Здравейте на всички и добре дошли отново в Инвестиране с Антоанета. В днешния блог ще разгледаме Мета – новото лице (и име) на Facebook. Но дали това е просто ребрандиране? Разбира се, че не е. От компанията имат много големи планове за бъдещето и аз, например, много се вълнувам да видя какво ще предложи Мета в бъдеще.
От компанията искат да създадат “Мета” пространство, дом на множество инструменти за виртуална и разширена реалност. Наричат това „Метавселената“. И нека само да кажа, че тази марка е абсолютно брилянтна според мен.
Аз съм голям привърженик на продажбата на продукти, които наистина покриват очакванията и в този случай името е абсолютно точно.Вероятно се чудите, защо го правя на чак такъв въпрос? Е, защото има огромен потенциал.
Знаете че отделям много време за направата на видеоклипове за проектите за чиста енергия на Tesla и Elon? Как продължавам да хваля тези нови технологии, защото те трансформират цялата индустрия?
Е, ако Зукърбърг и колегите му успеят да реализират идеята зад Метавселената, тя ще бъде по-голяма. Много по-голяма. Това може напълно да промени интернет и дигиталното пространство, каквито го познаваме.
И искам да кажа, че автомобилите са от съществено значение и са много практични, но електромобилите не са точно достъпни за всеки.
Метавселената, от друга страна, ще бъде за всички. Без значение кой сте, независимо къде живеете, ще можете да участвате и да се насладите на предимствата на платформата.
Тя ще има много по-значимо цялостно въздействие върху живота на хората, просто защото ще докосне почти всички по целия свят. И това е само първата и най-незначителна подробност.
Метавселената ще използва иновативни елементи за разширена и виртуална реалност, базирани на собствената технология на Meta. Сега, разбира се, тук говорим само за „потенциал“. Това може да бъде бъдещето, но ще дойде с цената на тежки инвестиции.
Както обикновено, няма да ви казвам дали трябва да купувате акции на Meta или не. Вместо това ще дам мнението си за цялата ситуация и ще говорим за потенциални положителни и отрицателни страни (защото винаги има поне някои недостатъци, без значение колко страхотни са акциите).
Мета – Новото лице на Фейсбук
Какво се случва с Мета?
Знам, че това не е точно новина, защото Facebook се ребрандира преди няколко седмици, но все пак мисля, че трябва да кажем няколко думи по върпоса. Facebook промени името си на Meta Platforms.
Това затвърди всички платформи, собственост на компанията под марката Meta – Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp и Oculus. Те също така обявиха новия си проект – комбинираното AR и VR изживяване, наречено Metaverse. Зукърбърг очаква тази Метавселена да започне „следващата глава на Интернет“.
Метавселената
Платформата Metaverse ще използва комбинация от технология за виртуална реалност (VR) и разширена реалност (AR), за да предостави медийно изживяване от „следващо поколение“. Зукърбърг обещава да запази цялата функционалност на съществуващите социални медийни платформи с драстично увеличена интерактивност.
Потребителите ще могат да се свързват, да играят игри, да изследват, да пазаруват, да работят и да си сътрудничат заедно. Или, с други думи, повечето неща, които правите в реалния свят, но без ограниченията на разстоянието.
И не е нужно да ви казвам, че това е само началото. Има начален тласък. Начинът, по който предлагат на пазара предстартовата версия на Metaverse.
Те говорят за смесица от физическия и цифровия свят, като разширената реалност играе по-голяма роля. Но тъй като технологията се развива, няма да се изненадам да видя VR да превзема AR и може да се окажем в средата на истински „дигитален свят“.
Възможностите тук са безкрайни. Подозирам, че Metaverse бързо ще намери своя път в образованието, бизнеса, пазаруването и дори свободното време на хората. Просто помислите за това:
- Видеоконференции
- Съобщения в реално време
- Безпроблемно изживяване, подобно на социалните медии
- Игри
В момента всички тези неща изискват използване на специализирани приложения и програми, поддържане на множество акаунти в няколко платформи и малко време и търпение, за да научите спецификата. Просто помислете за потенциалните потоци от приходи от марки и рекламодатели.
Числата
За 2021 г. Meta вече е вложила над 10 милиарда долара в своето подразделение Metaverse. Това са значителна сума пари и очевидно ще навреди на краткосрочната им доходност. Естествено, има много инвеститори, които не харесват идеята.
Защото нека бъдем реалисти – това е рискован ход. Харесвам потенциала, но няма начин Зукърбърг и неговият екип да гарантират, че Metaverse ще се справи.
Ако има нещо, което дългосрочните инвеститори не харесват, това е несигурността. Винаги има значителна несигурност около иновативните технологични решения, особено ако се опитват да създадат нещо, което никога не е правено преди.
Инвестиционната банка Raymond James понижи целта си за цените на Meta, позовавайки се на същата загриженост.
Bank of America очаква, че Meta ще трябва да похарчи над 50 милиарда долара само за самата платформа. Анализаторите са загрижени, че самият мащаб на натиска за тази нова технология поставя Meta в „риск от унищожаване на капитал“ и „загуба на фокус върху основния бизнес“, като същевременно ги прави уязвими за конкуренцията.
И всички тези опасения са много резонни. Разработването на Metaverse абсолютно ще струва много пари и може наистина да отклони фокуса от другите им продукти. За известно време те дори могат да загубят някои потребители заради конкуренцията.
Това обаче е чисто нова индустрия. Изцяло ново ниво на „определяне на тенденциите“ и „разрушаване на създадения пазар“. Когато Metaverse наистина излезе, това ще бъде революционно нещо.
Ако искате да бъдете законодател на тенденциите, ако искате да промените лицето на дигиталния свят, . Просто няма начин да се избегне.
Всички сме виждали как се проявява този вид иновация преди. Винаги има скептици и хейтъри. Има дори някои хора, които искарено ще се надяват този проект да се провали. Това се случи с Amazon, Netflix и Tesla.
Докато скептиците чакат провала, същите продължават да се развиват. Днес Amazon е безспорен лидер в онлайн пазаруването, а Netflix е платформата за видео стрийминг.
И, честно казано, ако някой може да изгради целия този бизнес на Metaverse, това е екипът на Зукърбърг.
Ресурси – Мета в момента носи над 100 милиарда долара годишно. Очаква се тази сума да се увеличи с 37% за 2021 г. и 20% за 2022 г. Нетният доход също изглежда невероятно солиден, като над 40 милиарда долара отиват направо към крайния резултат. Те имат 75 милиарда долара текущи активи и само 18 милиарда долара задължения.
Потребителска база – Facebook в момента има близо 3 милиарда потребители. И ако добавите всички останали платформи към уравнението, ще видите почти 3,6 милиарда души.
Само за да представим нещата в перспектива, сегашното световно население възлиза на около 7,9 милиарда. Знам, че Facebook не е толкова привлекателен за по-младите потребители, но това е най-вече защото те го виждат като „остарял“.
А сега си представете когато тази супер иновативна идея стартира. Смятате ли, че все още ще се счита че е „социална платформа за възрастни хора“? Съмнявам се.
Технология – Мета е една от движещите сили зад VR технологиите. Те бяха една от първите компании, които влязоха във виртуалната реалност и похарчиха много ресурси за проекта Oculus. В момента Мета държи около половината от целия пазар. И, както вече споменах, технологиите за разширена и виртуална реалност ще играят жизненоважна роля в този проект.
Присъдата
Лично аз съм голям оптимист за бъдещето на Мета. Виждам много потенциал в Метавселената и вярвам, че те имат нужните инструменти и капацитет да изведат дигиталния свят на следващото ниво.
Ще се сблъскат с някои проблеми с рентабилността, някои неуспехи и т.н. Но така се случват иновациите. Те се опитват да изпреварят кривата и ако успеят, ще бъде невероятно.
Очаквам ли веднага да видя невероятни резултати? Разбира се, че не. Аз съм дългосрочен инвеститор и инвестирам в бъдещето. Напълно щастлива съм да държа акциите си в продължение на години. Очаквам голяма волатилност с тези акции, така че ще купувам бавно и внимателно.
В заключение
В заключение, бих искала само да спомена, че не съм голям фен на възможните последици от този вид иновации. Аз съм социален човек и харесвам разговорите лице в лице много повече от дигиталните комуникации.
И, да, може да звучи малко старомодно, но вярвам, че вече прекарваме твърде много време пред екрана. Разбира се, и аз използвам интернет, публикувам в социалните медии, поддържам уебсайтовете си и т.н. Просто не прекарвам цялото си свободно време онлайн. Предпочитам да изляза и да се срещна лично с хора. Самомодерирането е ключът.
Въпреки всичко това, аз съм много положително настроена към бъдещето на компанията и нейния потенциал. Мета на практика седи на златна мина и аз ще следя отблизо както акциите, така и самата технология.
Ако ви е харесала тази статия, моля, не забравяйте да дадете палец нагоре и да я споделите с приятелите си. Ако имате въпроси или идеи за бъдещи блогове, просто ми пуснете ред в коментарите по-долу и ще видя какво мога да направя!
Благодаря на всички, че бяхте с мен днес и до следващия път!
Може също да разгледате КОИ СА НАЙ-ДОБРИТЕ АКЦИИ ОТ МЕТАВСЕЛЕНАТА, КОИТО ДА КУПИТЕ ТОЧНО СЕГА?
Безплатни онлайн семинари: https://uspehsantoaneta.net/безплатни-бизнес-виртуални-семинари/
Препоръчани е-книги:
- The Lean Startup: How Constant Innovation Creates Radically Successful Businesses
- Business Adventures: Twelve Classic Tales from the World of Wall Street
- The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life
- Rule #1: The Simple Strategy for Successful Investing in Only 15 Minutes a Week
- The Simple Path to Wealth: Your road map to financial independence and a rich
Препоръчани линкове: