По време на събитие през 2018 г., попитан дали в близко бъдеще ни очаква нова финансова криза, Bill Gates отговори: “Да. Трудно е да се каже кога, но със сигурност ще се случи.”
Здравейте на всички и добре дошли отново в Инвестиране с Антоанета. В днешната статия искам да поговоря с вас за Bill Gates и последните промени в портфолиото му. Ще разгледаме как го е балансирал, кои са най-добрите му позиции в момента и ще се опитаме да разберем защо е действал по този начин.
Преди да започнем, просто искам набързо да напомня да харесате и споделите този блог ако ви харесва съдържанието ми. Също така и може да се запишете за страницата ми, ако съдържанието ви заинтригува. Наистина помага на канала ми да расте!
Със нетно състояние, възлизащо на над 127 милиарда долара, Bill Gates е един от най-богатите хора в света. И да, наясно съм, че той дължи голяма част от това на успеха на Microsoft. Но също така е много крупен инвеститор.
Подобно на повечето други успешни хора, той използва парите си, за да печели повече пари. Може да не е толкова популярен като Warren Buffett, когато става въпрос за самостоятелно инвестиране, но вярвам, че има много неща, които можем да научим, като разгледаме действията му на фондовия пазар. И особено наскоро, защото Bill прави някои много интересни избора.
При последното подаване на 13f става ясно, че той е продал и намалил 11 доста основни позиции и е добавил само 1. Преди да продължим, за тези от вас, които не знаят какво е 13f – Формуляр 13F е тримесечен отчет, подаван съгласно разпоредбите на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ, от институционални инвестиционни мениджъри, които контролират над 100 млн. долара активи в SEC.
В този отчет са изброени всички капиталови активи, които въпросните мениджъри управляват.
Той е намалил и продадал:
- 100% от позицията му в Alibaba
- 100% от имоти в Бостън
- 100% от Uber
- 50% от Google
- 50% Amazon
- 50% от Apple
- 27% от Liberty Group
- 13,6% от Berkshire Hathaway
- 0,86% от Canadian National Railway
Единствената позиция, която добави е 40% в Schrödinger
С тези промени първите му десет позиции (които съставляват 95% от цялото му портфолио) са:
- Berkshire Hathaway
- Waste Management
- Caterpillar
- Canadian National Railway
- Walmart
- Ecolab
- Crown Castle
- FedEx
- UPS
- Schrödinger
Ако следите страницата ми от известно време, съм ви казвала, че продажбата на 100% от дадена позиция не е нещо, което искате да направите, освен ако нещата не изглеждат добре за бъдещето на акциите, или освен ако не ви трябват пари в брой за по-добра инвестиция.
Всъщност говорих за това съвсем наскоро във страницата ми Най-Подходящото Време За Инвестиране и ако сте го пропуснали, силно препоръчвам да го проверите. Рядко продавам цялата си позиция, освен ако нямам много основателна причина и не съм толкова голям инвеститор като Bill Gates. Така че, когато някой от неговия калибър направи нещо подобно, хората започват да търсят причини.
Точно като Buffett, Bill Gates е инвеститор в стойност. И ако разгледаме това от гледна точка на цената, ще видим, че всичките му продажби са били на висока цена.
- Apple нарасна с 356% за последните 5 години с P/E от 33
- Google, нарасна с 176%, 33 P/E
- Amazon, нарасна 420%, 72 P/E
И тъй като Bill Gates не е човек, който би продал цялата си позиция поради липса на пари, има нещо друго, което се случва. Нещо, което той е забелязал, но останалата част от пазара все още не. Най-логичният извод тук би бил, че той, както и много други инвеститори, се тревожи за бъдещето на пазара. Или, с други думи очаква пазарен срив.
И, добре, между масовия приток на нови инвеститори на фондовия пазар (търсещи финансова независимост), ограниченията, които пречат на хората да харчат парите си по начина, по който искат (което ги прави по-склонни да инвестират) и толкова много акции, чиито цени стремглаво растат нагоре, има резон в неговите действия.
Bill Gates никак не харесва тази ситуация. Той казва, че всички тези нови инвеститори, които просто се втурват и на сляпо наливат пари в компании, които не разбират, дори не инвестират. Те залагат.
За него изглежда, че нещата се насочват в същата посока, като през 30-те години на миналия век, с огромната катастрофа, случила се тогава. Всичко започна с възхода на двадесетте години и големия интерес към пазара. Тогава нещата също не изглеждаха „зле“ за фондовия пазар, поне от гледна точка на средностатистическия нов инвеститор.
Всъщност е точно обратното – хората сляпо вярваха, че пазарът може да върви само в една посока – нагоре. И когато страхът, че пропускат страхотни сделки се насади в масата, всички започнаха да наливат пари в акции.
След това дойдоха 30-те години и донесоха един от най-големите и най-опустошителните сривове на пазара в историята. В светлината на всичко това изборът на Bill Gates да съкрати толкова много от позициите му има голям резон.
Но както споменах по-рано, не само е разпродавал позициите си. Той е и купувал, макар само една компания. И всъщност е много интересна компания.
Schrödinger
Тя е компания за материалознание със седалище в New York. Те разработват софтуер за изчислителна химия. Или, с други думи, те използват компютърни симулации за разработване на лекарства и материали. Във финансовия аспект Schrödinger все още не е основен играч, но нещата изглеждат обещаващи, особено за компания, която преоткрива всичко в научноизследователска и развойна дейност.
Акция от Schrödinger струва около 76 долара. В момента имат пазарна капитализация от 5,34 милиарда долара и демонстрират постоянен ръст на приходите през последните няколко години. В момента приходите им намаляват, но както посочих, това е очаквано, тъй като те реинвестират сериозно в НИРД. (Научна, изследователска и разработна дейност).
Точно такъв ход бихте могли да очаквате от инвеститор като Bill Gates, особено с цялостното му участие в медицината и здравеопазването. Както винаги казвам, компаниите, които разбирате добре, са най-добрите инвестиционни цели. Колкото по-добре разбирате, толкова по-точно можете да прецените дългосрочния потенциал на бизнеса. Сега, за разлика от Bill Gates, аз не обичам здравеопазването, така че наистина не мога да направя солидни предположения за бъдещето на Schrödinger, но може да предположим, че той знае какво прави.
По-голямата картина
Пазарната капитализация спрямо БВП в момента е наистина, наистина висока и съотношението (около 40) е почти 3 пъти по-високо от стандартното средно пазарно ниво от 15.
Warren Buffett посочи, че пазарната граница на БВП е “може би най-добрата единична мярка за това къде оценките стоят във всеки един момент” и в момента разглеждаме съотношение, което е по-високо от това, което имахме по време на интернет балона преди кризата от 2008 г. .
И така, и двата показателя подкрепят прогнозата, която Bill Gates направи през 2018 г., че ни очаква голяма пазарна криза през следващите години.
В обобщение:
- Бил Гейтс вярва, че светът със сигурност ще се сблъска в близко бъдеще с голяма финансова криза
- Пазарните тенденции подкрепят неговата прогноза
- Той не одобрява начина, по който повечето нови инвеститори действат на фондовия пазар в момента
- Той разпродава много сериозни позиции
- Той залага на сигурни и надеждни компании, които ще осигурят голяма стойност в дългосрочен план
Означава ли това, че е време за паника? Разбира се, че не. Но определено е време да внимавате с инвестициите си и да следите какво ще се случи по-нататък.
И ако търсите начини да подобрите инвестиционната си игра, нашата частна инвестиционна група е чудесно място да започнете. Имаме много ексклузивно съдържание, чат на живо и няколко курса, които няма да намерите никъде другаде. Ако ви е харесала тази статия, не забравяйте да й дадете палец нагоре и да я споделите в социалните медии!
Благодаря на всички, че днес бяхте с мен и до следващия път!
Препоръчани е-книги:
- Warren Buffett and the Interpretation of Financial Statements: The Search for the Company with a Durable Competitive Advantage
- The Warren Buffett Way
- The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life
- The Financial Times Guide to Investing: The Definitive Companion to Investment and the Financial Markets: The Definitive Companion to Investment and the Financial Markets
- Stock Market Investing For Beginners: The Investment Guide – How to benefit from the crisis, invest in stocks and generate long-term passive income incl. ETF and Stock Picking Checklist
Препоръчани линкове: