Живеете ли от заплата до заплата? Затруднявате ли се да постигате своите бюджетни цели? Искате ли да инвестирате, но сте закъсали за пари? Тогава сте дошли сте на правилното място! В тази статия ще разгледаме основните неуспехи в бюджетирането и ще ви науча как да се справяте с тях.
Ако се опитвате да подредите живота си, да станете финансово независими трябва да бъде вашият основен приоритет. Защото, нека си признаем – независимо колко сте ентусиазирани и мотивирани, ще ви е наистина трудно да стигнете където и да е, ако не можете да съберете малко пари. И преди да започнете да се оправдавате с шефа си или със заплатата си, нека ви кажа нещо – колко пари имате, зависи изцяло от вас!
Но на мен ми е лесно да го кажа, нали? В края на краищата вече имам бизнес, имам инвестиции, имам си имоти, бла бла бла. Но имам малка тайна, която бих искала да споделя с вас – не съм се родила богата. Всъщност беше точно обратното. Както повечето от моите редовни читатели вече знаят, родена съм в обикновено източноевропейско село и съм израснала в доста спартанска среда. Едва когато дойдох в Лондон, преди около 20 години, започнах да се занимавам с бизнес.
Да стигна до това, което съм днес, ми отне над двадесет години упорит труд. Трябваше да науча всичко за лидерството, мениджмънта, бизнеса и да инвестирането съвсем сама. Но аз не се отказах. Пробвах, докато не успях. И ако едно селско момиче без никакви предварителни познания може да го направи, тогава можете и вие! Да, вие там, седнали в удобния си стол, гледайки екрана на прекрасното си цифрово устройство. Вие със сигурност сте способни да го направите. Вярвам във вас!
Здравейте на всички и добре дошли в моята серия за успех. Аз съм Антоанета – лидер на бизнес в Лондон и ентусиаст на тема инвестиции, финанси, минимализъм и екология. В днешната публикация ще споделя моите десет най-добри трика за управление на личните финанси, които ще подобрят качеството ви на живот и ще ви помогнат да успеете. Ще говорим за:
- Бюджетиране
- Цели
- Пари за спешни случаи
- Инвестиции
- Как да използвате бюджета си
- Натрупването на дребни разходи
- Справяне с дългове
- Отказ от някои абонаменти
- Приложения и инструменти
- Никога да не спираш да се учите
Да започваме ли?
Как да станете финансово независими?
1.Бюджет
Да знаеш как да бюджетираш парите си и всъщност да го правиш са две много различни неща. И макар повечето хора да знаят, че трябва да си правят бюджет и знаят как да го правят, никога не могат да приложат на практика своите знания.
Някои хора избягват да правят бюджети, защото не обичат да мислят за харченето на пари. Други просто не харесват работата с числа. Но дори ако бюджетирането не е вашата идея за забавление, все пак трябва да го правите! Ето един лесен начин да направите бърз месечен бюджет:
Вземете тетрадка и разделете страницата на две части. От едната страна запишете парите, които ще постъпват във вашите сметки, а от другата – вашите разходи. В раздела за разходите ще искате да включите:
- Храна и стоки от първа необходимост.
- Сметки и разходи.
- Застраховки и дългове.
- Пътуване и транспорт.
- Спестявания и средства за спешни случаи.
- Средства за развлечения – пътувания, ресторанти, кино и т.н.
Сега идва трудната част – балансиране. Сумата в лявата част на страницата ви трябва да бъде по-висока от общата сума в дясната страна. Ако разходите ви са по-високи или равни на доходите ви – ами, време е да направите някои промени.
След като най-накрая приключите с всичко, недейте да захвърляте тетрадката в някое чекмедже и да забравите за нея. Вашият бюджет е жизненоважно средство, с което трябва да се консултирате често.
Какво искам да кажа с това? Е, като стигнем до съвет номер пет, ще се убедите сами!
2.Създайте си финансови цели и се придържайте към тях
Когато повечето хора погледнат месечния си бюджет за първи път, те осъзнават, че просто не могат да поддържат сегашния си начин на живот и да спестяват правилно в същото време. Ако и при вас случаят е такъв, не се притеснявайте – това е напълно нормално и ще ви науча как да се справите. Просто не трябва да правите това, което правят всички, а именно да пренасочвате парите от „спестявания и инвестиции“ към тези за развлечения!
Истината е, че … просто не бива да харчите толкова пари за несъществени неща. Да, знам, че звучи грубо, но ако се замислите, ще разберете, че съм права. Ако искате да стигнете някъде в живота, не можете да си позволите да живеете ден за ден.
Да се забавлявате „сега“ е чудесно и важно и така нататък, но всъщност, бъдещето ви е от същинска значение и върху него трябва да се съсредоточите. Освен това, ако имате деца или някога планирате да имате, тогава не става въпрос само за вас, а и за тях, за тяхното бъдеще!
Ето един много прост (и практичен) начин да погледнете върху нещата – ако сте прекарали голяма част от живота си във финансово затруднено положение, наистина ли бихте искали децата ви да преминат през същото? Разбира се, стигането от нулата до милиардер не е задача, която повечето от нас могат да постигнат, но това не бива да ви спира да се опитвате да осигурите по-добро бъдеще за онези, които идват след вас!
3.Създаване на фонд за спешни случаи
Колкото и добре да планирате нещата, в крайна сметка ще се случи нещо неочаквано. Ако не сте подготвени, аварийна ситуация може да запрати бюджета ви над върха и да ви вкара в червената зона. Най-добрият начин за смекчаване на това е чрез отделяне на малко пари за спешни случаи всеки месец. Следващият път, когато колата ви се развали внезапно или имате нужда от пари, за да замените нещо у дома, ще можете да се справите с това, без да натоварвате бюджета си.
4.Започнете да инвестирате
Спестяването и отделянето на средства е много важна стъпка, но това е само началото. Не искате ресурсите ви просто да седят там – искате да растат. За предпочитане е с възможно най-малко участие от ваша страна. Най-добрият начин да направите това е като научите как да инвестирате и да накарате парите си да работят за вас. В интерес на истината бих казала, че инвестирането е един от най-важните ключове за постигане на истинска финансова независимост. И ако сте нови в инвестирането, не се притеснявайте – имам много статии на моя уебсайт, които могат да ви помогнат да започнете. Както винаги, линковете могат да бъдат открити в раздела с ресурси по-долу.
5.Използвайте бюджета си, за да вземате финансово стабилни решения
Винаги, когато решите, че трябва да купите нещо голямо – нова кола, някоя изискана мебел или няколко чисто нови електроуреда, трябва да се консултирате с бюджета си. Това, че сте взели заплата вчера, не означава, че трябва да отидете и веднага да похарчите парите си. Вместо това консултирайте се с бюджета си и вижте дали имате достатъчно пари за покупката, след като отчетете всичко останало за дадения месец. И да, това включва спестявания и инвестиции.
Ако новата ви лъскава играчка не се вписва в бюджета, тогава е най-добре да изчакате. В края на краищата, винаги можете да го получите няколко месеца по-късно. И най-добрият начин да направите това е просто да добавите нова категория в бюджета си, като например „фонд за нови автомобили“. Непрекъснато добавяйте малко пари в него всеки месец и ще можете да направите покупката за нула време.
6.Не забравяйте малките разходи
Малките разходи наистина се натрупват. Да излизате с колегите си след работа, да излезете на кръчма за по бира с приятелите си през почивните дни и дори ежедневното ви кафе трябва да се вземат предвид в бюджета ви. Те може да изглеждат малки и незначителни, но с течение на времето могат лесно да се струпат върху вас.
7.Елиминирайте дълга си
Дълговете са, ами… лоши. Няма друг начин да го погледнем. Ако в момента имате дългове, най-доброто нещо, което можете да направите за себе си, е да работите по тяхното погасяване. Разбира се, това обикновено е по-лесно да се каже, отколкото да се направи, но ако си го поставите за цел, по принцип можете да се справите с повечето дългове доста бързо. Ето как бих го направила аз:
- Избягвайте поемането на нови дългове – да, знам, че това може да звучи очевидно, но ще се изненадате колко хора попадат в този капан.
- Планирайте плащанията си и ги следете внимателно – това ще гарантира, че няма да забавяте или пропускате вноски.
- Отделете значителна част от парите си за изплащане на дълга си – да, знам, че това е гадно. И все пак, ако да пожертвате бюджета си за развлечения може да ви помогне да погасите дълга си дори един месец по-рано, тогава си заслужава.
8.Ограничете разходите си за „Абонаменти“
Ако някога сте се интересували от съвременни бизнес модели, вие със сигурност сте забелязали, че много компании използват абонаменти или микро транзакции, за да печелят. Това е така, защото повечето хора са по-склонни да правят по-малки последователни плащания, отколкото големи, еднократни. В интерес на истината, по този начин хората всъщност харчат много повече пари. Ако се опитвате да спестите, това е едно първите неща, които трябва да проверите.
9.Не се притеснявайте да поискате помощ за бюджета си
Дигиталният свят е изпълнен с инструменти и приложения, които могат да ви помогнат да останете на върха на вашата бюджетна игра, да проследите разходите си, да намерите най-добрите оферти за вашите артикули и дори да следите внимателно навиците си. Вече носим нашите „умни“ устройства, където и да отидем, така че е време да извлечем реална полза от тях, не мислите ли?
10.Никога не спирайте да се учите
Последният ми и вероятно най-важният съвет е, че никога не трябва да спирате да се опитвате да се подобрите. В крайна сметка, най-добрият начин да научите повече за нещо е като го практикувате. Така че не се притеснявайте, ако бюджетът ви не е перфектен от самото начало. С времето ще задобреете в това. Стига да си поставите реалистични цели и да продължавате да се опитвате, вие със сигурност ще му хванете цаката. Помнете – преди двадесет години не знаех абсолютно нищо за бизнес и инвестиции. А ако аз мога да го направя, значи можете и вие!
В заключение
Я, вижте – времето ни за днес привърши. Надявам се, че сте намерили тази публикация за полезна и ви желая късмет в планирането на вашия бюджет. В заключение искам да ви напомня, че тази публикация, заедно с всяка друга информация, която ще намерите на моя уебсайт, се основава на моя личен опит и изследвания. Аз не съм финансов съветник, нито житейски треньор. Както винаги, горещо ви съветвам да направите собствено проучване и да се консултирате със сертифициран специалист, преди да се ангажирате със сериозни промени.
Ами вие? Имате ли опит с бюджетирането? Успявате ли да постигате целите си всеки месец? Какво се опитвате да подобрите в момента? Моля, споделете своите мисли, идеи и опит в секцията за коментари по-долу – винаги се радвам на вашите отзиви! Благодаря на всички за четенето и до следващия път.
Може също да разгледате ПЛАНОВЕТЕ И КАК ДА ГИ ОСЪЩЕСТВИТЕ
Безплатни онлайн семинари: https://uspehsantoaneta.net/безплатни-бизнес-виртуални-семинари/
Препоръчани е-книги:
- The Lean Startup: How Constant Innovation Creates Radically Successful Businesses
- Business Adventures: Twelve Classic Tales from the World of Wall Street
- The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life
- Rule #1: The Simple Strategy for Successful Investing in Only 15 Minutes a Week
- The Simple Path to Wealth: Your road map to financial independence and a rich
Препоръчани линкове: