С голямо удоволствие пиша тази статия. Искате ли да знаете защо? Тъй като младите инвеститори търсят някакъв ориентир в този, донякъде объркващ път, към това да станат страхотни инвеститори. Е, молбите ви бяха изпълнени, тъй като направих този блог, за да ви насоча стъпка по стъпка как да сглобите портфейл с висок растеж, да генерирате възвръщаемост на инвестициите и да укрепите инвестиционния си кораб през бурните времена на фондовата борса (които, трябва да призная, са неизбежни).
Ще обсъдя всичките си стратегии, знания и погледи върху собствената си инвестиционна философия. Като опитен инвеститор, това е обещанието ми към вас; независимо дали сте начинаещи в инвестициите на фондовия пазар или вече сте инвеститор, ще научите едно- две неща от тази публикация. Част от блога ще ви обясни как да разпознавате потенциални инвестиции, неща, за които трябва да внимавате и неща, които трябва да се избягват, наред с всичко останало.
Здравейте, аз съм Антоанета и се радвам да споделя с вас поредната моя пубкликация. Записахте ли се вече за моята страница? Ако не, тогава как възнамерявате да получите полезна информация, която да ви помогне да бъдете финансово независими и да водите здравословен начин на живот с малко или никакви усилия?
Искам да отбележа, че всичките ми блогове се базират на моя дългогодишен опит като опитен инвеститор и привърженик на здравословния и природосъобразен начин на живот. Не ви спестявам нищо, когато ги пиша, и се чувствам задължена да ви предоставя най-висококачествена информация.
Ето и моите съвети към новите инвеститори на пазара
Първо, искам да отбележа, че противно на общата идея, не ви трябват много пари, за да започнете да инвестирате. Доста често го споменавам в моите статии. „Спестителите са губещи“ е фраза, която описва факта, че спестяването на пари води до загуби на пари в дългосрочен план, заради инфлацията (намаляващата стойност на парите).
Вие спестявате ли? Помислете от тази гледна точа, всяка година стойността на американския долар например спада с два до три процента. Почти нищожен процент, нали? Но ако този погледнем този спад от 20-годишна перспектива, ще видите, че парите ви са загубили половината от стойността си. Това вече е значителен спад, особено когато сте работили усърдно, за да ги спестите.
Променете начина, по който гледате на парите
Спрете да живеете в страх, бъдете уверени във вашите способности. Но как да изградите увереността си? Като инвестирате първо в себе си. Това е най-важната форма на инвестиция. Фокусирайте усилията си да се образовате за принципите на инвестициите и начина, по който работят парите, определено ще изгради увереността ви в това как да използвате парите си ефективно.
Когато започнете да мислите по различен начин, започвате да гледате по различен начин и в крайна сметка започвате да действате по различен начин. Това е основата на „защо трябва да оставим парите ни да работят за нас“.
Какво е акция?
Това е дял от собственост на фирма. Всяка публично търгувана компания има общо количество акции, достъпни за обществеността. Получаването на дял ви прави съсобственик в компанията и колкото повече акции купувате, толкова повече дялове имате във фирмата. Вашият дял в компанията може да се нарече „капитал на акционера“ във финансово отношение.
Чували ли сте инвеститори да говорят за “Пазарна капитализация”? Това в най-общи линии се отнася до пазарната стойност или общата стойност на компанията. Но как да разберете каква е пазарната капитализация (market cap) на компанията? Математически може да се изчисли чрез умножаване на общия брой акции в обръщение по цената на акция. Пазарна капитализация = Брой акции X цена на акция. Едно просто търсене с Google също би ви дало същия резултат.
Обикновено никой не би искал да продава части или в този случай права на собственост на своята компания на други, но това се прави, за да се ускори растежа, да разшири пазарното си покритие, да се съберат повече средства за изследвания и развитие или да се финансират нови продукти.
Къде се купуват и продават тези акции? На фондовия пазар. Там можете да купувате и продавате акции на публично търгувани компании. След като разбрахте това, нека да разгледаме защо цените на акциите се покачват и намаляват. Факторите, влияещи върху това, включват:
- Печалбите на компанията
- Нови продукти
- Икономически времена
- Наличие на конкуренти, наред с други фактори
Така че, когато цените се покачат, това просто означава, че има повече купувачи, отколкото продавачи, тъй като, както и при другите пазари, фондовият пазар следва закона на търсенето и предлагането. Когато продавачите отказват да продават, купувачите, които може да са повече от продавачите, продължават да наддават, докато не се сключи сдела и обратно. Наддаването причинява колебания на фондовия пазар.
Нежеланието на банките да плащат по-добри лихвени проценти принуждава хората да се насочат към фондовия пазар, тъй като никой не иска да губи пари. Резултатът са повече купувачи, отколкото продавачи и няма изгледи позициите скоро да се променят.
Как да идентифицираме компании с голям потенциал за растеж
Има няколко стъпки, които следвам, за да идентифицирам тези компании. През годините моята стратегия показа ефект, и ви съветвам да се пробвате. Това са наистина прости стъпки и когато казвам прости, имам предвид наистина елементарни. Кои са те?
Бъдете наясно със заобикалящата ви среда
Някои ще попитат, как това е свързано с фондовия пазар? В нашето ежедневие има много фактори влияещи на заобикалящата ни среда. По-младите поколения са толкова засегнати от промените, дошли от технологичния напредък, докато по-възрастните са толкова погълнати от опити да преследват и спестяват пари, защото нямат време да наблюдават промените в средата си.
Трябва да поддържате огъня на любопитството си, за да можете да идентифицирате тези промени и потенциалните възможности. За протокола не ви е необходима счетоводна или управленска степен, за да видите накъде отива бъдещето. Просто трябва да се освободите от някои разсейващи фактори, да отворите очи и да се огледате. Ще бъдете изненадани от това, което виждате.
Изграждане на убежденията ви въз основа на изследвания
След като сте били достатъчно наблюдателни, за да идентифицирате тези компании, следващото нещо е да наблюдавате колко добри са техните продукти и услуги, защото независимо колко добри са в рекламата, ако техните стоки и продукти не са достатъчно добри, компанията ще се провали. Ако не можете да тествате тези продукти от първа ръка, винаги можете да проверите отзивите на клиентите им. Доволни ли са от продуктите? Харесват ли това, което компанията може да предложи? Ако отговорът е да, значи сте на прав път.
Проучете мениджърите на компанията
Когато правилният лидер е начело на бизнеса, компанията винаги ще върви в правилната посока. Опознайте ръководителите на компаниите, в които инвестирате. Опитайте се да се запознаете с техните стратегии и планове за компанията.
Разгледайте финансовите отчети на компаниите
Това е третата и последна стъпка към избора на компания, в която искате да инвестирате. Преглеждането на годишните им отчети, както и статии и гледане на видеоклипове от надеждни източници, обсъждащи нейните финансови данни, може би е добър начин да започнете. Следвайте тези стъпки и ще запазите спокойствие дори когато цените на акциите започват да се колебаят. В противен случай, има риск да се поддадете на паниката и да продадете своите акции на загуба.
Чували ли сте някога за принципа на Парето? Той гласи, че осемдесет процента от резултатите, които искаме, могат да се постигнат само с двадесет процента усилия. И така, ако вярвате в това, защо не вложите двадесет процента от усилията си в неща, които ще ви дадат осемдесет процента от желаните резултати?
Този принцип не се прилага само за акциите; то се отнася буквално за всеки аспект от човешкия ни живот. Ако сте инвеститор, вероятно сте забелязали, че около осемдесет процента от приходите ви идват от двадесет процента от инвестициите ви.
Така че, не е трудно да фокусирате цялото си внимание върху тези двадесет процента акции. Ако сте начинаещ инвеститор, не се хвърляйте да градите богато портфолио, защото шансът да съумявате адекватно да проучвате и следите тяхното развитие е минимален.
Според инвестиционният факир Buffett „Диверсификацията може да запази богатството, но концентрацията изгражда богатство“. И така, концентрирането на вашата инвестиция наистина е начинът да изградите висок растеж и ефективно портфолио. Погледнете го по този начин – ако сте разпределили парите си в множество инвестиции, дори ако повечето от тях се справят добре, няма да реализирате достатъчно задоволителна възвръщаемост.
Така че, според опитните инвеститори, винаги е по-препоръчително да инвестирате петдесет процента от капитала си в две до три компании, на които вярвате, а другата половина да разпределите между други компании. По този начин изграждате диверсифицирано и сигурно портфолио.
Kорекциите, мечите пазари и сривове са неизбежни
Но нека ви покажа как да видите възможностите в тези така наречени неблагоприятни ситуации за създаване на голямо богатство. Но какви са тези термини? Корекцията е когато цените на фондовия пазар спаднат до десет процента. Ако падне до двадесет процента или повече, това вече не е корекция, а мечи пазар. И накрая, когато има рязък и внезапен спад в цените на акциите, можем да кажем, че фондовата борса е претърпяла крах.
Да видите как вашето портфолио се срива, може да бъде съкрушително, особено за начинаещите инвеститори. Това е времето, когато сте най-склонни да вземате емоционални решения, като паническа продажба, за да предотвратите допълнителни загуби. Но преди да вземете подобно решение, може да доведе до загуби, трябва да знаете някои статистически данни:
- Корекциите на пазара се случват поне веднъж годишно. Вече десетилетия е така.
- По-голямата част от корекциите на фондовия пазар причиняват около 15 процента спад в цените на акциите и продължават средно два месеца.
- Само около двадесет процента от корекциите се превръщат в мечи пазари.
След като знаете тези факти, не би трябвало да изпадате в паника, когато настъпи корекция на пазара. Ето защо трябва да се образовате, преди да започнете да инвестирате на фондовия пазар. Ако сте добре запознати с принципа на фондовия пазар, никога няма да бъдете на милостта на онези страшни новинарски заглавия и фондови анализатори, които предизвикват страх у новите инвеститори. Знам, че дори хората да лъжат, числата не го правят.
Умните инвеститори се радват по време на сривовете на пазара, защото е точния момент да обогатят портфейлите си с едни от най-добрите акции, докато цената им е ниска. Най-добрите възможности в живота понякога имат облика на проблеми, затова трябва да гледате на пазарните сривовете и корекции като възможности, вместо като проблеми. Но не е добра идея да чакате следващия пазарен срив, за да започнете да инвестирате.
И макар, че средната годишна възвращаемост на пазара е 10% преди инфлацията, една от най-добрите инвестиционни стратегии е осредняването на инвестиционната цена. В най-общи линии, тази стратегия се изразява в това да инвестирате средствата си на малки траншове през седмици или месеци, вместо да направите еднократна крупна инвестиция.
J.P Morgan и Charles Schwab, след двадесет години проучване, стигнаха до извода, че ако пропуснете десет от най-добрите търговски дни, ще загубите половината от печалбите си. Ако сте пропуснали двадесет дни, тогава може би сте направили само три процента от това, което е трябвало да спечелите.
И така, как бихте се подготвили за поредния пазарен срив, след като разполагате с достатъчно информация за това как работи пазарът?
- Инвестирайте пари, от които не бихте имали непременна нужда през следващите три до шест месеца. По този начин ще бъдете по-уверени и няма да изпадате в паника.
- Съхранявайте не повече от тридесет процента от вашия капитал в брой.
По този начин ще имате възможност да реагирате бързо, когато видите поредната добра сделка. И ако цялото проучване, следене и подбор на акции ви се струва много трудоемка задача, можете просто да инвестирате в индексни фондове, в които буквално можете да инвестирате в кошница, пълна с акции, като S&P 500. Това ще ви даде годишна възвръщаемост от десет процента, без да се налага да правите нищо. Но целта е да генерирате повече от десет процента, нали?
Сложната лихва е друга стратегия, която да изпробвате. Това е периодично инвестиране на определена сума пари на всеки няколко месеца или веднъж годишно. По този начин не само трупате главница, по която се начислява лихва, но изплатената лихва също се трупа и олихвява. В края на периода разполагате със завиден капитал и генерирана възвращаемост. Това е да накарате парите ви да работят за вас.
И така, за какво да внимавате, когато анализирате потенциална компания, вместо да използвате класическите методи на проучването на финансови отчети и данни?
- Компанията трябва да увеличава приходите си с над 20% годишно в обозримо бъдеще.
- Общият им регулируем пазар (TAM) трябва да бъде значителен и да е в сектор с голям потенциал за растеж. TAM е общият размер на търсенето на услуга или продукт.
Какво да разгледате, когато проучвате която и да е компания
Инвестиционна презентация
Не всички компании имат такава, но истината е, че някои компании го правят. Това представлява виждането на компанията, накъде се е насочила и докъде е стигнала.
Конферентни разговори
Те не са дълги, но са пълни с ценна информация. Мениджърският екип е в състояние да даде допълнителна представа за това как се развива компанията и какво инвеститорите трябва да очакват в бъдеще. Има дори секции, в които акционерите могат да изложат собствените си възгледи и да зададат своите въпроси за компанията.
Годишни отчети и тримесечни отчети (така наречените 10K и 10Q)
Те ви дават информация за финансовото състояние и положение на фондовия пазар на компанията. Помага на инвеститорите да разберат какво да очакват с нетърпение в бъдеще. Ако след като предприемете тези стъпки, все още не разбирате какво се случва, не се притеснявайте. Просто не разбирате компанията и нейния бизнес.
Придържайте се към вашия кръг на компетентност, най-малкото заради факта, че рискът да допуснете скъпи грешки, е по-малък. Има много компании на пазара и е нормално да не разбирате бизнеса на някои от тях. Въпреки това, когато проучвате компанията, не гледайте само статистиката, която компанията публикува. Опитайте се да ги проверите чрез други надеждни източници, за да сте сигурни, че взимате правилното решение.
Никой не обича да плаща данъци, но в края на годината, това е неизбежно. Това, което можете да направите, е да се опитате да не плащате повече, отколкото трябва. Капиталовите печалби са печалби от инвестиции. Ако генерирате десет долара възвръщаемост на инвестицията, това е капиталова печалба. Ако сте продали акциите си за по-малко, отколкото сте купили, това се нарича капиталова загуба.
Ако сте държали акциите една година или по-малко, ще генерирате краткосрочни капиталови печалби и ще платите нормалната данъчна ставка. Но ако сте ги държали повече от година, това е дългосрочна капиталова печалба и ще платите далеч по-благоприятна ставка. Така, че дългосрочната инвестиция, освен да ви донесе повече пари, може и да ви спести излишни данъци. Докато не продадете акциите си, не е нужно да плащате данък. Така че, докато компанията расте и възвръщаемостта ви се увеличава, вие печелите.
Също така можете да използвате своята индивидуална пенсионна сметка (IRA), за да купувате и продавате акции, на същия принцип като през брокерска сметка. Търгувайки през IRA не е нужно да плащате данък на дохода от продадените си акции. Разбира се, има условия към които трябва да се придържате. Като цяло е страхотна опция за инвестиции и подсигуряване на вашите старини.
За да печелите от вашите инвестиции, следвайте принципите, които споделих с вас в днешният блог. Това са ключови съвети, които ще са от полза за всеки инвеститор – опитен или начинаещ. Всичко, което трябва да направите, е да ги приложите. В крайна сметка трябва да разберете, че инвестицията на фондовия пазар е дългосрочно начинание. За да сте успешен инвеститор са нужни търпение, упорита работа и находчивост. Започнете да инвестирате днес и ще се радвате, че го направихте.
Ако този блог ви е научил на нещо ново, моля, харесайте го и го споделете. Също така се запишете за моята страница, за да получите достъп до още полезни теми. Не забравяйте да се присъедините към моята Facebook общност.
Препоръчани е-книги:
- Crushing It!: How Great Entrepreneurs Build Their Business and Influence-and How You Can
- The Business Book: Big Ideas Simply Explained
- The Lean Startup: How Constant Innovation Creates Radically Successful Businesses
- Big Ideas… For Small Businesses: Simple, Practical Tools and Tactics to Help Your Small Business Grow
- The Simple Path to Wealth: Your road map to financial independence and a rich
Препоръчани линкове: