В тази статия ще продължим с нашата поредица от анализи на инвестиционни портфейли. Този път надникваме в портфолиото на един от големите инвеститори в наши дни – Чамат Палихапития. Ще разгледаме неговото портфолио, най-добрите инвестиции в него, и ще се опитаме да си извлечем ценна информация.
Както обикновено, ще ви помоля да харесате, коментирате и споделите тази статия с приятелите си, ако искате да видите как нашата общност расте. О, и не забравяйте да разгледате нашата частна инвестиционна група за по-ексклузивно съдържание!
Кой е Чамат Палихапития?
Чамат Палихапития е основател на Social Capital – компания за рисков капитал с много впечатляващи резултати. Само за седем години между 2011 и 2018 г. компанията му успя да осигури обща брутна възвръщаемост от 997%. За сравнение, S&P 500 отбеляза 325% за същия период. Впечатляващо, но не колкото резултатите на Social. Така че, ако все още се чудите защо искам да обсъдим това портфолио, е … ето вашия отговор!
Сега, нека да поговорим за портфейла му
Портфолиото на Social Capital включва 74 различни компании. Но има уловка – значителна част от тези инвестиции са частни, което означава, че те не са публично известни. Освен това, тъй като Social Capital не е публична компания, не знаем точния размер на всяка от позициите. Но не се притеснявайте, определено можем да научим много от това портфолио и ще ви покажа как точно да го направите.
Първо, очевидно ще се фокусираме само върху публичните компании – тези, в които всъщност можем да инвестираме. След това ще потърсим неговите разсъждения – защо той инвестира в този конкретен бизнес и можем ли да се възползваме от същото?
Ето и акциите в портфолиото на Чамат Палихапития
- Slack
- Tesla
- SoFi
- Opendoor
- Amazon
- Bitcoin
Slack
Нека започнем с цитат от самия Чамат: „Една от най-големите ни инвестиции е компания, наречена Slack, и до ден днешен се чудя защо не инвестирахме целия си капитал в нея?“
Не е нужно да ви казвам, че той очевидно много вярва в Slack. Той вижда Slack като една от най-важните технологични компании и, като се има предвид тяхното представяне през последните години, е трудно да се спори с неговата теза. В момента Slack се оценява на 24 милиарда долара. Г-н Палихапития обаче очаква, в крайна сметка, капитализацията да достигне трилиони. Той вярва, че Slack има всичко необходимо, за да победи другите лидери в индустрията в областта на технологиите и да донесе невероятна възвръщаемост, въпреки някои от рисковете.
Tesla (TSLA)
Съмнявам се, че това е изненада за някой от вас. Tesla е голям играч в областта на EV и чистата енергия, показа невероятен растеж и постигна абсолютно невероятни резултати през годините.И с неотдавнашния стремеж към устойчивост, повечето дългосрочни инвеститори (включително и аз) виждат светло бъдеще за Tesla. Пазарът е огромен и има почти неограничени възможности за растеж. Самият Чамат отбеляза, че поради това компанията може да струва много повече, отколкото е в момента. Той вярва, че в инфраструктурата за производство на енергия има трилиони долари стойност. След като светът започне да се движи към по-чисто и по-устойчиво бъдеще, Тесла вероятно ще удвои или утрои своята стойност.
SoFi
Акциите на SoFi (СоуФай)“ все още не са достъпни за обществеността, но ще бъдат в близко бъдеще. Чамат вижда много потенциал в компанията. SoFI е компания за лични финанси. Те са специализирани в заеми, рефинансиране на заеми и лични заеми, инвестиции и банково дело. Те имат както мобилно, така и компютърно приложение, което прави цялото изживяване много удобно и достъпно за потребителя. Чамат открил SoFi чрез анализ на модели. Тъй като инвестициите му в Amazon и Tesla се справят толкова добре, той ги използва като базова линия и се опитва, цитирам, „да картографира тези модели във финансовите услуги“. Според него се намираме в период в който хората губят вяра в банковата система, тъй като тя не успява да отговори на нуждите на потребителя. Затова Чамат се е опитвал да открие какво е „счупено“ или „липсва“ в модела на банките. След това той използва тази информация, за да филтрира потенциалните компании, които предлагат този тип решения. И така намерил SoFi. SoFi има прозрачност, справедливи такси и, може би най-важното, тип услуга на едно гише. Той вижда тази компания като алтернатива на банковото дело.
Opendoor
Добре, сега да поговорим за недвижимите имоти. През последните 20 години, но дори конкретно през последните шест месеца всичко, което можеше да се купува и продава, се премести онлайн … с изключение на недвижимите имоти. И тъй като Чамат е базиран в САЩ, нека разгледаме статистиката на САЩ:
- Всеки има нужда от дом.
- Над 67% от американците притежават собствен дом.
- Около 32% планират да притежават такъв в даден момент.
- Пет милиона жилища се купуват и продават годишно.
- Пазарът на недвижими имоти е оценен на около 1,6 трилиона долара [информация за това не намирам има числа от 16 трилиона до 32 трилиона и всички са от последната година не съм сигурен за коя част на market-a говори тоя; може да пропуснете тази точка]
Това прави пазара на недвижими имоти един от най-големите стабилни пазари в САЩ. И тук идва Opendoor. Те предоставят на клиентите си оферти за домовете в рамките на 24 часа. Но това е само началото. Всички техни услуги са дигитализирани – ипотеки, депозити, право на собственост и т.н. Всички неща, които някога са означавали планини от документи, вече могат да се правят онлайн.
Amazon
Една от най-големите и популярни платформи за електронна търговия в световен мащаб, Amazon е донесла много пари на Чамат. Amazon предлагат много повече от „просто“ електронна търговия – те са една от технологичните компании в„Голямата петорка“ на САЩ (останалите са Google, Apple, Microsoft и Facebook). Amazon също е посочена като една от най-ценните марки в целия свят. Да не забравямe и сегмента AWS (или Amazon Web Services), който включва: машинно обучение, бази данни, виртуална реалност, роботика и др.
Bitcoin
Последната инвестиция, която ще разгледаме днес, е малко … нетрадиционна за моя блог. И това е криптовалута. Ако и преди сте чували за Чамат, вероятно знаете, че той е голям фен на криптовалутата. Или по-точно – биткойна. Той говори положително за биткойн още през 2012 г., когато повечето хора все още бяха много негативно настроени към идеята за криптовалути като цяло. По това време биткойнът се оценяваше на около 200 долара на брой. И знаете ли колко струва един биткойн днес? 37 097 долара. Чамат още вярва в бъдещето на криптовалутите и каза, че очаква биткойн да достигне до 100 или дори двеста хиляди долара.
Тук искам да вмъкна, че, планирам да създам крипто фокусирано съдържание в близко бъдеще (в момента работя върху наистина дълъг материал, което може дори да се окаже във формат на книга, в зависимост от това как вървят нещата), така че следете! Хората гледат на биткойн като на някакъв хедж срещу цялата тази икономическа несигурност, която наблюдаваме в последно време. Това е като вид спасителен пояс, на който да се опрете, ако ситуацията се влоши. И като дългосрочни инвеститори, ние не обичаме несигурността.
И с това завършва нашия поглед върху портфолиото на Social Capital. Инвестициите им са изключително добре диверсифицирани. Вярвам обаче, че най-важната поука от днешния материал е подходът и дългосрочната визия. Успехът на Чамат още веднъж доказва, че тези две неща са от решаващо значение за всеки дългосрочен инвеститор.
Ако този блог ви е харесал, моля, не забравяйте да ме уведомите, като го харесате и споделите с приятелите си. Вашата подкрепа наистина ме радва! И ако имате някакви въпроси или идеи за бъдещи статии, преминете към раздела за коментари и ми кажете.
Благодаря ви, че сте с мен днес и ще се видим следващия път!
Препоръчани е-книги:
- Keys to Success – Napoleon Hill
- The Richest Man In Babylon
- Think and Grow Rich! – Napoleon Hill
- Smarter Investing: Simpler Decisions for Better Results
- Intelligent Investor: The Definitive Book on Value Investing
- Rich Dad’s Increase Your Financial IQ: Get Smarter with Your Money
Препоръчани линкове: