящите избори и какво отражение биха дали върху фондовия пазар. Обичайно, при подобни значими събития като това, хората се притесняват какво ще се случи с цените на акциите. Да продават ли? Да задържат ли позициите си? Или може би трябва да купуват? И ако вие си задавате същите въпроси, значи сте попаднали на правилното място. Защото днес не само ще дам отговори, но и ще споделя с вас как ще процедирам спрямо собствения си портфейл. Точно така – ще ви споделя стратегията, която възнамерявам на следвам.
Преди да продължим, искам да ви напомня да харесате статията и, разбира се, да се абонирате, ако още не сте го направили. Блога ми наскоро мина 1000 абоната (всъщност вчера достигнахме тази цифра). Много съм щастлива колко бързо се развива, но не си мислете, че ще се отпусна. Точно обратното. Сега съм още по-мотивирана да продължавам да споделям ново инвестиционно съдържание, съвети, трикове и ръководства за стратегии. Нека минем на днешната тема.
Ще започнем днес с няколко думи за мисловната нагласа. Да, ще говорим за това за пореден път.
Много хора са убедени, че успешното инвестиране е свързано с умението да купувате в правилния момент. Или поне 90% от успехът опира до това. Дори и да има доза истина и успехът ви на 90% да зависи от точния момент, в който купувате, към останалите 10% от вашия успех спада всичко останало – като това кога да продавате своите акции и кога да задържите своите позиции..
Но истината е, че тези хора са в голяма заблуда.
Да знаете кога да продавате (и да задържите) е също толкова важно. И последните ми статии посветени на Tesla са чудесен пример точно за това. Като например Какво Се Случва С Акциите На Тесла? Купих цял куп акции на Tesla, когато бяха наистина евтини. Дори когато компанията минаваше през трудни периоди, дори когато пазарът се срина, не се поддадох на паниката и не продадох своите акции. Защо ли?
Защото знам кога да продавам.
И последните месеци бяха типичен пример за период, в който е по-добре да запазите своите позиции, а не да продавате. И ако разгледаме цената на акциите на Tesla днес, в сравнение с преди няколко години, ще се уверите, че решението ми е 100% правилно. Всъщност спечелих много пари. В случай, че сте пропуснали публикацията за Tesla, в което говоря за това, ще намерите линк към него в описанието. Силно препоръчвам да му хвърлите един поглед.
За да определите кога е най-подходящото време за продажба на вашите акции, всъщност трябва да проучите доста детайлно компанията отново и да помислите в перспектива. Обичайно, когато купувате акции на читава компания, го правите с идеята, че ще задържите тези акции за известен период от време, нали така? И защо го правите? Защото сте дългосрочни инвеститори. Защото идеята зад дългосрочните инвестиции, е да, намерим успешни и печеливши компании, които ще нарастват в стойност в бъдеще. Така че, ако позицията ви изглежда наистина обещаваща и ако виждате огромна потенциална възвръщаемост в бъдеще, тогава знаете, че сте направили правилния избор.
Но не се притеснявайте, не сте единствените, които са измъчвани от съмнения за бъдещето на техния портфейл. Много инвеститори имат затруднения с определянето на най-оптималното време за продажба. Това обикновено се дължи на един от трите фактора:
- Емоции (реклама, притеснение, съжаление.)
- Новини и медийно отразяване (настроения на пазара, конкретни компании получават светлината на прожекторите, докато други остават извън нея, публикации във форуми и YouTube и т.н.)
- Големи световни събития (пандемия, избори или и двете едновременно)
Доста често ще ме чуете да го споменавам в моите блогове – ако искате да сте успешни на фондовия пазар, трябва да запазите спокойствие и да мислите трезво. За съжаление хората, които се поддават на външния влияния, обикновено продават на загуба. Понякога, ако загубата е значителна, може да откаже човек от това да инвестира повторно.
И ако питате мен, това е наистина тъжно.
Не забравяйте – събитията причиняват временна нестабилност. Новините и медийното отразяване също могат драстично да променят общественото мнение за кратък период. Но фондовият пазар винаги се стабилизира!
Ако една компания е успешна днес, и нищо съществено не се промени в нея, тя ще продължи да е успешна и утре, след седмица, година…. Стига да не се поддавате на паниката и емоциите, може на 100% да избегнете подобен род загуби (всеки опитен инвеститор ще ви го каже). Всяка грешка, която допускате като инвеститор, трябва да бъде ценен урок за вас. Както в живота, така и на фондовия пазар, човек се учи и развива от грешките си и с опита. (Това е бонус съвет за успешен живот като цяло)
Спомняте ли си как първоначалната ситуация с COVID разтърси пазара? Всички акции спаднаха значително. Медиите сееха паника, все едно идва краят на света. Хората в интернет изпаднаха в паника. Навсякъде цареше хаос. Но какво се случи, когато пазарът достигна дъното? Цените тръгнаха нагоре. И днес цените са стабилни. Да, отне известно време, но в крайна сметка, цените се стабилизираха. Много от хората, които продадоха своите позиции по онова време, сега наистина съжаляват. Някои от тях може никога повече да не инвестират. И всичко това, само защото попаднаха в капана на всеобщата паника. Забравиха, че са дългосрочни инвеститори.
Може да станем свидетели на подобни събития и на тазгодишните избори. Като всяко значимо събитие, почти гарантирано и изборите ще донесат със себе си страх, несигурност и съмнения, което ще доведе и до ценови колебания на фондовия пазар. Много инвеститори могат да паднат в капана на тази несигурност и ценови колебания.
Но какво може вие да направите? Да се възползвате от цялата тази ситуация – ето какво.
- Най-важното нещо е да не позволявате на медиите да ви влияят
- Мислете в песрпектива
- Не мислете какво се случва в краткосрочен план
- Мислете дългосрочно
Не бъдете глупави, не опитвайте да сложите в рамки срокове на тези събития. Не разпродавайте позициите си, за да спасите своята печалба, мислейки, че цените ще се сринат. Ние не правим подобни неща, защото сме дългосрочни инвеститори! Освен това, ако беше толкова лесно, всеки би бил милиардер, нали? Няма нито един човек, който да ви каже със сигурност какво ще се случи с пазара. Ако някой твърди друго, лъже.
Вероятно вече сте се сетили какво трябва да направите. Лично аз задържа позициите си. Ако цените на любимите ми компании спаднат, това е добре дошло за мен – мога да закупя още акции на по-ниски цени. Това са основни неща; обсъждали сме ги преди много пъти. Краткосрочната волатилност всъщност е добра дошла за нас.
И така, накратко:
- Не се поддавайте на общото настроение на пазара
- Не приемайте съвети от медиите
- Не продавайте движени от паниката
- Винаги мислите дългосрочно
- Придържайте се към избраната от вас стратегия
Е, това е всичко, което имах да кажа за изборите. Думите ми и моята стратегия не са нищо сложно. Това са основни познания и похвати в инвестирането и продажбата на акции. И все пак знам, че много от вас вероятно се притесняват какво може да се случи, затова и реших да направя този блог.
Както обикновено, ако имате някакви въпроси, оставете ги в раздела за коментари долу. И ако моите публикации ви харесват, не забравяйте да им дадете по един „Like” и да ги споделите с приятелите си.
Благодаря на всички за посещаване на блога ми и до нови срещи.