Искате да бъдете успешен дългосрочен инвеститор?
Искате да генерирате значителни, безрискови приходи?
Искате да можете да правите дългосрочни избори, без да се притеснявате за краткосрочните пазарни промени и нестабилност?
Е, за да постигнете всичко това, имате нужда от добре структурирано инвестиционно портфолио.
Лошо структурираните портфейли са един от основните фактори, които могат да попречат на вашите финансови успехи. Те също са едно от нещата, които повечето начинаещи инвеститори бъркат.
Не ме разбирайте погрешно, не се опитвам да злословя. Това е много често срещана грешка и нещо, за което непрекъснато ме питат. Но не се притеснявайте, защото ще обясня всичко в този блог.
Преди да преминем към дискусията за портфолиото, просто искам да ви напомня да харесате и да споделите този блог с приятелите и семейството си, ако искате да видите как страницата ми се развива.. Създаването на тези статии е абсолютна наслада, но отнема много време и усилия и вашите отзиви ме мотивират!
Обратно по темата – днес ще разгледаме начините как да структурирате портфолиото си за дългосрочен успех. Ще ви преведа през целия процес и необходимата мисловна нагласа. Също така, ще ви обясня как структурирам собствените си портфейли. Ще говорим за:
- Различните видове акции
- Как да категоризирате акциите във вашето портфолио
- Какво да търсите и къде да го търсите
И да, това е поредния блог, свързан с мисловната ви нагласа и начин на мислене. Но ако следите статиите ми от известно време, вече знаете, че правилното мислене е задължително условие на фондовия пазар. Така че, без повече излишни приказки, нека минем на темата!
Как можете да създадете успешно инвестиционно портфолио?
Категоризацията е ключът към създаването на солидно, добре завършено портфолио. Трите категории, които търсите, са:
1.Основни акции
Основните акции са най-уважаваните компании, в които да инвестирате и най-солидната позиция, която да заемете.
Те са градивните елементи на всяко успешно, дългосрочно портфолио. Търсите стабилност, големи пазарни капитализации, страхотна финансова статистика.
Тези компании ще издържат много по-лесно на нестабилността на пазара и краткосрочните проблеми. Такива компании са Microsoft, Apple, Amazon, Facebook и Google т.н.
Разбира се, при тях няма оргомен висок растеж, защото те вече са достатъчно големи, но това всъщност не е проблем. Не забравяйте – в случая търсим стабилност. Акциите за растеж имат своя собствена категория, до която ще стигнем след минута.
Добре структурираното портфолио ще включва някъде между четири и пет основни акции (7-10% всяка). Общият им брой трябва да възлиза на около 30% до 50% от цялото ви портфолио.
Колкото по-висок е процентът тук, толкова по-сигурни ще бъдат вашите инвестиции. Ако половината от портфолиото ви е съставено от основни акции, вие сте в много сигурна позиция.
Ако решите да изберете портфолио с по-висок риск и по-голяма възвращаемост, можете да насочите средствата си към други акции.
Но помнете – колкото по-близо се доближавате до тези 30%, толкова по-нестабилна ще бъде цялостната ви позиция на фондовия пазар. Ако сте начинаещ инвеститор, бих ви предложила да се стремите основните акции да съставляват близо 50% от вашето портфолио.
2.Средни акции
За сигурно и добре структуриран портфолио ще трябва да се стремите да притежавате между пет и десет средни акции ( 3% -10% всяка).Те трябва да съставляват около петдесет до шестдесет процента вашето портфолио.
Да, знам, че съотношението им изглежда голямо, но това е така, защото тази категория е разделена на три подкатегории.
- Дивидентни акции – В идеалния случай търсите около 3% дивидентна доходност. Единственият тип дивидентни акции, които си заслужават времето, са тези, които имат история на изплащане и увеличаване на процента на дивидент за дълъг период от време и нисък коефициент на изплащане. Ниският pay out ratio показва, че компанията инвестира по-голям процент от своите печалби за развитие. Такива компании са PepsiCo, Coca Cola, McDonalds, Starbucks, JNJ и т.н.
Тук искам да ви обърна внимание да стоите далеч от компании, чиито проценти на изплащани дивиденти са високи, тъй като те обикновено говорят за лошо финансово управление.
- Акции на стойност – Тук търсите компании със солидна рентабилност, които се оценяват ниско (по-евтини акции). И, разбира се, както при всички видове дългосрочни инвестиции, никога не трябва да инвестирате в компания, в която не вярвате. В идеалния случай вашите акции на стойност ще имат и стабилен дивидент, но това не е задължително изискване. Такива компании са – AT&T, Abbvie Inc.
- Акции на растеж – акциите на растеж са компании със солиден бизнес модел, които изглеждат многообещаващи в дългосрочен план (по същество търсите добър конкурентен ров), позиционирани на разрастващ се пазар. Най-добре е да купувате акции за растеж, когато има спад в цената им. Примери за акции с добър растеж биха били Tesla Inc. (да, да, знам, обещах, че няма да говоря за Tesla поне за няколко видеоклипа, но те отговарят на изискванията в случая!).
Внимавайте с оценките – ако дадена компания наистина е обещаваща, вероятно ще има инвестиционен наплив към нея. Това ще повиши цената и ще създаде рисков фактор за вас (и всички участващи).
Сега сигурно си мислите – Но Антоанета, сметките ти нещо не излизат – ако 50% от портфолиото ми са основни акции, а 60% са средни акции. Разбира се, че сметките не излизат. Това са груби съотношения.
Тези проценти може да варират, в зависимост от вашите знания и интереси. Може да разделите портфейла си 50 на 50 за основни и средни акции, или можете да имате 30% основни и 60% средни акции (може да си оставите и малко място за спекулативни акции), ако сте по-склонни да рискувате. Докато избирате добри компании, и двата подхода ще работят във ваша полза.
3.Спекулативни акции
Examples – The very good food company, Planet 13, TTCF, тук мога да добавя и Blackberry
Спекулативни акции – това е малко по-сложна материя и не бих препоръчала начинаещите инвеститори да се впускат в тях. И все пак има по-безопасен начин да започнете да инвестирате в тях.
Ако все пак решите да го направите, уверете се, че държите в портфолиото си не повече от три спекулативни акции. Те трябва да са между нула (под един) и пет процента всяка.
Като цяло спекулативните акции трябва да съставляват не повече от 10 процента от общия ви портфейл. Това е от решаващо значение, ако искате инвестициите ви да са в безопасност и успешни в дългосрочен план като начинаещ или дори опитен инвеститор.
Да, знам, че има хора, които печелят много от спекулативни акции, но това не е нашата цел и аз лично не съм голям фен на спекулативните инвестиции.
Спекулациите са много различни от стандартните дългосрочни инвестиции. Когато избирате вашите основни, дивидентни и акции на растежа, вие основавате избора си на солидни финансови данни.
Виждате как се справят компаниите до момента и правите избора си въз основа на конкретни факти. При спекулативните е точно обратното – Вие не залагате на солидните данни, а залагате на това, което компанията би могла да реализира в бъдеще.
Така че, когато инвестирате в спекулативни акции, търсите компании, които са или нерентабилни, или едва наскоро излезли на печалба.
И това са трите основни начина за категоризиране на акциите във вашето портфолио. В заключение, нека направим кратко обобщение:
Винаги правете своите изследвания – тук няма смисъл дори да коментирам в детайли. Ако искате да бъдете успешен дългосрочен инвеститор, трябва винаги да правите вашите проучвания за дадената компания и да го правите добре. За подробно обяснение как да проучвате компаниите, вижте видеото ми в описанието.
Диверсефицирайте своето портфолио в отделни отрасли – не се фокусирайте върху една-единствена индустрия, дори ако сте много добре запознати с нея. За да са сигурни вашите инвестиции, трябва да ги насочите към отделни индустрии.
Започнете със солидна основа и изградете своето портфолио около нея – намерете няколко добре познати, утвърдени компании с доказан успех. Те ще ви осигурят добро начало.
Не се фокусирайте само върху един тип акции – Вашето портфолиото трябва да има разнообразие по вида на акциите, които притежавате. След като изберете основните си акции, отделете време и се насочете към различни компании. Добавете малко акции на растеж и такива на стойност. По този начин ще генерирате по-голяма възвръщаемост в дългосрочен план.
Като цяло, проучването и диверсификацията трябва да бъдат вашите два основни приоритета, за да ги гарантирате успех.
Преди да приключим за днес, искам набързо да ви разкажа за страхотен малък инструмент, който използвам от известно време – Morning Brew. Morning brew е ежедневен бюлетин с цялата най-актуална информация за света на бизнеса, която получавате на имейла си.
Всяка сутрин получавам кратко обобщение на най-важните събития във финансовия свят, което ми позволява да бъда в час с моите инвестици, без да отделям твърде много време за четене на статии.
Както винаги, искам да благодаря на всички, че бяхте с мен. Ако този блог ви е харесал, моля, не забравяйте да натиснете бутона “Like”!
Ако имате някакви въпроси, идеи или опит, които бихте искали да споделите, моля, не се колебайте да ги напишете в раздела с коментари по-долу! Като алтернатива винаги можете да се свържете с мен в социалните медии или по имейл (информацията е в описанието)
Благодаря на всички за че бяхте с мен докрая и до следващия път!
Може също да разгледате МОИТЕ ТОП ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ИНВЕСТИРАНЕ ПРЕЗ ДЕКЕМВРИ
Безплатни онлайн семинари: https://uspehsantoaneta.net/безплатни-бизнес-виртуални-семинари/
Частна фейсбук група: https://bit.ly/3EDAFE6
Моите курсове: https://bit.ly/3uEOvlv
Препоръчани е-книги:
- The Five Rules Successful Stock Investing: Morningstar’s Guide to Building Wealth and Winning in the Market
- Investing QuickStart Guide: The Simplified Beginner’s Guide to Successfully Navigating the Stock Market, Growing Your Wealth & Creating a Secure Financial Future
- The Barefoot Investor: The Only Money Guide You’ll Ever Need
- Rule #1: The Simple Strategy for Successful Investing in Only 15 Minutes a Week
- Investing Demystified: How to create the best investment portfolio whatever your risk level
Препоръчани линкове: