В последните ни няколко видеоклипа говорихме за падането на цените на акциите. Освен това прекарахме доста време в обсъждане как един търпелив инвеститор може да използва това в своя дългосрочна полза. Днес ще разгледаме и причините. А именно, ще се опитаме да отговорим на двата основни въпроса, които всеки си задава:
“Защо се случва това?”
И
“Защо сега?”
Ще ви споделим и някои интересни прозрения от експертите на годишната среща на WEF в Давос. Конференцията все още не е приключила (ще продължи още два дни), но има много интересна информация за обсъждане. О, и ако искате да чуете нашето мнение ситуацията и да видите какво правим с нашето портфолио, не забравяйте да прочетете тази статия до края!
Преди да минем към днешната тема, искаме да обърнем внимание, че да, всичко това може да бъде доста страшно, особено ако сте прохождащи на фондовия пазар. Дори някои от по-опитните инвеститори започват да се притесняват, защото това не е просто обичайната корекция на пазара. Но реалността на ситуацията е, че подобно нещо е неизбежно. Беше почти гарантирано да се случи, след като мерките срещу пандемията миналата година бяха удължени. И това, което виждаме в момента, е „само началото“.
Въпреки това бихме искали да ви напомним, че сега не е моментът за паника. Фондовият пазар не е „мъртъв“. Това не е краят. За съжаление, много инвеститори вярват, че биха били по-добре, ако просто се оттеглят от позициите си сега. И ако искрено вярвате в това, вие сте свободни да последвате техния пример, да „минимизирате загубите си“ и да затворите това видео. В крайна сметка ние не сме професионални финансови съветници – не сме тук, за да ви даваме финансов съвет или да ви казваме какво да правите с трудно спечелените си пари. Ние сме тук само, за да споделим нашите мнения и да ви дадем алтернативен поглед върху ситуацията. Но не сме тук, за да разпространяваме негативизъм. Така че, ако сте убедени, че изтеглянето от позициите ви е правилният ход за вас, моля, затворете това видео сега.
Продължавате ли да четете?
Добре.
Да, очаква ни много несигурност и волатилност. Но ако сте дисциплинирани, търпеливи и готови да действате умно, можете абсолютно да използвате тази ситуация в своя полза.
Ние не ви молим да ни „вярвате“ ; ние просто повтаряме това, което посочват експертите от Давос. Настоящата ситуация представлява уникална, безпрецедентна възможност за всички дисциплинирани дългосрочни инвеститори.
Защо пазарите са непостноянни?
„Финансовата система ще се адаптира, винаги се адаптира. Пазарите ще се коригират. Имаше период на огромно кипене на пазарите – ниски лихви и много високи темпове на растеж, а сега се променя. Не можете да продължава вечно. И сега пазарите се забавят малко. Не мисля, че това е пагубна ситуация. Ясно е, че растежът на пазара в момента не е особено забележителен и бих казал, че лихвените проценти ще се повишат за известно време. ”
Дейвид Рубенщайн, съосновател и съпредседател на Carlyle Group.
Така че, нека да разгледаме защо това се случва. По принцип преминахме през много. Икономиката преживя много. Пазарът по принцип гарантирано ще страда от това. Имахме:
⮚ Локдауни (имаме специално видео за това, връзка в описанието)
⮚ Военната ситуация в Украйна
⮚ Лихвените проценти отново се покачват
Така че, въпреки че имате компании, които отчитат страхотни резултати, без дори да дават признаци, че се задъхват (тук се сещаме за Tesla), числата на фондовия пазар продължават да намаляват. И, естествено, имате много хора, които продават, диктувани от паника. Но вие ни познавате – ние сме дългосрочни инвеститори. Това означава, че не позволяваме на краткосрочните перспективи да ни плашат.
И ако погледнете какво се случва в Давос, какво казват хората, ще забележите подобна тенденция.
Например, Дейвид Рубенщайн вярва, че това представлява отлична възможност за дългосрочните играчи да реализират някои „наистина добри сделки“.
Но дали пазарът вече е достигнал дъното? Ако сте от онези хора, които чакат цените да достигнат дъното, дали това време настъпи за вас? Е, ето какво мисли г-н Рубенщайн:
“Зависи. Ако притежавате много от тези активи и те са белязали значителен спад, не бъдете прекалени оптимисти“.
Дотук добре. Вече можем да кажем това само като погледнем състоянието на пазара в момента. От известно време има огромни спадове в почти всички сектори.
„Но ако не притежавате тези активи и сега имате свеж капитал за инвестиране… Сега е много подходящ момент за инвестиция, защото цените са много по-ниски. Ако притежавате активите, може да са загубули стойност, но не е нужно да ги продавате на тези цени.”
И това, хора, това тук е ключът. Същността на дългосрочното инвестиране. Защото, да, това е уникална ситуация, но не е като дългосрочните инвеститори да не са се сблъсквали с падане на цените преди, нали? Виждали сме подобни ситуации да се разиграват в по-малък мащаб година след година. Основите на една компания все още са добри, но оценката пада. И какво правят хората? Те паникьосано продават позициите си? И по този начин нарушават основното правило за правене на пари на фондовия пазар.
Запомнете – когато инвестирате, искате да купувате евтино и да продавате скъпо. Но когато се случват разпродажби като тези, хората правят точно обратното – купуват високо и продават евтино.
И, разбира се, не сме доволни, че позициите ни са надолу. Имаме добре диверсифицирано портфолио и притежаваме много акции. И всичко се срива. И гледането на огромна маса, боядисана почти изключително в червено, не е точно това, което бихме нарекли „окуражаващо“. Не сме доволни от това. Но нещата са такива, каквито са. Не можем да направим нищо, за да променим това и ние не смятам да продавам на загуба.
Тук се опитваме да се придържаме към принципа на Уорън Бъфет: „любимият ни период на задържане е завинаги“.
Така че, освен ако основите не са се променили драстично или компанията не е изправена пред някакъв невъзможен проблем, ние се ангажираме да държим в дългосрочен план.
Това, което виждаме в така създалата се ситуация, е възможност за закупуване. Или, както казва Рубенщайн:
„В момента хората ще спечелят много пари, купувайки на тези цени, вярвам, защото сега цените са доста ниски в сравнение с нивата им в миналото.“
По същество – не са пазарите; това са инвеститорите.
И така, сега ли е моментът да преминете към „ALL IN“?
Дейвид Рубенщайн предполага, че цените може да паднат още повече и, и това е най-близкото до финансова прогноза, свързана с фондовия пазар, която може да получите. Цените винаги могат да паднат още повече. Те също биха могли да спрат тук или да се качат нагоре. Така че, не, ние не вярваме, че е време да влезем ALL IN.
Вместо това ще направим това, което винаги сме правили, и ще се придържаме към нашата дългосрочна стратегия.
Ввярваме, че един от най-добрите начини да се възползвате от волатилността е да купувате на стъпки. Когато акциите паднат, добавяме още малко към нашите позиции и след това чакаме следващата смяна. Ако падне повече, добавяме още. И тъй като не се стремим да продаваме в краткосрочен план, допълнителните спадове не ни пречат. Но, разбира се, тази стратегия работи добре само ако основите са солидни. Всъщност има наистина задълбочен видеоклип за това тук в нашия канал и ако не сте го гледали, горещо ви съветваме да спрете на пауза още сега и да отидете да го видите. Той наистина е пълен със страхотна информация и обяснява подробно нашия подход към купуването.
Време настъпи ли рецесия?
Брайън Мойнихан, главен изпълнителен директор на Bank of America, не вярва, че ще влезем в рецесия поне през следващите няколко години. И въпреки ужасните цифри на пазара, повечето икономисти всъщност са съгласни, че е много по-вероятно икономиката да продължи да расте през 2022 и 2023 г.
„Салдата продължават да са стабилни и продължават да растат през годината за широката база от потребители. По-важното е, че нивата на разходите през май през първите няколко седмици са нараснали с 10% спрямо миналия май. И това не е толкова високо, колкото би било иначе, защото миналия май хората плащаха данъци, така че всъщност това е по-голяма база за растеж. Така че от година до момента те са нараснали със 17%.”
Имаше много дискусии напред-назад относно чековете за стимулиране, които бяха дадени по време на локдауните. И така, нека видим какво има да каже Брайън Мойнихан, главен изпълнителен директор на Bank of America, за това.
„В балансите на нашите клиенти има повече пари. През април балансите им нараснаха спрямо март. През март те нараснаха чак до нивата на миналата година. Видно е, че хората не бързат да харчат финансовата помощ, която им е изплатена. Може и да се случи в близко бъдеще, но за сега не виждаме такива намерения.”
Така че по същество това, което той казва, е, че огромното мнозинство от хората все още не са похарчили тези чекове.
И, да, салдата намаляват през май, но това е, защото хората плащат данъци през април, което кара салдата да намалява.
Това е нормален модел от година на година, през месец април всеки изпраща куп пари на правителството.
Според г-н Мойнихан, Bank of America наблюдава действително увеличение на размера на спестяванията през годината.
„Този април спрямо миналия април процента на спестяванията, е нараснал с 8%. Този май спрямо миналия май също виждаме повишение с 8%.”
Ипотеки, недвижими имоти и икономика
Виждаме спад при ипотеките. Това е факт. Има обаче нещо, което повечето хора пропускат.
Това, което хората трябва да осъзнаят за ипотеките, е, че всички ипотеки с фиксиран лихвен процент, които са преобладаващия вид ипотеки, голяма част от тях, не променят лихвените си проценти, защото световните банки вдигат лихвения процент.
Сега, относно другата голяма разлика между наши дни и 2007 г., повечето кредитори са се отървали от ипотеките с плаваща лихва.
Повечето хора имат ипотека с фиксиран лихвен процент.
Така че по същество, не бива да очакваме повторение на случилото се през 2007. Това, което Мойнихан казва по същество, е, че без значение какво се случва с лихвените проценти в бъдеще, хората ще останат с текущия си лихвен процент.
Освен това тук имаме още една разлика. Заплатите също се повишават. И като цяло те се покачват по-бързо, отколкото лихвите по ипотечните кредити се покачват. Така че по същество повечето хора все още могат да покриват вноските си.
„Хората продъжлават да купуват имоти“
Трябва също да запомните, че цените на недвижимите имоти се покачват с нелепи темпове през последните няколко години, което е просто неустойчиво. Така че това трябва да се забави в крайна сметка и вероятно сме доста близо до повратната точка, в която нещата започват да се нормализират.
И това е истинският основен извод тук – докато хората имат солидни доходи, стига все още могат да си позволят да покриват разходите си, нещата не трябва да се влошават толкова много. Ето защо ние продължаваме да говорим за финансовата свобода и независимост. Колкото по-рано се откъснете от начина на живот от заплата до заплата, толкова по-добре. След като поемете рула на вашия кораб, ситуацията ви ще се промени напълно.
Икономиката и медиите
Очевидният проблем. Икономиката.
Всеки има мнение за икономиката и всеки очевидно смята, че е прав, от негова гледна точка. Въпреки това, най-добрите (и най-информирани) хора обикновено са тези, които отговарят. Главните и изпълнителните директори на големите банки. И когато говорим за Щатите, Bank of America е една от първите четири. И така, ето какво има да каже Мойнихан за финансовото здраве на средния (американски) потребител.
„Нашите икономисти казаха, че има 1/3 шанс за рецесия.
25-30% шанс за рецесия?!? Сега ТОВА звучи страшно, нали? Но точно това, виждате цитирано в новините и повечето големи публикации. Но не си правете изводи по думи извадени от контекства, защото Мойнихан има да каже още малко по темата:
„Тези цифри за завишени. Ако ги бяхте попитали същия въпрос през ’15-’18 година, те щяха да кажат, че има 15-20% шанс за рецесия. Но никой не си е мислил за това.”
По принцип икономистите очакваха рецесия още тогава. Но тогава почти никой не говореше за рецесция. Това не беше нещо, което дори минава през ума на средния потребител. Така че, естествено, не сте чували нищо за това.
Защото работата на икономистите (и всички анализатори на данни, наистина) е да правят заключения въз основа на необработените данни. На “числата”. Когато числата не изглеждат страхотни, техните заключения също ще бъдат доста мрачни. По съвпадение, това е и причината, поради която обикновено не харесваме анализаторите.
Но това, което знаем за инвестирането, е, че има много повече от просто необработените числа. Защото ако всичко, което наистина ни интересуваше, бяха числата, никой нямаше да инвестира в повечето технологични акции, например. Икономиката е много повече от „просто числа“.
„Реалността е, че прогнозата се е преместила незначително нагоре. Защото правителството трябва да забави темпото и да поеме инфлацията. Инфлацията не беше преходна миналата есен и всички го разбраха. Затова правителствата трябва да действат бързо.
И те се движат с безпрецедентно бързи темпове. И въпросът е:
„Могат ли да успешно да забавят темпа на инфлацията? И за това е дебатът.”
Дебатът е между хората, които очакват тези опити да се провалят, и тези, които казват, че мерките ще бъдат успешни. И така, окончателната присъда от анализаторите от Bank of America е следната:
„Нашият екип вярва, че ще видим положителен икономически ръст тази и следващата година. И, между другото, ако погледнете останалите анализатори и икономисти, само един от четиридесет дава отрицателна прогноза за текущата година и нито един за следващата.”
По принцип по-голямата част от тези икономисти вярват, че икономиката ще расте през 2022 и 2023 г.
„И ако погледнете всички големи фирми, нито една от тях няма отрицателно тримесечие. Така че вероятността се увеличава, страхът нараства, но реалността е, че никой наистина не казва: „Ще има рецесия през 2022 и 2023 г.“.
Да, новинарските издания обичат да се фокусират върху сензацията. И по принцип това е сензация. Това е новината: „Икономистите казват 20%-30% шанс за рецесия“. Но това не е цялата картина.
В заключение
“Бъдете предпазливи, когато другите са алчни, и алчни, когато другите се страхуват.”
И, ако не друго, това е истинският извод тук, хора – „ВИНАГИ мислете в перспектива“.
Винаги. Ако инвестирате, започвате бизнес, планирате кариерата си или планирате бюджета си. Перспективата с всички детайли е това, което има значение.
И нашето заключение тук е следното:
Ние не се оттегляме от позициите си. Използваме тази ситуация като възможност за постепенно добавяне на повече евтини акции.
Портфейлите може да намаляват и нещата да са на червено, но ние не вярваме, че нещата са толкова лоши, колкото си мислите. Като дългосрочни инвеститори, ние планираме да се възползваме от това. Но, отново, това е нашият подход. Така работи нашата стратегия. Така че ще се придържаме към това.
Сега, ако ви е харесала тази статия и искате да научите повече за нашия подход към фондовия пазар и инвестиционните стратегии, които използваме тук, разгледайте нашата частна инвестиционна група. Там ние хостваме много ексклузивно съдържание, курсове, дискусии и като цяло, много ценна информация за инвеститори от всички нива (връзки в описанието по-долу!).
Както винаги, ако ви е харесал този видеоклип, ще ви помолим да му дадете палец нагоре и да го споделите с приятелите си, за да помогнете на нашия канал да расте.
И това е всичко, което имаме за днес, хора.
Благодаря на всички за четенето и до следващия път!
Безплатни онлайн семинари: https://uspehsantoaneta.net/безплатни-бизнес-виртуални-семинари/
Частна фейсбук група: https://bit.ly/3EDAFE6
Моите курсове: https://bit.ly/3uEOvlv
Препоръчани е-книги:
The Five Rules Successful Stock Investing: Morningstar’s Guide to Building Wealth and Winning in the Market
Investing QuickStart Guide: The Simplified Beginner’s Guide to Successfully Navigating the Stock Market, Growing Your Wealth & Creating a Secure Financial Future
The Barefoot Investor: The Only Money Guide You’ll Ever Need
Rule #1: The Simple Strategy for Successful Investing in Only 15 Minutes a Week
Investing Demystified: How to create the best investment portfolio whatever your risk level
Препоръчани линкове:
morningbrew.com/daily/r/?kid=4758d862
http://www.etoro.com/A95395_TClick.aspx
https://freetrade.io/freeshare?code=XP1KAA8WHG&sender=husdCdCc
https://www.coinbase.com/join/tsoche_l
https://ibkr.com/referral/antoaneta497