Днес ще говорим за GameStop. Какво точно се случи с тях? Защо всички изведнъж започнаха да говорят за нея? Какво събуди интереса в тази компания? Трябва ли да купувате, продавате или държите? Какво следва?
Планирах да говорим за GME, веднага щом нещата малко утихнаха. Но тъй като изглежда има голям интерес, реших да разгледам ситуацията, каквато е в момента. Сигурна съм, че ситуацията ще продължи да се развива (и вероятно се случва в момента, когато гледате това видео).
Кратък обзор на случилото се с GameStop
Няколко големи хедж фондове искаха да шортнат (заемат къси позиции) GME.
Хората онлайн забелязаха това и решиха, че идеята не им харесва. И така, те създадоха своеобразно „движение“, при което всички членове на инвестиционен субреддит (наречен WallStreet Bets) решиха да инвестират в компанията.
И ако това бяха едва няколко човека, нищо съществено нямаше да се случи. Идеята им обаче получи голяма подкрепа онлайн и изведнъж цената на акциите скочи до небесата.
И когато казвам „до небесата“, наистина го имам предвид. На 13 януари акциите на GME бяха за 31.40 долара. На 27 януари достигнаха 347 долара. И Хедж фондовете генерираха огромни загуби.
Сигурна съм, че където и да бяхте погледнали –вестници, списания, социални платформи, навсякъде се говореше за това. По-голямата част от публикациите представиха цялата ситуация, и по-специално действията на инвеститорите, които се опитваха да увеличат цената, в много негативна светлина. Имаше статии и изявления, които определяха действията им като “умишлено увреждане на икономиката”. Автори на статии и анализи ги оприличаваха с грозни епитети. Интернет беше залят с всякакви абсурдни прогнози.
Каквото и да си говорим тези инвеститори направиха пълен фурор.
Повечето от дългосрочните ми читатели са ме чували да казвам „никога да не се доверявате на медиите, когато става въпрос за инвестиции“ и тази ситуация е идеалният пример, с който илюстрира моята гледна точка. Но повече за това по-късно. Да се върнем към цифрите.
В момента цената на акциите рязко тръгна надолу (в момента разглеждаме 53,50 долара за акция). Ако за първи път разглеждате графиката на цените за GME за последния месец, най-вероятно ще се чудите как е възможно. Сега ще ви обясня.
GameStop – история & финансова ситуация
GameStop (символ на тикер GME) е американски търговец на дребно за игри. Те продават видео игри, игрални аксесоари, стоки и потребителска електроника.
- Актуална цена: $53.50 (today change -38.91 (-42.11%))
- Пазарна капитализаиця: 3.731B
- EPS: -4.22
Имайте предвид, че диаграмата не представя в детайли резкия ръст, защото това се случи много бързо. Също така, само като бърза бележка, въпреки спада, акциите все още струват много повече, отколкото преди шест месеца – от цена 4 долара достигнаха до 53 долара. Освен това, ако се вгледате внимателно, ще забележите, че цената е започнала да се покачва още тогава:
- За август 2020 г. цената се повишава с 44,28%
- През септември е нараснала с 52%
- Септември беше малко бавен с едва 2.65%, но през
- Ноември, цената отново се покачва с 58,17%
Акциите им бяха доста евтини и веднага щом се появиха някои положителни новини, дългосрочните инвеститори се заинтересуваха. Ваканционният сезон също се отрази добре на GameStop, тъй като излязоха няколко игрални конзоли. За четвъртото тримесечие на 2020 г. GameStop се радва на увеличени продажби във физическите си магазини с 4%, докато онлайн продажбите са се увеличили с повече от 300% (поради пандемията). Техният бизнес обаче бавно вървеше надолу с години, тъй като геймърите (и особено младите поколения) избират дигиталните покупки.
Само през 2020 г. GameStop е затворил 462 магазина, което е общо 783 за последните две години. В резултат ръстът на приходите им за Q4 все още беше отрицателен, въпреки относително силния празничен сезон.
Аз самата не съм геймърка. Изглежда обаче, че и този сегмент следва общата тенденция на дигитализация. Същото е и с повечето други развлекателни индустрии – хората предпочитат да купуват книгите, музиката и филмите си онлайн, вместо да слизат в магазина, за да вземат физически копия.
Но защо не оставим статистиката да говори?
През 2009 г. 80% от продажбите на игри са физически и само 20% онлайн. Само девет години по-късно, през 2018 г., ситуацията на пазара е обърната, като 83% от продажбите са онлайн, оставяйки мизерните 17% от дела за физически покупки.
На всичкото отгоре имаме и цялата ситуация с коронавируса, която принуждава хората много по-рядко да напускат домовете си, за да търсят физическо копие на любимата си игра.
Тези фактори доведоха до спад както на продажбите, така и на приходите през последните няколко години.
Трябва ли да инвестирате в GME? Купувам ли акции на GME?
Обикновено оставям това за края на блога, но днес имаме някои допълнителни неща, които да покрием, така че нека покрием тази точка сега. Като се вземат предвид всички негативи, които вече обсъдихме, GME не е точно привлекателна от дългосрочна гледна точка, защото продажбите на GameStop намаляват от години
- 2018: 9,2 милиарда долара
- 2019: 8,3 милиарда долара (-10% на годишна база)
- 2020: 6,5 милиарда долара (-22% спрямо предходната година)
- Прогнозна промяна за 2021 г .: 5,3 милиарда долара (-18% спрямо предходната година)
Прогнозата за печалба на акция също изглежда по-малко от обещаваща, като анализаторите очакват над 48% спад през следващите пет години. Освен това имате и следните фактори:
- GameStop се фокусира върху физическата търговия на дребно, която бързо губи позиции пред дигиталните продажби.
- GameStop беше принудена да затвори близо 800 магазина само през последните две години.
- Имаме глобална пандемия, която допълнително убива физическата търговия на дребно.
Дори да отхвърлим мнението на анализаторите, тенденциите говорят сами за себе си. Не виждам GameStop като жизнеспособен дългосрочен избор и не бих препоръчала закупуването на GME акции на нито един дългосрочен инвеститор. Освен това не мисля, че някой от инвеститорите в момента, е гледал на това от дългосрочна перспектива.
Цялостната картина
Добре, след като приключихме с анализа на акциите, нека разгледаме ситуацията от различна гледна точка. Не мислете като дългосрочен инвеститор, мислете като мениджър на хедж фонд.
Какво виждате в дадената ситуация? Възможност. Възможност да спечелите много пари, като шортнете акциите.
Всяване на на страх и объркване относно акциите не е точно нечувано. Това се случва през цялото време в онлайн форуми, дискусионни дъски, социални медии и дори в масовите публикации. И понякога хората, които стоят зад всичко това, са големи играчи и / или хедж фондове. Ако сте толкова крупен играч, можете да използвате спада на цената, за да покриете позициите си и да излезете напред. Или, с други думи, правите точно това, за което всички ние сме на фондовия пазар:
Можете да умножите парите си в наличие.
Сега някои хора вярват, че късите позиции са добър подход, докато други са убедени, че не са. Лично аз не обичам да участвам в къси продажби, защото е рисковано. И като дългосрочен инвеститор, аз не съм на фондовия пазар, за да играя рискови игри. Няма да навлизам твърде много в този аспект.
Но като оставим настрана морала, има едно нещо, което наистина е арогантно – отношението на медиите към инвеститорите на дребно, които се опитаха да противодействат на шортването.
Ако прилича на патица, плува като патица …
Знам, че „манипулация“ е „мръсна“ дума, но разглежданата ситуация е точно такава. Затова е и моята асоциация с патешкия тест. Ако е „морално“ хедж фонд да предприеме подобен драстичен ход и да скъси дадена компания, опитът да се противодейства (следвайки същия набор от правила), трябва да бъде също толкова приемлив. Но според десетките статии, които се изписаха през последните няколко дни, не е така.
Не съм активен Reddit потребител, но не е като тяхната общност да е крила какво прави. Инвеститорите в подфорум на Reddit (наречен Wall Street Bets) забелязаха, че GameStop бързо се превръща в най-шортваната акция на пазара. Подфорумът е дом на милиони търговци, повечето от които използват приложението Robinhood (за това ще говорим малко по-късно). И така, тези милиони търговци разбраха какво се случва и започнаха да купуват. Но те не запазиха информацията за себе си – излязоха и я споделиха в социалните медии и интернет.
Фурорът
И ето че милиони инвеститори от цял свят започнаха да купуват акции на GME. Интересното е, че много от тях не изглеждаха мотивирани от идеята да правят пари. Повечето публикации, които срещнах, изглеждаха по-скоро като морална позиция – тези инвеститори бяха ядосани на хедж фондовете и искаха да използват тази възможност, за да им „отговорят“.
И ето, че се случи. В продължение на няколко дни големи хедж фондове изгубиха милиарди долари, тъй като бяха принудени да покриват позициите си на много по-висока цена от очакваната. До 29 януари Markets Insider съобщи, че продавачите на къси позиции очакват загуба от близо 20 милиарда долара. Хедж фондовете продължиха със своята стратегия за шортване и успяха да си върнат значителна част от загубите. Към 2 февруари GameStop все още беше най-шортваната акция на пазара.
Преди да продължим, искам да вмъкна една бърза забележка, която ще бъде от значение само след малко – хедж фондът, загубил над 50% от всичките си активи през януари 2021 г., е Melvin Capital. За щастие те бяха спасени с инвестиция от 2,75 милиарда долара, предоставена от Citadel.
И така, цялата тази ситуация със „загубата на милиарди долари“ очевидно не се понрави на хедж фондовете. Трябваше да се направи нещо и то бързо. Но медиите го покриха.
През последните няколко седмици видях много безумни статии, отправящи скандални твърдения. Някои публикации дори намесиха политиката в цялата ситуация. (защо хората, които чувстват необходимостта да направят всичко политическо?) И статии, в които се твърди, че „Redditors са се насочили към среброто“ (което не е вярно според общността WallStreetBets).
Случаят с Discord
Друг глупав пример е цялата ситуация с Discord. Всички сте чували Discord, нали? По същество това е приложение за чат, с подобна функционалност на Skype, но предлага и специални сървъри и множество допълнителни функции, всичко това в един изчистен, модерно изглеждащ пакет.
Е, очевидно инвестиционната тълпа на Reddit имаше собствен сървър, който беше изключен заради внасяне на омраза и т.н.. Искам да кажа, че не одобрявам омразата и всичко идващо с нея , както всички останали, но хайде, това е малко прекалено удобно, не мислите ли? И не се свърши до тук. Дръжте се, защото стигаме до най-забавната част. Забравете политиката и безумните обвинения.
Robinhood и GME
По-рано споменах, че повечето от Wall Streat Bets използваха приложението Robinhood? Е, от Robinhood решиха да ограничат купуването. Те спряха опцията за купуване. И така, единствената налична опция беше или да се продаде, или да се задържи. И какво според вас доведе до това? Цената не можеше да се покачи, а само да се понижи. И да, наясно съм, че Robinhood не е единствената платформа в света, но беше предпочитаната платформа. Безумно, нали? Е, тук идва най-интересната част.
Знаете ли, кой е най-големият клиент на Robinhood? Ето ви спойлер – името им започва с буквата „C“. Да, това е Citadel.
Какво прави Citadel техен клиент, ще попитате? Купуват данни. Robinhood им казва какво купуват или продават потребителите, преди да изпълнят транзакциите. Citadel действа въз основа на тази информация, преди инвеститорите на дребно да могат да направят нещо по въпроса. Всичко това е 100% законно. Нито Robinhood, нито Citadel не нарушават никакви закони.
Сега, разбира се, и Robinhood, и Citadel отрекоха всякакви твърдения за тайно споразумение, като главният изпълнителен директор на Robinhood категорично заяви, че не е сключил сделки с хедж фондове, за да спре или по друг начин да възпрепятства търговията с акции на GME. Вместо това Робинхуд беше принуден да ограничи търговията заради SEC.
SEC е американска агенция, посветена на борбата с манипулациите на пазара. Те имат за цел да защитят инвеститорите и банковата система. И отново – не казвам, че Robinhood е направил нещо незаконно, тъй като потребителското им споразумение гласи, че компанията може да ограничи покупките по свое усмотрение. Освен това те освободиха ограниченията за търговия след известно време, като позволяваха да бъдат закупени само до 100 GameStop акции. Ако случайно вече притежавате толкова много акции, е, много жалко, защото просто не можете да купите повече. Отново това предотвратиха поскъпването на акциите. Ограничението за търговия не продължи толкова дълго. Преди два дни горната граница беше увеличена до 500 акции.
И накрая, от днес (5 февруари) Robinhood официално премахна ограничението за търговия с акции на GME. Понастоящем на потребителите е позволено да купуват толкова акции, колкото искат, използвайки платформата.
Най-големият урок, който можем да извлечем от тази ситуация, е следният: Никога не основавайте инвестициите си на мнението на другите. Особено ако тези мнения идват от медиите или от различни финансови публикации.
И не ме разбирайте погрешно – не се опитвам да бъда прекалено негативно настроена към медиите. Те са бизнес като всеки друг. Те пишат заглавия и публикуват мненията, които получават най-много кликвания. Що се отнася до фондовия пазар, това е просто бизнес.
И тъй като вече сме преминали обичайното си времетраене, ще приключим за днес. Надявам се, че тази статия да ви е харесала и сте я намерили ако не образователна, то поне интересна. Ако имате някакви въпроси или идеи за бъдещи блогове, не забравяйте да ги оставите в коментарите по-долу.
За по-подробен анализ на акциите и обсъждане на пазара, не забравяйте да проверите нашата частна инвестиционна група – имаме и чат на живо, в който можете да се свържете с мен с въпроси и предложения за видеа по всяко време.
Благодаря на всички и ще се видим следващия път!
Препоръчани е-книги:
- Shares Made Simple: A beginner’s guide to the stock market
- Smarter Investing: Simpler Decisions for Better Results
- Intelligent Investor: The Definitive Book on Value Investing
- The Five Rules Successful Stock Investing
Препоръчани линкове: