Какво е икономическа рецесия? Рецисиите, по своята същност, са свиване на бизнес-цикъла, белязано от период на спад в икономическата активност.
Това означава, че когато хората са по-малко склонни да купуват продукти и стоки, пазара го грози опасност от рецесия.
Това се усилва допълнително от глобални или местни събития, които предизвикват спад в разходите – финансова криза, шок в търговията, шок в доставките или спукването на един икономически мехур.
В Обединеното кралство, за да бъде един период класифициран като рецесия, то преди това трябва да се наблюдава негативен растеж в икономиката за поне две последователни четвърти.
Обединеното кралство не се е сблъсквало с подобен проблем от „Голямата Рецесия“ от 2009-та година и е нормало финансовите експерти да са разтревожени.
Преди да се гмурнем в дълбокото, бих желала да направя едно уточнение:
Съдържанието на тази статия е изцяло базирано на моя личен опит и проучвания. Нещата, които споделям тук, може да са са сработили за мен, но не мога да гарантирам, че ще имат същия ефект и за вас!
Също така, аз не съм консултант, финансов съветник или експерт по инвестиране. Както винаги, моят съвет е да се консултирате със сертифициран професионалист преди да предприемете някакви големи промени в начина си на живот или в бюджета си.
Как да се справите с икономическа рецесия?
Засяга ли ви икономическата рецесия?
Накратко – да, засяга ви.
Този тип ситуация засяга всички – бизнес лидерите, инвеститорите и работниците. Въпросът, който всъщност трябва да си зададете, е до каква степен ще ви засегне рецесията.
Винаги когато се озова в трудна ситуация си припомням първото си правило – Не се паникьосвай!
Също както с епидемията на коронавируса запазването на спокойствие е жизненоважно. Колкото повече се притеснявате, толкова повече грешки ще допуснете. Сега отделете момент, за да се успокоите.
Добре, а сега нека да поговорим за решения на проблема. Ето един кратък списък с неща, които да обмислите по важност:
- Здравето ви
- Дома ви
- Спестяванията ви за спешни случаи
- Навиците ви на харчене
- Дългосрочните ви планове
Здравето и благополучието ви са винаги на първо място
Разбира се, това важи и за здравето на близките и роднините ви, но запомнете – няма да можете да им помогнете ако самите вие се разболеете.
Не се поддавайте на стреса – стресът е доказан като една от най-големите заплахи за здравето и не може да си позволите да го пренебрегвате, особено в условия на криза.
Уверете се, че застраховата и здравните ви права са изрядни – Не искате да се окажете в ситуация, в която не можете да получите помощта, от която се нуждаете. Писала съм много за застраховането – можете да намерите линкове по-долу в описанието.
Проучете ситуацията – това ще ви помогне не само да преборите стреса, но и ще придобиете по-добро разбиране за ситуацията. Проучете подобни ситуации от миналото и вижте как са постъпили хората, за да се справят.
По възможност наваксайте с плащането на сметките
Уверете се, че сте в крак с плащанията на ипотеката ви, за да елиминирате потенциалния риск от загубване на жилището ви поради неспособност да плащате вноските по ипотеката си.
Пари за спешни случаи – Създайте си буфер
Един от най-добрите начини да се погрижите за семейството при потенциална рецесия е да си създадете буфер, или казано накратко – да имате спестени пари.
Освен че това ще ви осигури сигурност и спокойствие, също така ще ви даде нещо, на което да разчитате ако нещата наистина се влошат и не искате или ни можете да теглите кредит.
Разбира се, това не се случва за един ден (или поне не би трябвало).
Постарайте се постепенно да изграждате спестовния си фонд за извънредни ситуации, докато съберете достатъчно за да подсигурите разходите си за пет или повече месаца. Тези пари трябва да са на сигурно и лесно достъпно място.
Упражнявайте се в това да си правите бюджет
Ако сте сред редовните тук, тогава най-вероятно сте ме чували да говоря за това хиляди пъти. Правенето на бюджет е важно умение и ако искате да постигнете нещо трябва да го владеете. При рецесия обаче, това умение е дори още по-важно!
По време на финансова несигурност трябва да можете да си следите всяка стотинка. Трябва да знатеш колко харчите на седмица както и на месец.
Бъдете наясно колко пари постъпват в сметката ви и колко трябвада похарчите. Дори един бърз преглед на бюджета може да ви подскаже кои разходи можете да ограничите.
Ограничете харченето си
След като сте идентифицирали проблемите в бюджета си, можете да започнете да редуцират разходите си.
Неща като битови сметки от сорта на сметка за телефон, телевизия и заеми са се доказали като едни от най-големите разходи за жителите на Обединеното кралство.
Ако имате тази възможност, аз бих предложила да потърсите по-добра алтернатива за колкото се може повече от сметките ви.
Ограничаването на месечните ви разходи ще повлияе доре на бюджета ви без дори да се налага да променяте драстично начина си на живот.
В допълнение, сега и добър момент да прегледате и заемите, спестяванията и финансовите си ресурси. Отново, постарайте се да намерите най-изгодната сделка и в тези направления.
Текущи сметки
Когато настъпят тежки финансови времена става трудно да не превишите лимита си. Много хора се подхлъзват точно тук и затова избирането на най-подходящата сметка е от изключителна важност.
Лихвите на заемите се променят значително и няколко часа проучване може да ви се отплатят добре в дългосрочен план.
Ако се случи най-лошото и се наложи да разчитате на оуърдрафт, за да свържете двата края, дълговете ви бързо ще нараснат. Освен това, някои овърдрафтове може да ви начиляват дневна такса и макар това да не ви се струва кой знае колко много, то може да се натрупа много бързо.
Възползвайте се от спестяванията и инвестициите си
Както при повечето въпроси, свързани с бизнес и финанси и тук ще искате да бъдете проактивни, вместо да реагирате в последствие. Внезапните промени на пазара, съчетани с рисковете от инфлацията, могат бързо да обезценят активите ви.
Що се отнася до дългосрочни спестявания, най-важното е да не позволите инфлацията да срине вашата покупателна способност.
Това означава, че трябва да се опитате да извлечете възможно най-много от инвестициите си преди да настъпи криза.
Експертите също съветват да се избягват големите инвестиции преди очаквана рецесия, защото не е възможно точно да се предвиди как ще се промени пазарът.
Потърсете начини да използвате текущите си активи
Ако имате налични имоти или други активи, от които не се възползвате в момента, сега е времето да ги вкарате в играта. Колкото повече ресурси можете да подготвите, толкова по-лесно ще ви бъде, когато играта затруднее.
Вземете под внимание покачването на таксите
По време на рецесия е нормално банките да увеличат лихвите и таксите си и би било мъдро да вземете това предвид, когато подготвяте бюджета си. Запомнете – по отношение на финансите винаги мислите в дългосрочен план.
В допълнение, избягвайте дългосрочни ипотеки или заеми. Знам, че повечето собственици на имоти няма да имат възможност да се възползват от ипотечните съвети, но те важат и за стандартните заеми.
Дори най-достъпните заеми, с нисколихвени или дори безлихвени, все пак ще източат ценни ресурси, от които може да се нуждаете по-късно.
Потърсете достъпни разплащателни планове
Ако в момента имате дългове, тогава ви предлагам да обмислите внимателно възможностите си. Най-добрият вариант би бил да започнете да го изплащате възможно най-скоро.
Експертите предупреждават, че се очаква лихвите да нараснат и би било разумно да обмислите по-строги планове за погасяване, ако ситуацията го позволява.
Отново, ключът тук е да бъдете проактивни, а не реактивни. Искате да изчистите колкото се може повече от дълга си колкото се може по-скоро.
Освен това, опитайте се да намерите по-ефикасен метод за изплащане и избягвайте променливи лихви.
Опитайте се да преплатите ипотеката си ако имате възможност
Това обикновено не е сред най-лесните задачи. И все пак, ако го направите, това ще ви осигури хубав буфер за безопасност срещу финансова криза.
Много новодошли в областта на имотите ще имат малък размер на собствения си капитал в домовете си, което ги излага на значителен риск.
Ако цените спаднат дори с 10%, те могат бързо да разберат, че дължат повече, отколкото имотът действително си струва.
С отрицателен собствен капитал идва трудността да реипотекирате или преместите имота. И повярвайте ми като ви казвам, че таблицата със заеми с висока лихва е последното място, на което искате да бъдете, особено по време на трудни финансови периоди!
За да не попаднете в капана да станете потенциален „ипотечен затворник“, експертите предлагат при възможност да опитате да преплатите ипотеката си.
Това не само ще намали общия ви дълг, но и ще ви помогне да спечелите повече собствен капитал.
Както винаги, ще ви призова да проверите първо с лихвите на банката – не искате да преплащате и да си навлечете наказателни такси!
Направете собствено проучване
Това може да е малко трудно, ако не се интересувате от финанси. И все пак е абсолютно жизненоважно, ако искате да сведете до минимум рисковете. Прочетете за ситуацията. Погледнете какво казват експертите.
Ако не разбирате нещо, проверете го. Образовайте се. И въпреки че осъзнавам, че това е идеалният момент да препоръчам няколко книги, ще се въздържа да го направя директно в тази публикация (ако все още се интересувате от моя списък за четене, свързан с финанси, ще намерите линк към съответната статия в раздела за ресурсите по-долу).
След като се запознаете с цялостната картина, започнете да следите финансовата преса. Създайте си навика бързо да преглеждате заглавията и се научете да различавате основните парчета от празнословията.
Нещата, които трябва да следите, са свързани с правителството промени в политиката, големи компании, които изпитват затруднения или нови закони.
И с това завършваме днешната статия! Надявам се, че сте намерили тази публикация за полезна и ако е така, моля, не забравяйте да я споделите с приятелите си.
Както винаги, ако имате въпроси, идеи или опит за споделяне, моля, не се колебайте да го направите в коментарите по-долу – винаги е удоволствие да чуем от вас!
Благодаря на всички за четенето и до следващия път:
Можете да видите също: РАБОТЕТЕ ПО-УМНО, А НЕ ПОВЕЧЕ
Безплатни онлайн семинари: http://uspehsantoaneta.net/безплатни-бизнес-виртуални-семинари/
Моите курсове: https://bit.ly/3kUqL9N
Препоръчани е-книги:
- The Five Rules Successful Stock Investing: Morningstar’s Guide to Building Wealth and Winning in the Market
- Investing QuickStart Guide: The Simplified Beginner’s Guide to Successfully Navigating the Stock Market, Growing Your Wealth & Creating a Secure Financial Future
- The Barefoot Investor: The Only Money Guide You’ll Ever Need
- Rule #1: The Simple Strategy for Successful Investing in Only 15 Minutes a Week
- Investing Demystified: How to create the best investment portfolio whatever your risk level
Препоръчани линкове: