Въпреки че през цялото време на обучение в училище или университет придобиваме знания, има огромна вероятност с времето да забравим наученото. Уменията са изключително важен фактор, който ни открива повече възможности. За съжаление, тези умения също изчезват, ако рядко ги прилагаме на практика.
Здравейте, посрещам ви в един блог, в който ще откриете най-ефикасните лайфстайл съвети за вашето развитие. Искате да се абонирате? Тогава можете да натиснете бутона за абониране. Към моите абонати – вашата подкрепа е това, което ме окуражава да продължавам да пиша тези блогове, затова харесайте страницата и коментирайте.
Ето 10 начина да научим нови неща
Открийте какво искате да научите
Разбираш какво желаеш да научиш преди да осъзнаеш защо го искаш – това се нарича мотивация. За да се научи нещо ново, трябва изначално да дефинирате ясна цел, което е изключително важно, за да успеете. Тази цел ще ви подтиква да продължавате да се борите, дори когато нещата изглеждат трудни и ви се иска да се откажете. Това се случва при много хора, които не са определили конкретна цел.
Бъдете наясно с нивото си
За да усвоите нови знания и умения,трябва да имате ясна идея за собствения си капацитет и каква част от него бихте вложили. Това ще ви помогне да бъдете наясно с това колко усилия ще ви струва научаването. Също така е важно да определите какво ниво искате да достигнете – дали искате да сте запознати само с основната информация, или се стремите да се доусъвършенствате и да достигнете най-високото ниво в новите знания. Отговорите на тези въпроси трябва да бъдат конкретно изяснени, преди да продължите нататък.
Най-доброто място за обучение
След като вече сте наясно с това какво искате да научите, е важно да намерите къде да се случи. Съществуват безброй много места, където може да се добият нови знания, а те не се ограничават до всичко научено в колежа или университета. Имате безпределен достъп до информация в Интернет, и по-конкретно онлайн платформи за обучение като Coursera, Udemy и други, които правят живота ни толкова по-лесен. Може да откриете неограничен брой онлайн курсове, които да ви помогнат. Ако предпочитате да учите чрез практика и търсите директна комуникация с хората, тогава се насочете към реална локация, където може да придобиете желаните знания.
Разделете учебния процес на отделни части
За да може да напреднете по-бързо и лесно, изберете конкретен курс и го разделете на малки части. Започнете да усвоявате основните неща и обръщайте внимание на детайлите, които формират голямата картина. Ако сте се насочили към учене на нов език, започнете с изучаване на думи и части на речта. Чак след това може да продължите с научаване как да използвате тези части на речта, за да образувате цели изречения.
Разбийте процеса на малки части и действайте поетапно с всяка отделна част. Веднъж щом научите едно нещо, използвайте го, за да улесните изучаването на следващата част. Усвояването на някои умения отнема повече време в сравнение с други. Идеята на този списък е да ви помогне да не се отказвате твърде бързо от целта си.
Принципът 80/20
След като направите списък с уменията си, може да откриете тази конкретна способност, която би била най-полезна. Например, ако планирате да се научите да шиете, включете в списъка начини и подходи в шиенето. Принципът 80/20 ще ви помогне да изберете коя техника искате да усвоите. Концепцията, още позната като Принцип на Парето, казва, че каквото и да правите, 20% от вложените усилия трябва да дадат 80% резултат. Затова се съсредоточете върху умения, които наистина ще са ви полезни в бъдеще.
Учете и практикувайте
Вече сте открили най-добрия обучителен подход и е време да започнете да учите. Ученето е само началото – практиката прави нещата перфектни. Необходимо е да намерите време да практикувате наученото възможно най-често. Пробвайте да съставите график, колкото и непостоянен да ви изглежда в началото. Ако успеете да посветите време на учене и практика, имате реален шанс да достигнете експертно ниво.
Използвайте наученото
След като практиката вече се е превърнала в редовна част от графика ви, е време да извлечете реална полза от нея. Това означава, че ако вече наистина шиете, опитайте се да създадете готова дреха. Ако учите език, пробвайте да говорите на него цял ден. Същият принцип важи при готвенето и всяко друго ново умение, което научавате. Възможно е първият опит да не даде желания резултат, но накрая ще постигнете вашата цел .
Отбелязвайте грешките си
Оглеждайте внимателно всичко, което създавате. Погледнете пак – както споменах по-рано, възможно е първият ви опит да не е съвсем успешен, но това не трябва да ви отказва.
Открийте какви грешки сте допуснали, дали сте пропуснали нещо, върнете се обратно и помислете какво може да се е объркало. Щом веднъж сте открили грешките си, шансът е минимален да си повторите следващият път
Станете учител или ментор
В началния етап, когато все още сте откривали сферата, в която искате да станете експерт, може би сте имали нужда от учител или ментор. Те са били там, за да ви ръководят, както и защото самите те искат да добиват нови знания. По същия начин, след като вече сте достигнали необходимото ниво, може да станете учител на тези, които са все още в началото на обучението си. Така самите вие също ще продължите да се усъвършенствате и да сте наясно с всички новости, засягащи вашето умение.
Променете старите подходи
След като вече имате необходимите знания, не ги игнорирайте. Модифицирайте ги в нещо ново и се научете да правите старите неща по нов начин. Тази практика ще ви помогне да станете по-адаптивни. Изменяйте и варирайте в подходите, които досега сте ползвали, като разчитате на новото си умения. За придобиване на нози знания , се изисква да бъдете посветени на процеса и най-вече да ги практикувате постоянно. Когато тези два фактора са налични, ученето се случва по-лесно, както и самата мотивация.
Ако този пост ви е бил полезен, покажете интереса си , като го харесате, споделите или коментирате. Също, ако все още не сте се абонирали – направете го сега. За повече идеи как да научите нови неща и да бъдете продуктивни, можете да прочетете 15 съвета за подредба на работното време