Здравейте, скъпи читатели. Аз съм Антоанета и се радвам да ви посрещна в поредния материал посветен на инвестициите и на това как да си извоювате вашата финансова независимост. Една от личните ми мисии е да ви помогна да се превърнете в успешни инвеститори на фондовите пазари. Опитвам се редовно да ви предоставям материали на тема инвестиции и за мен ще е най-голямата награда, ако съм успяла да ви убедя да поемете по този вълнуващ път на инвеститор.
Да кажем, че съм успяла да ви убедя и вие сте свършили всичко, което съм ви казвала да направите – записали сте се на курс, чели сте и сте гледали материали в Интернет, събрали сте началния си капитал и сега какво. Накъде? Всеки прохождащ инвеститор си задава този въпрос – Откъде да започна? Едно успешно правило е да си изберете три компании, които ви интересуват и да използвате техните акции като основи от които да надградите своето портфолио.
Портфолиото на един инвеститор трябва да е съставено от поне 15 компании. Ако редовно следите моите материали по темата, повечето от тези компании вече са ви познати. Преди да преминем към списъка, искам отново да ви напомня, че акциите, които изберете трябва да притежават следните характеристики:
- Трябва да сте готови да инвестирате в тях за дълъг период. Не забравяйте, че нашата цел са дълготрайните инвестиции.
- Трябва да сте взели информирано решение, преди да ги закупите. Трябва да сте сигурни във вашия избор. За да успеете в тази сфера, няма място за съмнения!
Акциите, които съм подбралa трябва да са стабилни на пазарни промени и да имат потенциал за растеж. Без повече отклонения, ето ги и тях:
Amazon.com (NASDAQ: AMZN) Компанията започна като обикновена онлайн книжарница за книги и години по-късно се утвърди като глобален лидер в електронната търговия. Приходите на компанията са сегментирани в следните направления: 7% от приходите идват от Prime (и други) абонаменти и 13% от приходите им (и значителна част от печалбата) от Amazon Web Services. Джеф Безос има грандиозни планове за развитие на компанията, като някои от тях включват безкасови магазини за хранителни стоки, хиляди електрически микробуси за доставка и до 2040 г да сведе своя въглероден отпечатък до нула.
Apple (NASDAQ: AAPL) Apple е една от най-разпознаваемите марки в света и е синоним на качество и стил. Предишните постижения на Apple включват разработване на един от първите в света персонални компютри за масовия пазар, революция на преносима музика с iPod и разработване на един от първите в света смартфони за широкия потребител. С подобна история на оперативни постижения и скромния разполагаем паричен капитал („само“ 107 милиарда долара) наличен за инвестиране в нови модерни разработки, прави Apple добър компонент на вашето портфолио. С широката клиентска база и непрекъснатото създаване на нови продукти и услуги с добавена стойност, може да сте сигурни, че Apple винаги ще са едни гърди пред своите конкуренти.
Appian (NASDAQ: APPN) Appian не е толкова известна като останалите участници в този списък. Основата дейност на компанията е да помага на глобалните организации да проектират, изграждат и прилагат потребителски бизнес приложения чрез визуални интерфейси, по по-високоефективни начини. Въпреки че може да звучи неясно, приложенията, създадени от Appian, се използват от повече от 500 търговски и правителствени компании в различни индустрии, включително в сферата на финансови услуги, правителство, телекомуникации, медии, енергетика, производство и транспорт.
Компанията таксува на абонаментен модел въз основа на броя на потребителите, които имат достъп и използват приложенията, както и текущата поддръжка и съпътстващи такси. Процентът на задържане на клиенти надвишава 95%, а клиентите са склонни да увеличават разходите си във времето, като процентите на задържане на приходите достигат над 110% годишно за последните три години. Докато компанията продължава да остава в сянка, аз вярвам, че нарастващото търсене, високите проценти на задържане ще доведат до висока възвръщаемост на компанията в дългосрочен план.
Facebook (NASDAQ: FB) В последните години фокуса на рекламата се измести от традиционните канали – медии, списания и телекомуникация, към социалните платформи.
Но всичко, което се отразява негативно на традиционните медии е златна мина за Facebook. Рекламите във Facebook са насочени към милиарди потребители, за които компанията притежава огромна база данни с информация.
Освен това, рекламодателите имат представа до колко човека реално е достигнала тяхната реклама. Отчетите за първото тримесечие на Facebook потвърждават моите разсъждения. Приходите им са нараснали с 18% спрямо миналата годината, а маржовете се подобряват значително, което води до удвояване на нетния доход. Ръководството отчита значителен спад в търсенето през последните три седмици на март, но смятат, че нещата ще се стабилизират през първите седмици на април.
Idexx Laboratories (NASDAQ: IDXX) процъфтяват в това да помагат на нашите космати приятели да водят по-дълъг и по-здрав живот. Те продават най-съвременните диагностични инструменти директно на ветеринарни клиники по целия свят. Това дава възможност на ветеринарите да тестват кръв и урина по широк спектър от показатели бързо и удобно, генерирайки резултати много по-бързо (и по-евтино), отколкото изпращането на пробите в отдалечена лаборатория.
Компанията се възползва от продажбата на реагентите, използвани за направата на тези тестове, като осигурява постоянен поток от приходи. Времето показва, че IDXX непрекъснато се разрастват. Ние хората обичаме домашните си любимци и сме склонни да харчим не малки суми в грижи за тях. Вярвам, че тази компания като цяло е устойчива на рецесия, и би била чудесно допълнение към дългосрочното ви портфолио.
Intuit (NASDAQ: INTU) Инвестиралите в тази компания по време на световната финансова криза през 2008 година генерираха невероятната възвръщаемост от 628%. Само за сравнение, печалбата на S&P 500 е само 130% за същия период. Intuit предлага продукти за една от най-предвидимите нужди както на физическите лица, така и на бизнеса – данъчни отчети . Продуктовото им портфолио включва редица финансови решения, от направата на данъчни отчети, счетоводни продукти до множество други приложения.
По-познати от тях са TurboTax, QuickBooks и Mint. Неотдавнашното закупиха Credit Karma за 7,1 милиарда долара, което увеличи и диверсифицира пазарното им покритие. Личи си, че имат изключително добър бизнес план, който ще им гарантира продължителен растеж в бъдеще, съчетан със солиден баланс и дивидентна доходност от .92%.
MasterCard (NYSE: MA): Кога за последно платихте покупките си в брой? Кое е първото нещо, към което посягате във вашия портфейл? Точно така, вашата MasterCard. Трудно е да си представим модерното ежедневие без MasterCard. През 2019 г. компанията е обработила плащания на стойност 6,5 трилиона долара, което е увеличение с 13% спрямо предходната година. Което от своя страна е донесло на компанията приходи в размер на 16,9 милиарда долара.
В разплащателното пространство промените са много динамични, включително фактът, че глобалните цифрови плащания надминаха плащанията в брой през последните години, а електронните плащания вече могат да бъдат под формата на кредит, дебит или мобилни. Изпълнителният директор Аджайпал Банга свърши отлична работа, от своето заставане начело на компанията от 2010 г. и в края на годината ще заеме поста изпълнителен председател.
Настоящият главен продуктов директор Майкъл Мибах ще поеме ролята на изпълнителен директор. Със завидните си маржове на печалба и командна позиция в разрастващото се и развиващо се платежно пространство, не бива да ви изненадва, че всички инвестиционни гурута препоръчват да притежавате пакет акции на MasterCard.
Netflix (NASDAQ: NFLX) е една от малкото компании, които спечелиха от кризата на COVID-19. Но компанията се справяше добре и преди това да се случи. Възползвайки се от дългосрочната тенденция за използване на Интернет за забавление, екипът на Netflix развива своя поточен бизнес по целия свят повече от десетилетие. Може да ви се струва, че Netflix няма повече накъде да се разраства, но с 200 милиона абонати (от поне милиард възможни), все още ги чака дълъг път. Ако не сте закупили поне няколко акции, сега е момента да го направите.
Shopify (NYSE: SHOP) Поредната компания, която повече спечели, отколкото загуби покрай лудостта около COVID 19. Сега повече от всякога онлайн търговците се обръщат към Shopify, за да продават своите стоки и услуги. Компанията отчете 20.6 милиарда долара брутен обем стоки (GMV) през четвъртото тримесечие на миналата година – но без съмнение в момента операциите им са много повече. Вярвам, че пазарната капитализация на Shopify може да нарасне до 100 милиарда щатски долара, а дори и повече през следващите години. Ако решите да инвестирате в тях, очаквайте ценови флуктуации от 20 до 40%, което може да се окаже много печелившо за дълготрайните инвеститори.
The Trade Desk (NASDAQ: TTD) Компанията оперира платформа, която събира данни и адаптира рекламни кампании в реално време, за да направи процеса на закупуване на реклама на всички устройства все по-ефективен. Подобен вид реклама бележи среден ръст от 20% годишно и все пак е едва малка част от общия глобален рекламен пазар, който се равнява на над 700 милиарда долара. Trade Desk действа като рекламен посредник, обслужвайки повече от 800 клиента.
През последните три години процентът на задържане се запазва над 95% годишно, като клиентите им тенденциозно увеличават бюджета си за реклама. Тъй като The Trade Desk е разрастваща се компания в развиваща се индустрия, очаквам компанията да продължи да бележи силни финансови резултати за години напред, което я прави подходящ избор за прохождащия инвеститор.
И с това приключва днешния материал. Отново надминахме ограниченията за дължина, но информацията, която ви изложих не можеше да бъде по-съкратена и сбита.
Вярвам, че съм подбрала максимално детайлна информация, която ще ви помогне да вземете едно добро информирано решение за вашия стартов инвестиционен портфейл. А ако сте сред опитните инвеститори, надявам се, че информацията ви е помогнала да допълните своя инвестиционен портфейл.
Не забравяйте, че аз не съм сертифициран финансов съветник и преди да вземете решения, които биха се отразили на хода на вашия живот, консултирайте се със сертифициран специалист по темата.
Ами вие? Кои други акции бихте включили във своето портфолио. Ще се радвам да прочета вашето мнение по въпроса, коментари и препоръки. Не се колебайте да ми пишете в секцията за коментари по-долу.
Ако материала ви е харесал, моля харесайте го и го споделете си приятелите си. Не забравяйте и да се абонирате за нашите канали.
До следващия път!