S&P 500 бележи най-лошият септември от 9 години насам, което е знак, че случващото се с фондовия пазар в момента е много сериозно. Защо се случва? Какво точно се случва? Как да процедирате? Останете с мен до края на днешният блог, за да получите отговор на тези въпроси и още много, които със сигурност ще изникнат във вашата глава!
Здравейте и добре дошли отново в моята секция посветена на инвестирането. В днешният блог ще разгледаме последните събития около фондовата борса. Ще потърсим причините за случващото се и ще се опитам да ви дам насоки как да действате, за да излезете на печалба в този момент. И без повече празни приказки, да започваме.
Защо пазарът е в низходящ тренд
През последните години наблюдавахме стабилен възходящ тренд на фондовата борса (без да броим дребните сътресения, например, като спада от септември – декември 2018).
Но след това, целият свят се сблъска с COVID-19, който причини почти напълно спиране на икономиката. Почти всеки бизнес спря да функционира, генерирайки огромни загуби. Хората бяха принудени да си стоят вкъщи. Всички бяхме свидетели на случващото се и неизменно ни се отрази.
И в резултат на това фондовата борса се срива с постоянен темп всеки ден. Като превантивна мярка, Федералният резерв на САЩ фиксира лихвения процент в ниски граници, поне докато не отмине кризата. Освен това отпуснаха финансови инжекции в размер на трилиони долари. И фондовият пазар бързо се стабилизира. В резултат S&P 500 достигна рекордни нива, NASDAQ също. И какво направиха инвеститорите? Всеки път, когато пазарът тръгнеше дори малко надолу, те купуваха още. Типично поведение по време на бичи пазар. Но тогава, акциите отново тръгнаха надолу.
За по-малко от три седмици S&P се срина с над 7%, а NASDAQ с 10%. И това са най-стабилните индекси на фондовия пазар. Цените на всички се сринаха, включително на големите играчи – Amazon, Google, Microsoft, Apple, Facebook. Всички се питаме какво точно се случва и колко дълго ще продължи това? Трябва ли да купувате още акции? Да задържите своите позиции? Или да продавате? Преди всичко, успокойте се, не му е времето да изпадате в паника. Като цяло, търгувате ли на фондовата борса, не бива да се паникьосвате. Нека мислим рационално.
Не прибързвайте!
Тук искам да ви обърна внимание, че в този канал мислим дългосрочно. В краткосрочен план всичко може да се случи. Но в дългосрочен план, пазарът винаги се стабилизира.
Погледнете историческите данни на всяка една компания и ще видите, че в момента са много по-добре, отколкото са били преди 6 месеца, например.
- Amazon (AMZN) се търгуваше на $1092, а сега $3043(!!); Актуален Forward P/E – 57
- Apple Inc. (AAPL) се търгуваше $56, а сега $110; Актуален Forward P/E – 27.55
- Google (GOOGL) се търгуваше на $1054, а сега $1442; Актуален Forward P/E – 26.88
- Microsoft (MSFT) се търгуваше на $135, а сега на $203; Актуален Forward P/E – 31.05
- Facebook (FB) се търгуваше $148, а сега на $249; Актуален Forward P/E – 23.98
Източник – yahoo finance 22.09.2020
Фондовият пазар не е мъртъв. Не е настъпил краят на света. Поемете си дълбоко въздух и нека продължим към следващия въпрос:
Защо фондовия пазар се срива в момента?
Причина за това са няколко фактора:
- Политически
- Великобритания е изправена на прага на втора вълна на COVID 19
- Подозрителни транзакции
- Задлъжнялост и краткосрочни инвестиции
Нека разгледаме по-отблизо тези фактори:
Фактор №1 – Политическа ситуация (в САЩ)
Да, точно така – политическата ситуация оказва влияние върху фондовия пазар. Изборите в САЩ наближават и никой не е сигурен кой ще спечели. Различните лидери могат да прилагат различни политики, които могат да повлияят на фондовия пазар по различни начини. И макар че никога не обсъждам политика в този канал, не можем да пренебрегнем факта, че несигурността относно резултата принуждава инвеститорите и анализаторите да действат по-внимателно.
След задълбочено проучване от LPL Financial установиха, по време на избори, през септември има отрицателна възвръщаемост на фондовия пазар (техният анализ се връща 70 години назад). Това е последвано от нестабилен месец октомври. До ноември и декември нещата обикновено се успокояват и пазарът се възстановява.
Фактор №2 – Ситуацията с COVID в Европа
Не се опитвам да всея паника с мрачни прогнози за втора вълна на заразата. Но това показват статистическите данни. И както всички знаем, инвеститорите се вълнуват от статистиката повече от всеки друг. Премиерът на Обединеното кралство намеква за възможността за въвеждане на вечерен час и ситуацията може да се влоши доста за повечето бизнеси. Изправени сме пред още повече несигурност.
Фактор № 3 – Подозрителни транзакции
Очевидно някои банки са замесени в сенчеста схема за пране на пари, която продължава … близо 20 години. Разбира се, това е нещо, което излезе наяве едва наскоро. Неотдавнашно изтичане на документи, разкрива, че между 1999 и 2017 г. е имало голямо движение на крупни суми със съмнителен произход и тези транзакции не са били проверявани досега. Или банките са допуснали няколко грешки и не са успели да следят отчетите, или умишлено са си затваряли очите, защото са печелили добре. Така или иначе, това направи много инвеститори и анализатори доста несигурни в ситуацията.
Фактор № 4 – Задлъжнялост и краткосрочни инвестиции
Още от избухването на COVID-19, пазарът със сигурност е станал много по-населен. През първото тримесечие на 2020 г. се наблюдава огромен ръст на новооткритите сметки в Charles Schwab и Robinhood. Волатилните пазари като този, който преживяхме, също са много привлекателни за маржин търговците и точно това виждаме в момента. Според Yahoo Finance в момента около 43% от инвеститорите на дребно търгуват с ливъридж (към 9 септември 2020 г.). Бързите, краткосрочни сделки тласкат пазара към още по-голяма волатилност.
След като уточнихме причините за спада на пазара, да поговорим за това как да действате
Как е най-добре да действат дългосрочните инвеститори?
Лично аз ще се придържам към моето златно правило за дългосрочно инвестиране – Не прибързвайте. Не се притеснявайте за краткосрочната ситуация. Мислете в перспектива, в дългосрочен план.
Смятам да продължа да купувам и да запазя позициите си. Разбира се, ще бъда търпелива и ще купувам на малки траншове. Когато видя, че цените на акциите падат, не се плаша. Вълнувам се, защото това означава, че може да успея да купя още. Когато пазарът тръгне надолу, цените вероятно ще спаднат. Това може да ми позволи да направя някои големи дългосрочни инвестиции. Ще купя това, което мога да си позволя. Освен, ако не сте някой пълен новак в света на инвестициите, това, което ви казвам, не бива да ви изненадва.
Дългосрочните инвеститори купуваме, когато цените са ниски, задържиме позициите си, докато цените се възстановят до предишни нива и продаваме само когато цената ще ни донесе максимална възвращаемост. Това е почти цялата философия за дългосрочно инвестиране, обобщена в едно изречение за вас.
Също така съм съгласна с анализаторите, които казват, че пазарът ще остане нестабилен поне още месец – два.
В заключение
Нека обобщим накратко. Като дългосрочен инвеститор мисля в перспектива. Не обичам краткосрочната търговия. Не харесвам маржин търговията. Не харесвам опциите. Не бих ви препоръчала да се възползвате от „нисколихвени заеми“, които са толкова популярни в момента, тъй като те крият значителен риск, особено ако впускате необмислено в някаква краткосрочна сделка.
Краткосрочните промени не са страшни за дългосрочния инвеститор. Купуваме, когато цената е подходяща за закупуване и задържаме, докато стане страхотна за продажба. Най-сигурният (и най-добрият, според мен) ход е да следите цените, да купувате това, което можете да си позволите на стъпки и да държите своите позиции.
Надявам се, че сте харесали този блог и сте научили малко повече за дългосрочното инвестиране. Специално за по-новите инвеститори смятам, че тази информация е от решаващо значение. Никога, не позволявайте на моментните състояния на пазара да ви плашат.
Както винаги, моля не забравяйте да харесате и да споделите блога с приятелите си. Наистина го оценявам и помага на канала ми да расте. Ако имате някакви въпроси, не се колебайте да попитате в раздела за коментари по-долу – винаги се радвам на обратна връзка от вас!
До следващия път!