Откъде дойде цялата тази нестабилност? Защо цените на толкова акции падат толкова бързо? Време ли е за паника? (не, само не се паникьосвайте)
Здравейте на всички и добре дошли отново. В днешния блог ще говорим за волатилността. Защо се случва, как да се справим с нея и как да спечелим? И, разбира се, както всеки месец, съм ви приготвила и пет предложения за акции за месеца.
Искам само да вметна, че този блог ще бъде малко по-дълъг от обикновено, защото имаме много неща за покриване. Фондовият пазар е много нестабилен в момента.
Здравната криза отново набира скорост, ограниченията за пътуване стават все по-строги, а веригите за доставки страдат. Но ето нещото: има шанс всичко това да не засегне икономиката толкова, колкото хората вярват.
Икономически хората може изобщо да не го усетят. Но, както всички знаем, фондовият пазар не е пряко отражение на икономиката. Хората спекулират, опитват се да прогнозират и се подготвят.
Ето какво мисля…
В близкото минало имахме друг много опасен и смъртоносен вариант. Разпространи се много бързо и беше много опасно. Но това всъщност не забави икономическото възстановяване. Икономиката продължи да се възстановява с добри темпове.
Има много търсене, много отворени позиции и компаниите продължават да публикуват рекордни печалби тримесечие след тримесечие. Но, както вече установихме, хората са загрижени. И какво се случва, когато са загрижени? Получавате волатилност.
“Бъдете предпазливи, когато другите са алчни и алчни, когато другите се страхуват.” Warren Buffet
Хората, които следват само големите индекси, дори не забелязват кризата, защото не отразяват точно ситуацията.
- S&P 500 се понижи само с 1,40% през последния месец.
- Индексът Dow Jones се понижи с 4,2% през последния месец
- QQQ почти не се е увеличил – има ръст само с едва 0,09%
И така, пазарът е много нестабилен, но нестабилността не удря големите индекси и големите технологии. Разглеждаме ситуация, подобна на тази, която имахме през 2018 г. Основно компаниите с по-малка капитализация поемат удара.
И в това има много смисъл, тъй като големите технологии рядко се притесняват от физически ограничения като икономически ситуации или вериги за доставки. Напротив, дигиталните бизнеси процъфтяваха по време на големите затваряния.
Кои са моите топ предложения за инвестиране през Декември?
Защо се случва това?
⮚ Блокировките създават несигурност и страх.
⮚ Хората наистина не могат да отидат там, където искат.
⮚ Хората не са толкова склонни да харчат парите си.
През последните две години домакинствата в САЩ са закътали над $1,6 трилиона излишни спестявания. И само за сравнение, финансовите съветници обикновено съветват хората да държат спестявания възлизащи на разходите им за живот от срок от 3 до 6 месеца .
Но това не е “обичайна” ситуация. Това, което виждаме днес, е много уникално. И това предизвика промяна в манталитета на хората.
Говоря много за самоусъвършенстване, бюджетиране и спестяване, а един от най-често срещаните проблеми на хората е именно този – да държат парите си. Хората обикновено живеят от заплата до заплата.
Това също е едно от нещата, които най-често ме питат – как да спра да живея така? Как да стана финансово независим?
Е, здравната криза успя да изплаши повечето хора и ги научи да спестяват. И макар че не мога честно да нарека това „добро нещо“, не е съвсем лошо и на лично ниво. Защото когато се опитваш да промениш навиците си, първата стъпка винаги е най-трудна.
След като веднъж привикнете, е много по-лесно да се придържате към новите си навици.
Но, хей, аз съм оптимист. Винаги се опитвам да търся положителните неща, дори в цялостно лоши ситуации. По съвпадение това също е нещо много важно, на което хората трябва да се научат, ако искат да подобрят целия си живот.
Продажба на „загуба“, за да избегнете данъци
Това е малко извън темата, но смятам, че трябва да го спомена тук, защото също допринася за волатилността. Да, знам, че хората често продават на загуба през цялото време, но това е най-очевидно в периоди на висока волатилност.
Това се нарича данъчна продажба. По принцип продавате актив (или в нашия случай – акции) на загуба на капитал. Това ви позволява да намалите (или напълно да елиминирате) капиталовата печалба, идваща от други инвестиции (акции, при които сте на плюс), и ще трябва да плащате по-ниски данъци.
Правенето на това, докато пазарът е много нестабилен, допринася за цялостното объркване. Лесно може да изкриви възприятието на по-неопитни инвеститори, поради което исках да го спомена.
Дългосрочно инвестиране и волатилност
Има голяма разлика между хората, които продават през цялото време, и мен. Аз съм дългосрочен инвеститор, така че не прекарвам всеки ден в разглеждане на пазара. Обичам да правя проучвания, да купувам акциите си и да ги държа в дългосрочен план.
Търговците не гледат на това така. Те се съобразяват с малките промени и винаги търсят възможности за продажба.
Когато намеря добра компания, знам, че всъщност не е нужно да се тревожа за временна волатилност, освен ако основите не се променят.
Ако има голяма промяна, например ако се промени ръководството или ако направят някакъв странен ход, аз проучвам и преосмислям позицията си. Волатилността изобщо не ме засяга (освен когато ми дава добри възможности да добавя още акции евтино, разбира се).
Например, наскоро цената на Google спадна малко. И това раздразни много хора. Ако следите компанията, вероятно сте видели поне няколко видеоклипа на хора, изплашени от цялата ситуация. Но аз? изобщо не се притеснявам.
Защото основите не са се променили. Visa и PayPal също бяха доста нестабилни, но ситуацията е същата. Не виждам дългосрочни проблеми, така че изобщо не се притеснявам.
Ето защо винаги се опитвам да имам достатъчно пари под ръка. Защото ми позволява да се възползвам от волатилността, ако видя добри възможности. И, разбира се, винаги купувам и продавам на стъпки.
Ако има някаква изключителна възможност, в която наистина чувствам, че просто трябва да вляза, дори бих продала малко от другите си по-малко печеливши позиции. Отново, всичко това идва с нагласата за дългосрочно инвестиране. Не гледам текущата ситуация; мисля в перспектива.
Някои хора използват стоп загуба, но тъй като инвестирам основно в големи, солидни компании, които съм проучила наистина добре, не смятам, че имам нужда да прибягвам до тази опция.
Ако сте нови в инвестирането, това може да ви помогне да се почувствате малко по-уверени.
Но с моята стратегия много рядко ми се налага да правя това. И това е сред основните причини да съм привърженик на дългосрочно инвестиране!
Всъщност имам цял видеоклип, посветен на това, и ако все още не сте го гледали, вероятно сега е подходящ момент да го проверите. Ще ви оставя линк в описанието по-долу.
А сега да преминем към акциите за този месец. Днес имам пет акции за вас:
- Digital Ocean Holdings
- CCN
- Zscaler
- Уолт Дисни
- Docusign
Digital Ocean Holdings
Digital Ocean Inc. (Digital Ocean Holdings), символ на тикер DOCN е фирма за облачна сигурност, базирана в Ню Йорк. Те се фокусират върху облачната инфраструктура и цифровата бизнес сигурност, като и двете са от решаващо значение в глобалния бизнес пейзаж в момента.
Глобалната здравна криза и последващите блокирания направиха облачните изчисления още по-важни от всякога, а доставчиците на сигурност работят денонощно, за да предложат по-иновативни решения на масата.
Знам, че облачната сигурност е силно конкурентна област. Голям фен съм на дейностите на Amazon, Microsoft и облачните услуги на Google и тези три вече представляват около 60% от световната облачна инфраструктура.
Но конкуренцията също така вдъхновява иновациите и точно това е целта на Digital Ocean. Корпорациите с големи имена обикновено залагат на някой от вече утвърдените лидери в областта, но малкият и среден бизнес често търсят по-достъпни решения. Те биха предпочели да отидат в Digital Ocean, отколкото да се занимават с Amazon или Google.
Защо харесвам Digital Ocean Holding
Digital Ocean е насочена към малки и средни разработчици и доставчици на услуги, които искат да предоставят облачни решения на собствените си клиенти.
В допълнение към стандартния пакет от виртуални сървъри, предварително конфигурирани софтуерни решения, съхранение и управление на база данни, те също така предлагат персонализирани разширени функционални опции, отлична прозрачност и предвидими ценови планове.
Или, с други думи, точно това, което търси скромен доставчик на цифрови решения. И накрая, Digital Ocean има много място за растеж.
Ръководството очаква техният адресируем пазар да достигне 115,5 милиарда долара до 2024 г., което ще го направи около три пъти по-голям от този, който беше, когато компанията направи първото IPO.
За третото тримесечие на 2021 г. Digital Ocean отбеляза ръст на приходите от 37% на годишна база, в сравнение със средните им 25% през 2019 и 2020 г. В момента те са на ниво на dollar retention rate от 116%.
Брутните маржове също се увеличиха значително и ръководството сега е фокусирано върху още повече мащабиране на бизнеса.
Управлението
Янси Спруил, настоящият главен изпълнителен директор на Digital Ocean, се присъедини към борда, след като съоснователите се оттеглиха през 2018 г.
Преди Digital Ocean той беше част от SendGrid, компания за имейл маркетинг, придобита от Twilio през 2018 г. Той има значителен финансов дял в успеха на DigitalOcean от възнаграждение за собствен капитал, базирано на резултатите.
Спруил има 92% одобрение на служителите и в момента компанията е на 4,5 звезди на Glassdoor.Като цяло е отлична компания и такава, която определено ще следя отблизо.
Coca-Cola Hellenic Bottling Company
Coca-Cola Hellenic Bottling Company (LON: CCH.L) е третият по големина доставчик на бутилки Coca-Cola в световен мащаб (и най-големият в Европа). Това е абсолютно масивна компания, с доставки, вариращи в милиарди.
В допълнение към кока-колата, CCH също държи лиценза на продукти като Fanta, Costa Coffee и Monster Energy.
Забележка – акциите се търгуват предимно на Лондонската фондова борса и Атинската фондова борса. В момента Coca-Cola HBC оперира в 29 страни по целия свят.
Тази компания е малко по-различна от другите ми предложения за този месец, но това не я предпазва от нестабилност. За разлика от дигиталните бизнеси, които обикновено обсъждаме, Coca-Cola HBC е уязвима откъм ограниченията за пътуване, прекъсвания на веригата за доставки и правила за карантина.
В крайна сметка не е като физическите стоки да се произвеждат и движат сами. Поне още не. Един ден автоматизацията може да успее да се справи с целия процес, но все още не сме там.
Защо ми харесва?
Лично аз виждам CCH като начин да добавя по-надежден растеж към портфолиото си. Аз съм изцяло за диверсификация и дългосрочна стабилност и тази компания ми дава и двете. Те са в бизнеса от години, те са лидер в индустрията и прогнозите са доста положителни и се очаква приходите на CCH да нараснат с 27% през следващите няколко години.
Zscaler Inc
Zscaler Incorporated (символ ZS) е американски доставчик на облачна информационна сигурност. Подобно на повечето технологични компании, те успяха да останат до голяма степен не засегнати от негативните ефекти на блокирането.
Вместо това те продължиха да растат. Когато имате толкова много хора, работещи дистанционно, търсенето на защитени облачни изчисления нараства.
Вече обсъдихме Zscaler в няколко предишни видеоклипа (в случай, че сте ги пропуснали, ще пусна връзките в описанието вместо вас), така че ще бъда кратка тук.
Възможността
Накратко, Zscaler е позициониран много добре на пазара. В зависимост от това как се развива здравната ситуация, те биха могли да реализират още един добър скок на растеж.
Въпреки това, дори и да не получим нови блокирания или ограничения, търсенето на облачна сигурност няма да изчезне скоро. Поне не, докато не се появи някаква невероятна нова технология и прекрои целия дигитален свят.
Оставам оптимист за компанията и ще продължа да търся възможности да добавя още акции на Zscaler към портфолиото си.
Walt Disney
Walt Disney Co (символ DIS) е компания, която според мен няма нужда от представяне. Те съществуват вече почти век и успяха да израснат от скромно анимационно студио до многомилиарден международен доставчик на развлечения.
Walt Disney притежава правата върху стотици високо печеливши IP (интелектуална собственост), развлекателни паркове.
След като достигна връх от над $200 на акция, Disney непрекъснато спада в цената през последните няколко месеца. Разбира се, това не означава, че продавам. Точно обратното – активно търся добри възможности да добавя повече DIS акции към портфолиото си.
Защо харесвам Уолт Дисни?
Защото вярвам, че Disney ще се върне към този връх и дори ще го надмине в бъдеще. Блокировките оказаха значително влияние върху бизнеса им с увеселителни паркове и с нова потенциална криза на хоризонта е напълно логично цената отново да падне. Disney+ също пострада заради недостатъчното разнообразие на съдържанието.
Те не добавиха почти нищо ново към стрийминг платформата и привлякоха само 2 милиона нови абонати. Но ако наистина се замислите, това само по себе си е доста впечатляващо.
В момента Disney+ има 118,1 милиона абонати, което е с 60% повече от миналата година. И те успяха да постигнат това през доста труден период и с много малко ново съдържание.
Това ме прави голям оптимист за бъдещето на услугата, особено с всички нови неща, които се планират да излязат скоро.Като цяло, аз силно вярвам в бъдещето на Disney. Държа на акциите си и чакам добри възможности да добавя още акции на Disney.
DocuSign – DOCU
DocuSign, тикер символ DOCU, е водещият в света доставчик на електронни подписи. И като бизнес лидер, ще ви кажа, че точно сега електронните подписи са голяма работа.
Помислете за документи, поръчки за продажба, регистрации, покупки и транзакции, правни договори. И това е само върха на айсберга.
Като цяло електронните подписи спестяват време, усилия и ресурси, като същевременно правят всичко много по-удобно и ефективно.
Точно затова DocuSign има огромна клиентска база (1,11 милиона) и невероятна пазарна възможност (близо 50 милиарда долара).
Но това не е всичко. В допълнение към електронните подписи, DocuSign предоставя на своите клиенти и множество допълнителни функции като управление на жизнения цикъл на договора, професионален анализ, нотариус и др.
Всички тези неща могат да спестят огромно количество време (и усилия) на мениджъра.
Ще бъда откровена с вас- всъщност не притежавам никакви акции на DocuSign в момента. От известно време следя тази компания и чакам добра възможност да добавя малко акции към портфолиото си. И изглежда, че този момент почти настъпи
Подобно на повечето други доставчици на цифрови услуги, DocuSign успя да се възползва от блокирането. Те се радваха на стабилен растеж на приходите, като по същество удвоиха бизнеса си само за две години.
Приходите нараснаха от 700 милиона на 1,5 милиарда за две години и в момента рейта им на dollar retention rate e 121%
Компанията доскоро се оценяваше много високо и се очакваше голям спад. Но акциите им буквално се сринаха. Още през септември DocuSign достигна своя пик за всички времена от $315 на акция. След това започна да намалява и не спря, докато не достигна $135 на 3 декември. Имайте предвид, че DocuSign не се търгува на $133 вече повече от година.
Проблемът
Докладите и „връщането към нормалното“ ето какво. DocuSign съобщиха
⮚ Клиентите се връщат към нормализирани модели на закупуване благодарение на ваксинацията.
⮚ Ръстът на приходите се забавя (прогнозираните приходи са $557 – $563 милиона)
⮚ Ръстът на фактурирането се забавя (прогнозираният ръст на таксуването е 28%)
И ако питате мен, този спад се дължи главно на високата цена. Когато инвеститорите видят богати оценки, започват да инвестират, очаквайки значителен растеж. Ако главният изпълнителен директор излезе и им каже, че това не се случва, много инвеститори ще продадат позициите си. Което е точно това, което виждаме в момента.
Лично аз виждам това като потенциален прозорец за покупка. Цената на акциите вероятно ще продължи да пада за известно време, докато достигне плато, но аз съм уверена, че има светло бъдеще за тази компания. Те все още са лидер в индустрията и електронните подписи няма да изчезнат. Така че ще следя отблизо ситуацията и ще видя дали не мога да взема някои Docusigns акции евтино.
В заключение
Не позволявайте на негативизма да ви стигне. Винаги ще има волатилност. Акциите винаги ще се движат нагоре и надолу. Тези неща са напълно извън вашия контрол. Докато правите своите проучвания и сте умни със стратегията си, ще можете да накарате пазара да работи за вас.
Запомнете – не е нужно да инвестирате в акциите, които изброявам тук. Това не е финансов съвет. Просто ви давам примери от моето портфолио и ви показвам защо аз лично ги харесвам.
Ако ви хареса този блог, моля, не забравяйте да му дадете палец нагоре и да го споделите с приятелите си. Наистина го оценявам.
Ако искате повече от същото, разгледайте нашата частна инвестиционна група. Връзките са в описанието по-долу. Имаме група за чат на живо, безплатни курсове, електронни книги и много други екстри.
И това е всичко, което имам за днес.
Благодаря на всички, че бяхте с мен днес и до следващия път!
Може също да разгледате КОИ СА НАЙ-ДОБРИТЕ АКЦИИ ОТ МЕТАВСЕЛЕНАТА, КОИТО ДА КУПИТЕ ТОЧНО СЕГА?
Безплатни онлайн семинари: https://uspehsantoaneta.net/безплатни-бизнес-виртуални-семинари/
Частна фейсбук група: https://bit.ly/3EDAFE6
Моите курсове: https://bit.ly/3uEOvlv
Препоръчани е-книги:
- The Five Rules Successful Stock Investing: Morningstar’s Guide to Building Wealth and Winning in the Market
- Investing QuickStart Guide: The Simplified Beginner’s Guide to Successfully Navigating the Stock Market, Growing Your Wealth & Creating a Secure Financial Future
- The Barefoot Investor: The Only Money Guide You’ll Ever Need
- Rule #1: The Simple Strategy for Successful Investing in Only 15 Minutes a Week
- Investing Demystified: How to create the best investment portfolio whatever your risk level
Препоръчани линкове: