Всички можем да се съгласим, че САЩ са една, ако не и най -мощната икономика в света днес. Но в същото време тя е изправена пред много предизвикателства и изпитания.
В началото на ХХ век Америка не беше световната сила, която е днес.Но ако сравним състоянието й тогава и това днес, ще разберете, че за 1 век е претърпяла сериозна трансформация.
Здравейте читатели! Радвам се, да споделя с вас поредния блог.
Искам да напомня да се запишете за страницата ми, да се присъедините към общността ми във Facebook (ако все още не сте го направили), да харесате и споделите този блог и да ми споделите вашите гледни точки по темата, по-долу в полето за коментари. Силно оценявам всяка обратна връзка от вас.
САЩ успя да се пребори с нефункционална финансова система, подхранвана от алчност политика и криза на работната ръка от началото на 20 век.
Благодарение на възхода си, обаче, в началото на 21 век се утвърди като световен икономически лидер.
Но ако сте от тези, които по една или друга причина следите отблизо икономиката на САЩ, ще забележите, че тя започна да се забавя през последните години, давайки предимство на други страни като Китай и Индия.
До преди години за същите не можеше да се каже, че могат да се конкурират с Америка, но сега Америка трябва да полага усилия да се конкурира с тях.
Средният темп на растеж на БВП на САЩ през последното десетилетие е 2%. Поглеждайки обаче към Китай и Индия, техния темп на растеж е почти 3 пъти повече.
Съдейки по тези статистически данни и констатации, само един въпрос изглежда ми идва на ум;
Това ли е краят на някога всемогъщата американска империя и възраждането на китайската династия?
Нека започнем, като попитаме какво направи Америка толкова велика и защо тя е настоящата свръхсила на света?
Как можете да обясните, че държава с по -малко от пет процента от световното население генерира и печели повече от двадесет процента от световния доход?
Всичко се свежда до ключови области, с които те се справят ефективно. Кои са тези области? Финанси, застраховане и недвижими имоти.
Внимателното разглеждане на генерирания процент спрямо БВП на Щатите показва, че финансите, застраховането, отдаването под наем, лизинга и недвижимите имоти имат най -висок процент.
Най-голям принос във формирането на БВП от индустрия финанси, застраховане, недвижими имоти, отдаване под наем и лизинг са световните гиганти като Wells Fargo, JP Morgan и Bank of America, GEICO, United HealthCare и CIRGO (застраховане).
Тези области са от толкова ключово значение за икономиката на САЩ, че правителството положи огромни усилия да не позволи да фалират по време на кризата от 2008 г.
Друга област, която е особено важна за икономиката на САЩ, са професионалните и бизнес услуги.
Въпреки че финансите, застраховането, отдаването под наем, недвижимите имоти и лизингът заемат около 22,3 %, секторът на услугите заема малко над 12,8 %.
В секторът спадат професии и бизнеси като адвокати, счетоводители, Amazon Web Services, Facebook Advertising. Правителството на страната също внася своя собствена квота, която е около 12,6 %.
В нея спадат MEDICAID и MEDICARE, пенсионно осигуряване, образование, туризъм, социални помощи и др. Всичко, което се произвежда и продава, е допринесло за тази квота.
Въпреки че имат силна производствена индустрия, САЩ не са дори близо до производствените мощности на Китай. Знаете ли, че от 2019 г. само на Китай се падат повече от двадесет и осем процента от световната продукция?
Което възлиза на повече от четири трилиона долара. САЩ са на второ място с малко над шестнадесет процента, а Япония заема челната тройка с около седем процента.
САЩ обаче има едно малко предимство пред Китай; те са малко по-напреднали в технологично отношение, въпреки световните тенденции за технологичен напредък.
Можем да кажем, че ситуираната в САЩ, Apple е може би най -голямата технологична компания.
След нея се нарежда китайската компания Huawei като вторият по големина, но мащабите й все още не могат да се мерят с Apple. Има ли нужда да споменаваме Facebook?
Това е международна компания, която има почти три милиарда активни потребители месечно. Същото важи и за Twitter и Instagram, най-големите чат платформи в света са американски.
Въпреки че Китай има своя собствена форма на социални мрежи като weibo и WeChat, те не са глобални, а са чисто китайски.
TikTok обаче започва да извежда китайското присъствие в света на социалните платформи на голямата сцена и вече изглежда като голям плюс за Китай.
Това конкретно приложение набира толкова голяма популярност, че е само въпрос на време, докато стане едно от най –предпочитаните.
Обобщавайки всичко, било то производството, застраховането, финансите, социалните медии, технологичния напредък и всичко, ще откриете, че Китай всъщност расте с много по-бързи темпове в сравнение със САЩ.
Всъщност, техният растеж е толкова бърз, че някои анализатори прогнозират, че Китай може да изпревари Америка като най -голямата икономика до 2028 г.
Смятате ли, че това е възможно или не? Е, просто трябва да изчакаме, за да разберем, нали? След тази пандемия някои анализатори прогнозират, че стойността на китайската икономика в долари ще надхвърли тази на САЩ преди 2028 г., половин десетилетие по-рано, отколкото беше предвидено преди малко повече от година.
Това е така, защото Китай успя да се справи с пандемичната криза много по-добре от САЩ. Високите нива на смъртност бързо бяха овладяни, и в крайна сметка предприетите от тях мерки се оказаха много по-адекватни от тези на САЩ.
Икономиката на САЩ се сви с около три процента миналата година – най -големия спад след Втората световна война.
Китай има ръст на БВП от 2,3 процента, от четиринадесет стигна до почти петнадесет трилиона през последната година, въпреки всички ограничения и икономически предизвикателства, пред които светът бе изправен миналата година.
Коефициентът на безработица в Америка рязко скочи, и въпреки спада от последните месеци, той все още е почти двойно по -висок от този преди пандемията.
Gross Domestic Product (GDP) – Брутен вътрешен продукт (БВП)
Междувременно безработицата в Китай се повиши само с един процент по време на пандемията.
Така че е справедливо да се каже, че икономическото положение на САЩ беше по -лошо от това на китайците в светлината на последните събития.
Всичко това са краткосрочни тенденции, затова нека насочим вниманието си към дългосрочните.
По отношение на населението, в САЩ наброява само около триста милиона души, за разлика от Китай – повече от един милиард души.
Така че от гледна точка на населението е ясно, че САЩ не могат да се справят с работната сила, която Китай може да предложи, което означава, че може първите да не успеят да се съревновават с растежа на китайците.
Илон Мъск смята, че е само въпрос на време Китай да изпревари САЩ в почти всичко. Според Мъск икономиката е в основата на войната и че ако ресурсите на вашия конкурент са по -големи от вашите, трябва да сте много по -иновативни, или няма да спечелите войната.
В случая на Китай, една човешка работна сила може да бъде с двадесет и пет процента по-малко ефективна в производството и все пак ще победи САЩ.
Ако Китай реши да ускори бедното и средното си население, за кратко време, те определено ще изпреварят САЩ.
В последно време Китай се опитва да вдигне нивото на живот на бедните към тези в средна класа, средната класа към богати, а богатите към по-богати.
Китай има повече възможности за растеж в сравнение със САЩ.
Въпреки че Щатите са по –зрели по отношение на стабилността, правителството и икономиката, и доминира от години, можем да кажем, че Китай наистина се развива с впечатляващи темпове.
Рей Далио и други инвеститори започнаха да пренасочват инвестициите си от САЩ към Китай. Далио вярва, че ставаме свидетели в настъпващи промени в световния ред. Според него, ни очаква много по-различно бъдеще.
Отново според Далио има три фази на възход и падане на една империя; изкачване, връх и неизбежният спад. Разглеждайки фазите на възход и спад, може да направим следните изводи:
Периодите на успех водят до повече печалби, водещи до повече разходи и след това до по -малка конкуренция в сравнение с тези, които печелят по -малко.
Тези, които са успешни, рискуват да бъдат копирани или подражавани от възникващата конкуренция.
Водещата икономика може да продължи да разширява империята, докато вече е икономически невъзможно да се защити или подкрепи, защото разходите за поддръжка стават по -големи от приходите, генерирани от икономиката.
Когато дълговете станат по -големи, когато банките започнат да губят способността си да стимулират икономическия растеж и когато настъпи икономически спад, това може да доведе до отпечатване на повече пари, което води до обезценяване на валутата.
В крайна сметка тези признаци започват да се появяват в САЩ, което показва, че това може да е забавяне на икономиката като цяло, докато Китай продължава да се разширява.
САЩ трябва да действа бързо, за да избегнат разрушаването на икономиката, за която много поколения са изграждали.
И ето, че достигнахме края на днешното видео. Знам, че беше една идея по-дълго, но това е изключително важна тема.
Състоянието на икономиката на САЩ има пряко влияние в представянето на акциите, което пряко рефлектира и върху вашия инвестиционен портфейл.
Ако статията ви е била полезна, ще се радвам да я харесате и споделите с вашето обкръжение. Както винаги, искам да разбера и вашата гледна точка по темата – не пропускайте да ми драснете няколко реда в полето за коментари по-долу.
Благодаря ви и до следващия път!
Може също да разгледате Аритметика На Експоненциалния Растеж, Население И Енергия, Д-р Алберт А. Бартлет
Безплатни онлайн семинари: https://uspehsantoaneta.net/безплатни-бизнес-виртуални-семинари/
Препоръчани е-книги:
- The Lean Startup: How Constant Innovation Creates Radically Successful Businesses
- Business Adventures: Twelve Classic Tales from the World of Wall Street
- The Snowball: Warren Buffett and the Business of Life
- Rule #1: The Simple Strategy for Successful Investing in Only 15 Minutes a Week
- The Simple Path to Wealth: Your road map to financial independence and a rich
Препоръчани линкове: