Какво се случва в момента с акциите на растежа?
След като достигнаха рекордната цена от $ 64 на акция, цените на Canadian Solar се сринаха до под $ 40. Сериозен спад от 35%.
Цената на Trulieve спадна от над $ 65 на $ 50.
Brookfield Renewable Partners LP (BEP) спадна до $ 37 от своя връх от над $ 50.
Моля, не забравяйте да харесате и споделите тази статия, ако ви допада съдържанието ми!
Здравейте на всички и добре дошли отново в Инвестиране с Антоанета. В днешната тема ще говорим за акциите на растежа. Или по-точно защо в момента се представят зле и има ли причина за паника.
Но най-важното: Не, това не е „краят“ за акциите на растежа.
Това е регулярно явление. Досега би трябвало да сте разбрали, че този вид заглавия са просто примамка.
Фондовият пазар винаги се балансира. Така че лично аз правя това, което прави всеки опитен дългосрочен инвеститор – купувам при ценови спадове.
Толкова често го повтарям в моите статии, че дори започвам да звуча като развалена плоча, но когато цените падат – купувайте. И точно това прави всеки дългосрочен инвеститор.
За нас спадовете всъщност са добре дошли, защото ни позволяват да добавим повече от любимите си акции на ниски цени.
Ние се стремим да купуваме само по време на спадове, да държим възможно най-дълго и да продаваме само когато има основателна причина.
О, и ако се чудите какво считам за „основателни причини за продажба“, трябва да разгледате видеоклипа ми [заглавието на видеото тук)
Като дългосрочен инвеститор изобщо не съм против спадове. Харесвам спадове.
Но в момента се случва нещо друго. Ситуация е всичко друго, но не и „стандартна“ за фондовия пазар. И, разбира се, говоря за събитията, които се случиха миналата година.
Между световната криза и затварянията и всичко останало, на фондовият пазар настана хаос.
Никога не съм виждала подобно поведение на пазара като през изминалата година, и спокойно може да се каже, че не бива да очакваме събитията да се повторят.
Цените на много компании стигнаха рекордни нива, поради … различни причини.
Наскоро публикувах блог, в който се опитвам да обясня какви са факторите зад тези промени, така че ако сте го пропуснали, горещо препоръчвам да му хвърлите едно око, след като приключите с това.
Но пазарът се движеше толкова бързо, че понякога, ако се поколебате дори само за миг, бихте пропуснали печелившия прозорец.
Макар, че подобна волатилност не ми е по-вкуса, защото не искам да си причинявам подбен стрес.
Предпочитам периодите, когато пазарът се движи по-бавно и разполагам с повече време, за да взема спокойни и информирани решения.
Бързите ходове и припирането да купувате е по-краткосрочна инвестиционна територия.
За щастие пазарът винаги се балансира, така че се връщаме към нормалното. Пазарът се забавя и настъпват някои корекции.
Защото, нека бъдем реалисти – колкото и да ни е приятно да наблюдаваме нарастването на акциите на растежа, това просто не е устойчиво в дългосрочен план. Трябва да има корекции.
И колкото повече време им отнема да настъпят, толкова по-драстични ще бъдат. Просто няма начин да се избегне.
Когато купувам акции, обикновено го правя, с намерението да задържа позицията поне пет или десет години. Или, в идеалния случай, за много по-дълго.
Не бързам да освобождавам позици, ако ситуацията на пазара не ме притеснява.
С цялото прекъсване на растежа, което се случва, забелязах много негативни коментари относно акциите на растежа. С толкова много нови инвеститори на фондовия пазар, това не е изненадващо.
Хората гледат видеоклип или четат статия за някаква компания, харесват това, което виждат, и решават да вложат парите си в дадената компания.
След това цената на акциите пада и хората стават супер тъжни, разочаровани, ядосани и т.н.
Очаквам да видя такива неща, но всъщност не ми харесва. Защото, както винаги казвам, трябва да инвестирате в акции, които вие лично разбирате и вярвате в компанията.
Трябва да добавите към позицията си, защото сте оптимист за бъдещето на компанията. Не защото някой човек в YouTube или някой автор на статии е казал, че го правят.
Освен това, почти всички тези канали (включително моя) дават всичко от себе си, за да подчертаят, че не сме финансови съветници.
Тогава тази “възмутителна вълна” идва и със собствените си последици, когато още повече хора се изтеглят от въпросните акции, защото виждат как другите го правят … и това е нелепа ситуация.
И единствените хора, които наистина страдат от всичко това, са новите инвеститори. Позициите им намаляват, разстройват се и по-често ги продават на загуба.
Преди да купя акция, винаги отделям малко време, за да обмисля ситуации като тези.
Ако инвестирам в тази позиция и след това тя спадне с 30-40%, ще искам ли да купя още или просто ще я продам и ще продължа напред?
Ако не се чувствам уверена в компанията и ако отговорът е „продавай и продължавай“, аз просто … не купувам.
Освен това винаги има известна променливост при акциите на растежа. Ако сте инвеститор в растеж, трябва да сте подготвени за тези периоди и да знаете точно какво притежавате.
През 2012 г. Apple струваше 25 долара. През 2013 г. достигна най-ниско ниво от 13,95.
Това е почти 50% по-малко. Естествено, много хора бяха разстроени от това. Прескачаме до 2015 г. и цената отново се върна на $ 33. След това, през 2016 г., спадна с почти 40% и достигна 22,63 долара.
Днес акциите на Apple струват 125 долара.
Добре, а какво ще кажете за Alphabet Inc. (Google)? През 2018 г. акциите на Google се търгуваха по $ 1238 на акция. Преди края на годината обаче цената спадна до $ 979 (около 30%).
Днес акциите на Google струват $ 2270.
Microsoft? О, те са нещо друго. През 1999 г. Microsoft се продаваше за $ 58. Прескачаме напред със 7 години до 2006 г. и имаме $ 21 – спад от около 60%.
След това, през 2007 г., цената скочи до $ 37, за да спадне до $ 15 по време на Голямата рецесия през 2009 г.
През 2014 г. компанията се възстанови до известна степен, достигайки $ 49, но това все пак е по-ниско от $ 58, което имахме през 1999 г.
Колко струва Microsoft днес? 252 долара. Ако погледнете в дългосрочен план, цялата волатилност е само малко сътресение.
Волатилността е само част от акциите на растежа. Дългосрочните инвеститори гледат по-общата картина.
Купуваме и държим акции за достатъчно дълъг период от време, че малките възходи и падения наистина не ни касаят. Освен ако не се стремим да добавим повече към нашите позиции, разбира се.
“Големите пари не са в покупката и продажбата, а в чакането.”
Charlie Munger
Ако Microsoft, Google и Apple не са имунизирани срещу волатилност, тогава би било напълно неразумно да очаквате, че избраната от вас акция ще остане незасегната.
Тук Tesla е друг голям пример. Още през ноември 2016 г. Tesla се продаваше на 36 долара за акция. През юни 2017 г. цената се изкачи чак до $ 76 само, за да се върне на $ 62 по-малко от месец по-късно.
И след това в продължение на повече от две години да бъде изключително нестабилна, като спадна до $ 37 през май 2019 г.
След това започна да се качва нагоре и нагоре и нагоре и нагоре, само с няколко малки сътресения по пътя, докато достигна своя рекорд за всички времена от $ 880 на 4 януари 2021 г., след което започна да спада.
В момента Tesla се оценява на $ 610 на акция. Не чак толкова впечатляващо като $ 880, но много, много по-добре от $ 36, нали?
Обзалагам се, че има немалко хора, които са разпродали позициите си по време на волатилността и повечето от тях вероятно са разстроени от това.
Лесно е да говорите за това, което „бихте могли“ и „трябваше“ да направите вчера. Но можете да го направите само като използвате знанията, които сте придобили днес.
И докато мога да се съглася с това, ще продължа да използвам тези нестабилни периоди, за да добавя още Tesla към портфолиото си. Защото, както много други инвеститори, аз силно вярвам в бъдещето на Tesla.
Сигурна съм, че компанията в бъдеще може (и ще го направи) много по-добре.
Подобно на повечето компании в соларната индустрия, Canadian Solar също преживява разпродажба. С големия скок на слънчевата енергия през 2020 г., отново е нещо, което може да се очаква.
Не виждам това като “знак”, че е време да разпродадете позицията си. Все още вярвам в слънчевата енергия, а Canadian Solar изглежда все още толкова стабилна.
О, и само за протокола, не мисля, че продажбата, когато цената достигне около 60 долара, също би била добър ход.
Сега знам какво биха казали някои от вас – трябваше да продавате, когато цената беше висока, и след това да купувате обратно, когато отново е евтино. Но това е нереалистично.
Да прогнозирате подходящия момент за транзакция на пазара е почти невъзможно за 99,999% от инвеститорите.
Има твърде много фактори, които да вземете предвид и никой не може да го направи със сигурност.
Може да изкарате късмет веднъж или два пъти в цялата си инвестиционна кариера, но не можете реално да очаквате, че ще можете да купите акция на най-ниска цена и да продадете на най-висока.
Просто защото нямате гаранция кога ще се достигне дъното или максимално високи нива. Освен това, опитът да се удари винаги възможно най-близо до „перфектния момент“ е изключително обременяващо.
Емоционално и психически имам предвид. Това е огромен стрес, с който не искам да се справям.
Подобно инвестиционно поведение за продължителен период от време може наистина да обърка манталитета ви и дори да причини дългосрочни щети, ако се увлечете.
Canadian Solar може да продължи да пада надолу, или цената да тръгне нагоре, преди дори да успея да кача този блог. И същото нещо важи и за моята стратегия за закупуване.
Никога не чакам компанията да “удари дъното”; Просто купувам на части, когато вярвам, че компанията е подценена. Истинските пари са в това да бъдете търпеливи и да дадете на вашите компании времето, необходимо за растеж.
А Canadian Solar расте със задоволителни темпове. През март Canadian Solar съобщиха, че са дали насоки за 18-20 GW слънчеви пратки за 2021 г. и очакват приходи от 5,6 милиарда до 6 милиарда долара.
Това се равнява на 65% увеличение на пратките и 70% ръст на приходите през годината.
И с възстановяването на предлагането на полисилиций отново се очаква техните брутни маржове да започнат да се увеличават. През април те също обявиха началото на мегапроекта си със 143 MWp в Япония.
Ако не сте следили внимателно слънчевата индустрия, нека ви кажа, че това е огромна новина.
Това е не само най-значимият проект на Canadian Solar, но също така се очаква да бъде един от най-големите в Япония като цяло.
Очаква се работата по проекта да приключи до първото тримесечие на 2023 г. и след като приключи, очаквам, че приходите им ще нараснат драстично.
Но това не е всичко!
В началото на май администрацията на Байдън (правителството на САЩ) разреши голям слънчев проект в пустинята в Калифорния.
Очаква се това да осигури енергия за „близо 90 000 домове“. Или, с други думи, правителството довери изграждането на проект на стойност 550 милиона долара на Canadian Solar. Впечатляващо, нали?
През следващите пет години Canadian Solar очаква и някои впечатляващи увеличения:
Продажбите на проекти за слънчева разработка – очаква се да се увеличат с 300%
Услуги и управление на активи – очаква се увеличение с 500%
Частична собственост върху слънчеви проекти – очаква се да нарасне с 1500%
До 2025 г. Canadian Solar очаква техният повтарящ се паричен поток да съставлява около половината от общия паричен поток.
Това не просто ще изглади паричния поток, но и ще направи маржовете им още по-добри.
И аз вярвам, че това е само началото (не само за Canadian Solar, но и за цялата индустрия като цяло). Защото, ако погледнем данните, слънчевата енергия е само малка част от производството на електроенергия в света.
В момента електроенергията се дели по следния начин:
Въглища – 36%
Газ – 23%
Хидро – 16%
Ядрена – 10%
Слънчеви – 3%
Прогнозите за 2050 г. обаче очакват слънчевата енергия да осигури до 30% от електричеството в света. Намирам това за абсолютно невероятно, защото съм силно вярваща в устойчивостта и екологичността.
Преди да го приключим за днес, искам да посоча още едно интересно нещо, което изигра роля за внезапния спад на цените – криптото. Или по-скоро – непрекъснатото говорене за крипто.
Криптовалутите не са нещо, което се е появило онзи ден. Те съществуват от години. Биткойнът, например, се появи онлайн преди дванадесет години, през 2009 г.
Просто те не бяха толкова популярни, колкото са в момента. Между разклатената икономика, големите имена на инвеститори, които говорят за криптото, институциите, инвестиращи в нея, и (почти ежедневното) медийно отразяване, криптото привлича огромно количество последователи.
И, естествено, по-нетърпеливите инвеститори ще преместят парите си от акции и в крипто, вместо да правят обичайното дългосрочно постепенно закупуване.
Лично аз намирам това за доста глупаво, защото не обичам да държа всичките си яйца в една кошница, но, хей – това са техните пари. За мен това е просто още един интересен фактор в играта.
Да, притежавам крипто и, да, инвестирам активно в него с течение на времето, но няма да разпродавам дългосрочните солидни позиции (позиции, които прекарах години в изграждането), само за да мога „вляза“ в новата тенденция.
В заключение
В крайна сметка това беше просто поредната статия, в която говоря продължително за това защо дългосрочните инвеститори трябва да мислят дългосрочно.
Но аз вярвам, че това е доста подходящо, особено с всички нови хора, които се притесняват от така наречения „край“ на акциите на растежа. В крайна сметка това беше доста дълга статия, така че ето кратко резюме за вас:
Не, това не е „краят на акциите на растежа“.
Не, не се притеснявам от нестабилността и корекциите.
Не, не продавам позициите си.
Да, гледам в дългосрочен план.
Да, много хора се изтеглят от акции, за да влязат в криптовалута заради това, че се шуми около тях.
Предпочитам да поддържам баланса на портфолиото си.
Ако харесвате съдържанието ми и искате повече от същото, трябва да разгледате нашата частна инвестиционна група.
Имаме ексклузивни подробни статии, интересни дискусии, където можете да се свържете с мен в реално време. Ще ви оставя линк в описанието по-долу.
Така че, надявам се, че ви е харесал този блог и ако е така, моля, не забравяйте да ударите бутона за харесване и да го споделите с приятелите си!
Може също да разгледате Определяне Целта На Богатството
Безплатни онлайн семинари: https://uspehsantoaneta.net/безплатни-бизнес-виртуални-семинари/
Препоръчани е-книги:
- The Five Rules Successful Stock Investing: Morningstar’s Guide to Building Wealth and Winning in the Market
- Investing QuickStart Guide: The Simplified Beginner’s Guide to Successfully Navigating the Stock Market, Growing Your Wealth & Creating a Secure Financial Future
- The Barefoot Investor: The Only Money Guide You’ll Ever Need
- Rule #1: The Simple Strategy for Successful Investing in Only 15 Minutes a Week
- Investing Demystified: How to create the best investment portfolio whatever your risk level
Препоръчани линкове: