Има ли „най-подходящо време“ за купуване или продаване на акции? Трябва ли да изчакате определен месец или ден или седмица, преди да направите своя ход?
Заслужава ли си да следвате такава стратегия или това са просто градски легенди?
Преди да започнем, искам да ви напомня да харесате и да споделите този блог, за да помогнете на нашата общност да расте!
Здравейте на всички и добре дошли отново в инвестирате с Антоанета. В тази статия ще говорим за най-подходящия момент за вашите инвестиции.
Има ли въобще такова нещо като най-подходящо време? Може ли да се спечели нещо от следене на исторически модели и или трябва да имате едно наум? Наистина ли има „най-доброто време“ за покупка или продажба?
На фондовия пазар непрекъснато идват нови хора. И те се нуждаят от информация. Те трябва да се научат как функционира пазара. И така, те влизат в интернет, четат статии и гледат видеоклипове.
Виждат заглавия като „Най-доброто време да направите X“ и веднага вярват и следват написаното. Много пъти съм се сблъсквала с хора, които ми задават такива въпроси.
„Тони, кога е най-доброто време за продажба?“ или „Да изчакам ли този или онзи месец, за да купя?“ и така нататък.
Сега, ако прекарате известно време в наблюдение на пазарните тенденции (и особено ако погледнете историческите данни), ще забележите, че наистина има няколко повтарящи се модела.
Неща, които се случват ако не всяка година, то поне веднъж на всеки няколко години.
Защо инвестирам на части?
Преди да преминем към конкретните модели, искам да отделя малко време, за да поговоря как подхождам към фондовия пазар.
Управлявам бюджета си много внимателно и се грижа винаги да разполагам с пари в брой.
Така че, ако имах, да кажем, 10 000 британски лири, ще отделя поне 20% за инвестиране. Въпреки това не бих инвестирала цялата сума наведнъж на пазара.
Бих изчакала добра възможност (когато акциите са подценени) и постепенно бих добавила към позициите си. И да, акциите могат да поскъпнат и бих могла да “пропусна” златна възможност да купя всичко на добра цена, но не се притеснявам от този факт, защото други акции могат да паднат още повече.
Може да излезе по-добра сделка. Или дори цените на същата компания могат да продължат да падат. Просто никога не се знае със сигурност, докато не се случи.
Тази стратегия ми осигурява безопасност, стабилност и увереност.
Уверена съм, че ако пред мен изникне т.нар. златна възможност, няма да остана в ситуация, в която не мога да се възползвам от това. Шанса от време да време да пропусна някоя и друга добра цена си струва компромиса.
И защо го правя?
Дългосрочното инвестиране е … Дългосрочен процес. Шокиращо, знам.
Но точно това се опитвам да ви обясня. Не инвестирате, само за реализирате бързи печалби и да се измъкнете, правите го за да увеличите богатството си, година след година.
Така че, ако имате ограничен бюджет за работа в началото, това е добре. Не бързате за никъде. Трябва да сте спокойни, търпеливи и дисциплинирани.
Не бързайте и надграждайте. Никога не се поддавайте на паниката или страха, че ще изпуснете добра сделка. Винаги ще има повече възможности.
Сега, нека да разгледаме някои модели и ще видите как този подход ми помага да печеля.
Най-подходящите и най-неподходящите дни от седмицата
Понеделник е известен като „най-лошият ден за продажба на акции“. И да, акциите могат да бъдат малко по-евтини в понеделник, отколкото през останалата част от седмицата. Но защо е така?
Е, защото лошите новини обикновено излизат през уикенда. Компаниите предпочитат да пускат лоши новини в събота и неделя с надеждата, че по-малко хора ще забележат, тъй като всички са „заети“ да си почиват и релаксират.
След това се появяват медиите и започват да се състезават кой ще съобщи новините първи и пазарът в крайна сметка се отваря на червено в понеделник.
Очевидно това прави понеделника добър ден за закупуване на акции … стига цената да е правилна, разбира се.
Ето и подходящите и неподходящите месеци
Януари
В началото на годината фондовата борса обикновено се покачва.
Защо?
Причините за това са две: новогодишни резолюции и данъци.
И да, знам, че звучи глупаво, но ако някога сте чели положителни финансово-предприемачески статии, знаете точно за какво говоря тук.
„Започнете да инвестирате“ и „съсредоточете се върху дългосрочното изграждане на богатство“ са два от най-популярните и прекалено използвани финансови съвети, най-вече защото, инвестирането е отличен начин за изграждане на богатство.
И, ако сте следвали канала ми поне няколко месеца, тогава знаете, че аз също съм го казвала … Признавам се за виновна.
Сега, що се отнася до данъците, е, нека бъдем честни – никой не обича да плаща данъци.
Така че много инвеститори имат навика да продават своите най-слабо представящи се позиции, за да отпишат част от облагаемия си доход. След това тези пари се връщат обратно на фондовия пазар.
Статистика:
Разглеждайки някои от статистическите данни, можем да видим, че за 91-те години между 1928 и 2018 г. това се е случило 56 пъти или 62% от времето.
Разумно е да очаквате, но не залагайте на това.
Май
Пазарът е по-слаб през лятото, а възвръщаемостта е по-ниска.
Защо?
Много инвеститори се оттеглят от позициите си, когато излизат на почивка през лятото. След това скачат обратно на борсата преди края на ноември, в очакване на декември.
Повече за това какво се случва през декември след няколко минути
Статистика:
Между 1950 и 2013 г. фондовият пазар демонстрира:
- 0,3% средна възвръщаемост за периода май-октомври
- 7,5% средна възвръщаемост за периода ноември-април
Октомври
Много инвеститори вярват, че октомври е „лош“ месец, защото едни от най-тежките финансови сривове в историята са се случили през октомври. И тук говоря за големи проблеми, като например банковия колапс от 1907 г. и сривовете през 1929 и 1987 г.
В действителност пазарните кризи обикновено се случват през септември или дори по-рано, но ние започваме да усещаме резултатите едва през октомври.
Освен това октомври е и месецът, който приключва някои от най-големите мечи пазари през 1987, 1990 и 2001 година.
Декември
Декември обикновено започва бавно, но пазарът бързо се засилва преди края на годината. Като цяло се твърди, че това засяга последните пет дни на декември, заедно с първите два дни от новата година.
Защо?
Декември е период, когато хората получават празничните си бонуси. Така че всеки има малко повече пари, с които да работи.
Някои хора ще използват тези пари, за да купуват подаръци и хубави неща за себе си и близките си. Други хора ще се опитат да използват тези пари, за да спечелят повече пари.
Когато хората купуват повече неща, компаниите печелят повече пари и фондовият пазар се покачва.
Когато хората използват своите бонуси за инвестиране (по-често в очакване на ефекта от януари), фондовият пазар се покачва.
Статистика:
Между 1950 и 2019 г. това се е случило 77,9% от случаите, със средна норма на възвръщаемост 1,33% през седемте търговски дни.
Най-доброто време за инвестиране винаги ще варира в зависимост от отделните акции. Но ако сте търпеливи, дисциплинирани и проверявате бюджета си, определено можете да се възползвате от тези модели.
Ако тази статия ви се стори интересна, моля, не забравяйте да я харесате и да я споделите с приятелите си.
Ако искате да видите повече от същото, заедно с наистина подробно ексклузивно съдържание, определено трябва да разгледате нашата частна инвестиционна група.
Благодаря на всички за гледането и до следващия път!
Може също да прочетете Най-Подходящото Време За Инвестиране
Препоръчани е-книги:
- Warren Buffett and the Interpretation of Financial Statements: The Search for the Company with a Durable Competitive Advantage
- The Warren Buffett Way
- The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life
- The Financial Times Guide to Investing: The Definitive Companion to Investment and the Financial Markets: The Definitive Companion to Investment and the Financial Markets
- Stock Market Investing For Beginners: The Investment Guide – How to benefit from the crisis, invest in stocks and generate long-term passive income incl. ETF and Stock Picking Checklist
Препоръчани линкове: