Всеки инвестиционен мениджър с портфейл от сто милиона долара или повече трябва да публикува отчет като изискване на Комисията за ценни книжа и борси в САЩ. Този отчет се нарича ФОРМУЛЯР 13F и трябва да бъде подаден в рамките на 45 дни от всяко тримесечие. Защо говорим за това? Той показва дяловия капитал на най-големите инвеститори на фондовия пазар.
Това е голямо предимство и полза за по-малките инвеститори, тъй като можем да видим какво правят големите инвестиционни играчи, да се учим от тях и да прилагаме техните подходи, когато е необходимо, за да печелим. В днешното издание ще надникнем в портфолиото на най-значимия инвеститор на всички времена, Уорън Бъфет. Искаме да видим какво е купил през Q2 и какво в момента прави с фондовия пазар и какви са мотивите му да го прави. Благодарение на SEC ФОРМУЛЯР 13F. сме ви приготвили страхотен инвестиционен урок, така че се уверете, че ще останете до края.
Уорън Бъфет инвестира чрез своята компания Berkshire Hathaway. Следователно ще анализираме въз основа на инвестиционния отчет на компанията.
През последното тримесечие 13F показва, че Бъфет е купил Apple, Activision Blizzard, Paramount global, Celanese, McKesson, Ally financial и Markel Corp.
От всички тези инвестиции можем да заключим, че Бъфет купува в две значими индустрии. Първият е Activision blizzard, където той добави 6,35 процента към текущата си инвестиция. Това беше наистина завладяващ ход, тъй като самият Бъфет обясни причината, поради която купува акциите. По думите му покупката не е с дългосрочен мотив; това беше само неговият залог, воден от шанса Microsoft да придобие компанията за около 69 милиарда долара. Бъфет вярва, че сделката ще се случи и ще доведе до скок на цената до близо 95 долара и той може да спечели. Но не всичко върви по неговия план, защото акциите на компанията не тръгнаха нагоре. Нещо повече, Wall Street залага срещу Бъфет, че сделката с Microsoft няма да се осъществи. Разбира се, това означава, че има риск, но Бъфет го поема, защото вярва, че печалбата си заслужава риска.
След това виждаме, 1,42 и 16,26 процента, добавени съответно към петролните компании Много къси инвеститори са приели петролните акции като добра покупка и през последните няколко години имаше колебания и сътресения на пазара. Но Бъфет не е човек, който играе краткосрочната игра. За да продължава да инвестира в тази сфера, има нещо повече, от това, което може да се види с просто око.
След като прочетете тази статия, моля споделете с други инвеститори, за да могат и те да се учат от това, което правят големите играчи. Ние споделяме инвестиционни съвети и насоки в нашата страница и се надяваме че ще се запишете, за да имате достъп от първа ръка до нашите нови статтии.
Разглеждайки Occidental, виждаме, че Бъфет е купил акции на Occidental през Q2, когато цената е била около 56 долара за акция. Това го прави собственик на общо 158 милиона акции. И виждаме, че продължава да добавя още от техните акции и в момента. По същия начин Бъфет добави 1,42% към портфолиото си от Chevron, което го прави собственик на над 161 милиона акции на компанията. Но на какво се дължи интересът му към петрола? Нека да видим какво има да каже самият Бъфет.
През 2022 г. Бъфет каза по отношение на петрола, „когато купувате огромна петролна компания, как ще се развие това ще зависи до голяма степен от цената на петрола. Няма да е геологичен хоумрън или супер грешка или нещо подобно. Това е инвестиция, която зависи от цената на петрола.” Това ни казва, че ако очаква ръст на акциите, той със сигурност разчита на цената на петрола. Но това ли е неговото намерение? Вероятно не. През 2015 г. той каза, че изобщо не е правил някакви крупни инвестиции областта на петрола и газа. Въпреки че е спечелил малко пари. По онова време не е възнамерявал да купува акции от петролни и газови компании. Тези изявления изглеждат така, сякаш той не се интересува толкова от петролните акции. Сегашните му действия обаче си противоречат с думите му от преди няколко години.
Имаше друг цитат от Бъфет през 2007 г., където той каза: „Ако инвестираме в петролни акции, това е, защото смятаме, че предлага много стойност на тази цена, но не означава, че смятаме, че цената на петрола се покачва. Ако смятахме, че цената на петрола се покачва, можехме просто да купим петролни фючърси, което всъщност направихме веднъж.” От последния цитар разбираме, че Бъфет не купува, защото смята, че акциите може да се покачат или цените на петрола ще скочат. По-скоро той се интересува от обратно изкупуване и дивиденти, които тези петролни компании могат да предложат на разумна цена.
Той вижда компаниите като добра покупка, тъй като в момента са подценени. Ние не сме първите, които приемат, че акциите са подценени в момента. Анализаторите от Wall Street също твърдят, че акциите се търгуват под стойността на компаниите.
Ако не искате да пропуснете някой от нашите статии, моля, запишете се за нашата страница, ако все още не сте го направили. Неотдавнашният ход на Бъфет към закупуването на петролни акции ви изненада, нали? Ако бяхте на негово място, бихте ли направили същото или нещо друго? Ще се радваме да научим отговора ви в секцията за коментари по-долу.