Инфлацията е тема на почти всички разговори в последно време. В резултат на пандемията и конфликта между Русия и Украйна, почти няма държава, която да не е засегната от инфлацията, достигайки рекордни нива за много от западните държави. Но нека ви разкрием една тайна. Има една държава, която успява да избяга от тежките удари на инфлацията, не само тази година, но и през последното десетилетие. Изненада, нали? Коя е държавата и как съумяват да се справят? Отговорът е в днешното видео.
Конфедерация Швейцария има пет пъти по-ниска инфлация в сравнение със своите съседки. През последните десетилетия в страната се наблюдава основно дефлация. Затова регистрираната от тях 1,6% инфлация в Швейцария може да се каже, че е доста сериозен ръст.
Но на какво се дължи техният успех в прилагането на мерки срещу инфлацията?
През последните 10 години, в Швейцария са отпечатани със 60% повече пари от Ценралната Европейска банка. Обичайно, когато се наблюдава трескаво печатане на пари, е почти сигурно, че процента на инфлация ще се увеличи. Но защо това не се случва в Швейцария? Какво по-различно правят от останалите страни?
Както може би вече знаете, централната банка на всяка страна е отговорна за печатането на нови пари, контролирането на инфлацията и лихвени проценти. Централната банка в преносен смисъл е като частния бизнес – има дългове, спестявания, имоти и печалби.
През 2020 година Европейската централна банка отчете печалба от над 1.6 милиарда евро. Швейцарската централна банка, не само, че отчита завидни печалби, но също така е листвана на фондовия пазар, за да могат хората да инвестират в нея и да получават дивиденти.
Централната банка работи точно като банка, която печели от заеми и инвестиции. Те заемат новоотпечатани пари на правителството и търговските банки и лихвите, които получават от тях, носят печалба.
Защо ви разказваме всичко това? Защото ни помага да разберем по-добре какво прави Швейцарската централна банка, за да победи инфлацията.
За една централна банка, парите, които създават, са техен пасив, а тези, които дават назаем и инвестират, са актив. Ако предположим, че една страна е отпечатала 8 трилиона долара през една година и е дала назаем съответно 4 трилиона и 3 трилиона на правителството и конвенционалните банки, пак ще остане 1 трилион от отпечатаните пари.
И така, какво се случва с тези пари и къде отиват?
Това ни отвежда до това, което централната банка прави за да накара емитираните пари да циркулира в икономиката. Това включва закупуване на акции, злато и други ценни активи, които обикновено играят ролята на резерви на централната банка. Тази трета стратегия е от решаващо значение за управлението на темпа на инфлация и валутния обмен.
Ето как работи: при ръст в инфлацията или спад в обменния курс, централната банка може да се обърне към своя резер и да продаде активите си. Един вид изкупува обратно част от емитираната си валута. По този начин количеството пари в обращение намалява, а инфлацията и девалвацията на валутата се овладяват. Можем да кажем, че резервът на централната банка е златната кутия на властта, която позволява на централната банка да поддържа стойността на своята валута стабилна и сигурна.
Сега стигнахме до швейцарското тайно място за борба с инфлацията. 91,5% от цялата валута на Швейцария е в резервите на централната банка. Това означава, че повече от деветдесет процента от швейцарските франкове са обезпечени с ценни активи като злато, акции и дори чуждестранни валути.
За сравнение, Европейската централна банка има само 17% от парите си, обезпечени с резерви. Това само по себе си обяснява защо виждаме големите разлики, когато става дума за инфлация и обмен на валута. Швейцария разполага с достатъчно оръжия, за да води войната по-добре от всеки друг и благодарение на печалбите от техните инвестиции, резервът им ще продължи да расте всяка година.
Какво друго? Ниските данъци са друг ключов фактор, чрез който борят нивата на инфлация. Накратко казано, успешната борба с инфлацията, се дължи на доброто съотношение и растеж на резерва на централната й банка и икономическата полза от ниските данъци, която привлича инвестициите на чужди компании и високвалифицирана работна ръка.
Ако харесвате този блог, моля, споделете го, за да могат и други да се възползват от швейцарския опит в борбата с инфлацията. Не забравяйте да се запишете за нашата страница, ако все още не сте го направили, за да не пропуснете ценни съвети за подобряване на финансовия ви живот. Според вас дефлацията в Швейцария по-добра ли е от стабилната инфлация, към която се стремят други страни? Ще се радваме да получим вашия отговор в секцията за коментари.
Безплатни онлайн семинари: http://uspehsantoaneta.net/безплатни-бизнес-виртуални-семинари/
Частна фейсбук група: https://bit.ly/3EDAFE6
Моите курсове: https://bit.ly/3uEOvlv
Препоръчани е-книги:
The Five Rules Successful Stock Investing: Morningstar’s Guide to Building Wealth and Winning in the Market
Investing QuickStart Guide: The Simplified Beginner’s Guide to Successfully Navigating the Stock Market, Growing Your Wealth & Creating a Secure Financial Future
The Barefoot Investor: The Only Money Guide You’ll Ever Need
Rule #1: The Simple Strategy for Successful Investing in Only 15 Minutes a Week
Investing Demystified: How to create the best investment portfolio whatever your risk level
Препоръчани линкове:
www.trading212.com/invite/FMSuwOJF
ttp://www.etoro.com/A95395_TClick.aspx
https://freetrade.io/freeshare?code=XP1KAA8WHG&sender=husdCdCc
https://www.coinbase.com/join/tsoche_l
https://ibkr.com/referral/antoaneta497