Съществуват много бизнес модели и мрежовият маркетинг е пример за това. Този бизнес модел е многостепенен маркетинг, известен също като мрежова продажба на продукти и услуги. Мрежовите продажби означават, че бизнес моделът зависи от човек до човек. Повечето хора, занимаващи се с мрежов маркетинг, работят от комфорта на дома си.
Това е така, защото не е необходимо да присъстват физически, за да изградят мрежа от хора, търговски партньори и бизнес стратези. Като специалист по мрежов маркетинг можете да сключвате много бизнес сделки от вкъщи, ако имате необходимите умения. В мрежовия маркетинг вашата способност да генерирате потенциални клиенти и да ги превръщате в приходи е от съществено значение. Много хора в мрежовия маркетинг използват това като страничен бизнес. Те използват бизнес модела като резервен вариант на основния си бизнес или работа.
Има много стигми, свързани с този бизнес модел. Специалистите по мрежов маркетинг често питат как мога да правя продажби и да генерирам повече приходи? Има много неща, които трябва да обмислите, преди да започнете бизнес за мрежов маркетинг. Едно от тези неща е способността ви да изучавате пазара. Не започвайте пътешествие в мрежовия маркетинг, без да разбирате дейностите на бизнеса.
В мрежовия маркетинг компанията, с която работите, е много важна. Когато работите с реномирана компания, ще бъде по-лесно да убедите хората и да им помогнете да купуват от вас. Не правете грешката да работите за компания без добра клиентска база. Това ще ви помогне да защитите имиджа си и няма да станете жертва на измамни дейности.
Същността на днешната ни дискусия е да се анализират различните умения за продажби, необходими за управление на печеливш бизнес, използвайки този модел (партньорски маркетинг). Много хора са достигнали голям успех като мрежови търговци. Бизнес моделът е легален и признат. Като специалист по мрежов маркетинг можете да печелите от продажба на продукти и услуги. Освен това можете също да спечелите комисионна, когато използвате правилното умение за набиране на членове в мрежата. Този бизнес модел ви позволява да печелите комисионна от продажбата, извършена от член на екипа, известен също като низходяща линия.
По-долу са някои от основните умения, които можете да използвате. Преди да продължите, не пропускайте да харесате, споделите и коментирате в секцията по-долу.
1. Използвайте дарбата си да разказвате истории
Разказването на истории показва факти, което го прави жизненоважна част от всеки печеливш бизнес. За да бъде разказването на истории въздействащо, се нуждаете от отлични умения за разказване. По-лесно е да се свързвате с хората, като споделяте своята история или историята на други хора. Хората се свързват повече, когато имате вълнуваща история, която да им разкажете, но тя трябва да се основава на факти.
Историите имат необяснима връзка с емоциите. Хората могат да се свържат с вашата информация, когато им кажете причината зад нея. Например, ако продавате курс за това как да придобиете умение с високи доходи, разкажете историята си на аудиторията си. Ще бъде полезно, ако им кажете как курсът е успял да ви помогне да спечелите милиони. Не пропускайте аспекта от живота си, преди да влезете в контакт с умението.
Използвайте разказването на истории като възможност за другите да се учат от вашите грешки. Дайте възможност на другите да чуят вашата история и да се поучат от нея. В свят, в който хората са объркани как да използват информацията, вашата история може да им послужи като ясно послание какво да правят и как да го правят. Бъдете готови да споделите своя опит, защото вашата история може да ви осигури повече бизнес партньори и връзки. Ако имате дадено съобщения, което искате да предадете на хората, използвайте разказването на истории.
Това не е нужно задължително да е вашата история; това може да е преживяване, което приятел е имал в миналото. Ако имате проблем да измислите добра история, огледайте се, защото историите са навсякъде. Разказването на истории не е създадено само за тези, които са успешни. Можете да получите история от ежедневния си опит.
Когато искате да говорите с публика, ангажирайте я емоционално и интелектуално, като й разкажете вълнуваща история. Използвайте определена история, която да въплатите своя разказ. Винаги най-интересно и полезно за останалите е да има собствен характер и преживяно изпиитание. Няма изпитание без решение. Следователно трябва да им разкажете как героят е постигнал целта си въпреки срещнатите препятствия.
Освен това, не разказвайте неща, които не отговарят на реалността. Всички сме хора и вашата история трябва да има връзка. Вашата публика трябва да може да се свърже с това, което разказвате. Ако всичко това липсва, вашата история ще бъде безсмислена, защото е нереална. Няма да има емоционално влияние върху публиката ви. Несъмнено историите действат добре на хората и превръщат повече. Преди да разкажете история, уверете се, че историята е истинска и уникална. Не забравяйте да бъдете стратегически в разказа си. Това ще ви помогне да изградите истинска връзка с вашите слушатели.
2. Емпатия
За да бъдете успешен специалист по мрежов маркетинг, имате нужда от способността да разбирате хората емоционално. Трябва да се свържете с тяхната история и да знаете как се чувстват. Не гледайте на нещата само от вашата гледна точка. За да помогнете на другите, трябва да се поставите на тяхно място и да почувствате това, което те чувстват.
Това ви улеснява да установите печеливша връзка. Хората ще ви се доверят по-лесно. За да осигурите трайно решение на проблемите на хората, трябва да разберете тяхната болка. Не е нужно да преминавате през подобно преживяване, за да ги разберете. Въпреки това, можете да си представите как преминавате през същата ситуация.
Когато видите други хора в болка, не пренебрегвайте чувствата им. Например, когато потенциален клиент загуби любим човек, не му отговаряйте студено, за да предложите бизнес сделка. Вместо това трябва да признаете през какво преминават и да покажете малко съчувствие. С това те могат да ви се доверят и да ви разкажат за проблемите си.
Освен това можете да реагирате правилно на други хора само когато знаете как мислят и защо мислят по този начин. Изграждането на социални връзки с другите може да бъде лесно, ако се научите да съчувствате на хората. Емпатията не трябва да е само към перспективите, защото мрежовият маркетинг включва работа в екип. За да изградите състрадателен екип, трябва да дадете пример. Трябва да подобрите капацитета, с който се свързвате с членовете на екипа. Това ще вдъхнови вашия подчинен да прави повече и всички ще растат.
Успешните търговци са хора, които разбират и уважават чувствата на другите. С тези основни познания те не се страхуват да чуят отрицателни отговори от потенциални клиенти. Успешните мрежови търговци разбират, че клиентите не трябва да се нуждаят от вашия продукт или услуга веднага. Въпреки това, ако потърсите тяхното разрешение за последващи действия, може да има момент, в който те ще имат нужда от вас.
3. Умение за работа в мрежа
В печелившите отношения има сила. За да увеличите увереността си, трябва да общувате и да общувате с хората. Има добри хора, които ще ви запознаят с по-добри начини за правене на нещата. Когато сте готови да излезете и да общувате с хора, вие отваряте вратата към успеха на вашия бизнес.
Ако сте решени да растете, трябва да разширите аудиторията си. Като специалист по мрежов маркетинг вие се нуждаете от нови преживявания, които ще създадат нови възможности, за да процъфтявате и оцелявате. Индустрията на мрежовия маркетинг е обширна и пълна с възможности. Тези възможности се радват на тези, които се осмеляват да се развиват. Един единствен контакт с правилния човек може да промени цялата ви история. Ако има нещо, което сте избягвали, време е да го направите. Ще се провалите или ще успеете? Можете да получите отговорите на този въпрос само и единствено след като опитате
4. Комуникативни умения
Преди да говорите с хората, трябва да помислите. Колкото и да искате хората да ви слушат, другите също искат да бъдат чути. За да избегнете недоразумения, позволете на другите да говорят. Това ще ви позволи да ги разберете по-добре. Тонът на разговор зависи от това с кого говорите. Трябва да обърнете внимание на езика на тялото си. За ефективна комуникация трябва да сте наясно с всичко, което правите. Ако изглеждате недостъпни и затворени, за другите ще бъде трудно да се свържат с вас.
Това е важно, когато водите дискусия лице в лице с хора. Ще ви помогне, ако се концентрирате в това, което правите, защото потенциалният клиент ви наблюдава, за да види колко сте уверени в презентацията си. Опитайте се да помислите, преди да отговорите на въпрос на потенциалните си клиенти. Не произнасяйте каквото ви хрумне, защото думите имат сила. Не се смущавайте пред потенциален клиент.
Ако имате нужда от повече време, за да отговорите на въпрос, бъдете искрени и ги уведомете. Клиентите не очакват да знаете всичко, но липсата на искреност ще създаде повече проблеми за вашата марка. Когато говорите, поддържайте добро отношение. Не говорете с пренебрежение на хората, дори когато задават въпроси, които не ви харесват.
Ако разполагате с кратко време, бъдете точни и конкретни в отговорите си. Използвайте кратки вместо дълги изречения, за да изразите мислите си. Можете да бъдете бързи и все пак да предоставите достатъчно подробности. Преди да говорите с друг човек, обърнете внимание на някои основни ключови точки. Ако има още какво да кажете, можете да попитате потенциалния клиент за удобния начин да се свържете с него. Някои потенциални клиенти предпочитат имейли, а други телефонни обаждания. Не избирайте вместо тях; оставете клиента да избере предпочитания от него начин на комуникация.
5. Презентационни умения
За да представите това, което имате да кажете успешно на публиката си, трябва да сте убедителни. Има много неща, които можете да направите, за да подобрите комуникационните си умения. Докато представяте, ще ви помогне, ако сте наясно с всеки слушател. Трябва да накарате всеки един от слушателите да се почувства незаменим.
Трябва да се обърнете към всички общо, но на лично ниво. Можете да направите това, като направите всичко възможно да поддържате зрителен контакт с аудиторията си. Това ще покаже колко сте уверени, защото можете да се свържете с тях и техните емоции. Когато дойде време за представяне, не разчитайте на сценария си, това ще ви накара да се чувствате нервни. Бъдете свободни и се отпуснете. Така ще правите по-малко грешки.
Дори и всички да не слушат, трябва да има някой в стаята, който ви гледа с пълно внимание. Този човек е достатъчен, за да ви даде зелена светлина. По време на презентацията гледайте към човека и ще бъдете по-малко нервни, защото ще се чувствате добре когато знаете, че някой е с вас през целия процес.
Моля, избягвайте да фиксирате погледа си на пода, когато в стаята има хора. За да акцентирате върху съдържанието на вашата презентация, представете идеята си чрез илюстрации. Използването на аудиторията ви, за да демонстрирате какво имате предвид, ще ви помогне да предадете посланието си на вашите слушатели. Когато излъчвате напрежение, публиката ви ще бъде разсеяна и няма да ви слуша.
Месеци или седмици преди вашата презентация, направете всичко възможно, като тренирате усърдно. Трудно е да се провалиш, когато тренираш усърдно. Сигурно сте чували, че практиката прави перфектния. Нали? Изявлението не може да бъде по-точно, отколкото е заявено. Колкото повече практикувате, толкова по-добри ставате, така ще се чувствате и по-спокойни.
По-лесно е презентациите да станат скучни; ето защо трябва да използвате повече от една среда за комуникация. По този начин публиката ви ще бъде оживена, когато комбинирате видеоклипове, снимки, диаграми и флипчартове. Хората обичат да виждат нещата практически; това ще им помогне да останат фокусирани. Ваша отговорност е да ги държите концентрирани до края. По време на презентацията дайте на публиката малко време за размисъл.
Те имат нужда да се отпуснат и да приемат информацията малко по малко. Когато използвате слайдове, трябва да правите кратка пауза между всеки от тях. Това е известно като ефективно използване на говорна пауза. Ако не сте запознати с тази техника, научете я и я овладейте. За да използвате ефективно говорната пауза, вашата презентация трябва да бъде групирана в различни секции.
Дръжте аудиторията си ангажирана, като й задавате въпроси на интервали. Ако е възможно, дайте подарък на човека с най-добри отговори. Това ще насърчи другите да слушат и говорят, когато следващия път зададете въпрос. На всеки му харесва идеята да се прибере вкъщи с подарък или награда. Въпросите ви обаче трябва да са ясни и конкретни. Това ще ви попречи да объркате аудиторията си. Ако искате да плените аудиторията си веднага щом започнете да говорите, трябва да започнете интригуващо.
В началото на презентацията хората обикновено са активни. Те са нетърпеливи да чуят какво имате да кажете. Можете да започнете, като ги помолите да си представят сценарий. Това ще събуди техния интерес към това, което имате да кажете. Ако не искате въображението им да се развихри, можете да разкажете личния си опит. Все пак историята трябва да е свързана с целта на презентацията. Ако историята ви няма с какво да бъде полезна за вашата аудитория, не е необходимо да я споделяте.
Освен това доброто начало не е извинение за лош край. Една презентация с добро начало трябва да има и вдъхновяващ завършек. Не става въпрос само за началото; как ще завършите презентацията също е от съществено значение. Оставете полужително чувство в слушателите, с което да се приберат у дома. Говорете свободно и завършете презентацията с вдъхновяващ цитат. Моля, позволете им да се свържат с вас, като добавите призив за действие към края на своята презентация.
Всяка презентация е предназначена за целева аудитория. Следователно трябва да използвате специфичен език, който вашата аудитория може да разбере. Ако не говорите езика на вашата публика, няма комуникация. Не използвайте силни думи, чието значение не разбират. Вместо това използвайте прости и подходящи думи. Ако трябва да използват непознати думи, не пропускайте да добавите определения.
В рамките на презентацията значението на думите трябва да бъде оформено като бележка. Правенето на всичко това не е загуба на време или енергия, защото ви позволява да се движите уверено. Доколкото можете, във ваша полза ще бъде , ако избягвате използването на думи като „хм“ и т.н. Такива думи са известни като „думи-пълнители“ и те правят презентацията ви безполезна. Това покаазва пред аудиторията ви, че сте сигурни в информацията, която предоставяте. Може да не знаете, но подобни думи ви правят неуверени. Това казва на публиката ви, че не сте подготвени и това е една от причините публиката да мърмори, когато представяте. С това ще бъде невъзможно да задържите вниманието им.
И накрая, имайте предвид, че една успешна презентация изисква внимателна публика. Внимателната публика е продукт на добри презентационни умения.
6. Умения за слушане
Всяка индустрия се нуждае от силна комуникация. Ефективната комуникация изисква активно слушане. Като търговски представител трябва да изострите умението си да слушате. Това е така, защото това е жизненоважен аспект на ефективната комуникация. Когато говорите с хората, те трябва да ви дадат обратна връзка в отговор. Когато направят това, вие трябва да увеличите силата си, като демонстрирате способността да обръщате внимание на техните мисли и чувства. Когато слушате потенциален клиент, избягвайте да гледате телефона си или към пода. Някои търговски представители стигат дотам, че гледат през прозореца и това отношение е неуважително; най-добре е да го избягвате. По този начин вие директно казвате на клиента, че нямате интерес или каквото и да е от това, което той има да каже.
Подобно на начина, по който те ви предоставят вниманието си, вие трябва да отвърнете подобаващо на отношението им. Слушайте ги, с леко покимване на глава като форма на насърчение да продължат да говорят. Когато видят, че погледът ви е насочен към тях, ще им бъде и по-приятно да се изразяват свободно. Ако не разбирате напълно какво казват, задавайте им допълнителни въпроси, когато има възможност и ситуацията го позволява. Опитайте се да сфоормирате умствен образ в главата си, който е свързан с това, което се изразява. Слушайте, без да критикувате. Като ограничите преценката си, ще имате по-малко негативни коментари.
Не прекъсвайте събеседниците си, докато говорят, защото тепърва ще ви разказват цялата история. Позволете на хората да приключат резказа си, преди да предложите някакво решение. Прекъсването на клиентите, когато те разказват своите истории, изпраща лош сигнал. Навикът предполага, че това, което казват, не е толкова решаващо за бизнес сделката, която трябва да сключите. Не е нужно да разбирате всичко, което казват, за да ги слушате, но хората обичат, когато знаят, че някой го е грижа.
За да поддържате разговора, задавайте само уточняващи въпроси. Освен това задавайте въпроси, които се отнасят само до темата на дискусията. По-рано обсъдихме значението на емпатията. Когато слушате някой, който споделя сърцераздирателна история за себе си, съчувствайте му. Трябва да отразявате това, през което те преминават, сякаш се случва на вас. Как можете да направите това?
Можете да покажете съчувствие чрез мимиките и езика на тялото си, за да избегнете прекъсването на тяхната история. Когато дойде вашият ред да говорите, побързайте да кажете преди това: „Разбирам как се чувстваш“ или „Разбирам колко предизвикателна и натоварваща е била тази ситуация за теб“. Казването на всички тези твърдения може да бъде успокояващо за човека отсреща. Така тай ще почувства, че го цените и разбирате.
Стартирането на бизнес в мрежовия маркетинг не е лесна задача. Става все по голямо предизвикателство да се говори с хората за продукти и услуги поради много погрешни схващания на този бизнес модел. Все по трудно е да се убедят хората, че мрежовият маркетинг е легална бизнес структура, включваща стоки и услуги. С мрежовия маркетинг започвате от дъното, но бъдете сигурни, че ще стигнете до върха, ако правите нещата правилно и с желание. Мрежовият маркетинг не е пирамидална схема; това е реферален маркетинг, известен също като потребителски директен маркетинг. Като продавач вие сте насърчавани да създадете мрежа, като наемете възможно най-много хора в бизнеса.
Надяваме се, че с тази информация сме помагнали да изчистите някои от погрешнит схващания и разбирания, които сте придобили относно мрежовия маркетинг. Не забравяйте да харесате и споделите тези така полезни и ценни съвети с близките си. Може да ни споделите мнението си по-долу в коментарите. За повече тайни и съвети как да сигнете до върха на играта и да осъществите целите си, не забравяйте да ни последвате и в социалните ни мрежи за още подобна и полезна информация.
Благодарим ви и до скоро!
Безплатни онлайн семинари: https://uspehsantoaneta.net/безплатни-бизнес-виртуални-семинари/
Частна фейсбук група: https://bit.ly/3EDAFE6
Моите курсове: https://bit.ly/3uEOvlv
Препоръчани е-книги:
The Five Rules Successful Stock Investing: Morningstar’s Guide to Building Wealth and Winning in the Market
Investing QuickStart Guide: The Simplified Beginner’s Guide to Successfully Navigating the Stock Market, Growing Your Wealth & Creating a Secure Financial Future
The Barefoot Investor: The Only Money Guide You’ll Ever Need
Rule #1: The Simple Strategy for Successful Investing in Only 15 Minutes a Week
Investing Demystified: How to create the best investment portfolio whatever your risk level
Препоръчани линкове:
www.trading212.com/invite/FMSuwOJF
ttp://www.etoro.com/A95395_TClick.aspx
https://freetrade.io/freeshare?code=XP1KAA8WHG&sender=husdCdCc
https://www.coinbase.com/join/tsoche_l
https://ibkr.com/referral/antoaneta497